Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Oszukać wzrok – krótka teoria kamuflażu - OP6A27
Właściciel: dudziol
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 21 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Own cache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-06-2013
Data utworzenia: 14-06-2013
Data opublikowania: 14-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 14-07-2022
27x znaleziona
0x przeniesiona   0 km
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
55 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mariano Italiano, wojrip
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pomimo coraz większego nasycenia pola walki opto-elektronicznymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt i żołnierzy przed wzrokiem przeciwnika nadal nie traci na znaczeniu, o czym świadczą wciąż rozpisywane konkursy na nowe wzory maskujące i wysokobudżetowe projekty badawcze prowadzone zarówno przez armie jak i firmy prywatne.

Przygotowując kamuflaż musimy wziąć pod uwagę do czego będziemy potrzebować naszego kamuflażu oraz na jakich terenach będziemy z niego korzystać. Jeśli będą to tereny leśne, musimy zastosować więcej zielonego, jeśli miejskie szarego, a jeśli piaszczyste beżowego itd. Oczywiście zależnie od pory roku.

Drugim ważnym elementem kamuflażu jest wielkość plam, w celu ustalenia ich rozmiaru należy zastanowić się nad cząstkami otoczenia występującymi w terenie gdzie kamuflaż ma spełniać swoje zadanie. Szykując maskowanie do lasu, np. dla snajpera czekającego pomiędzy ściętymi gałęziami zastosujemy plamy podłużne i waskie o nieregularnym kształcie, w przypadku terenu kamienistego zastosowane maskowanie może zawierać elementy bardziej okrągłe i oczywiście jednostkowo mniejsze. Należy pamiętać, iż plamy mają spełnić jedno konkretne zadanie polegające na rozmyciu sylwetki człowieka, która jest bardzo charakterystyczna i łatwa do rozpoznania na różnego typu tle.

Kolejną ważną częścią kamuflażu jest jego kolorystyka. Kamuflaż aby właściwie spełniał swoje zadanie powinien składać się przynajmniej z trzech kontrastujących ze sobą barw. Kontrast pomiędzy barwami jest bardzo istotny, gdyż barwy pokrewne z większej odległości zlewają się w jednokolorową plamę, oczywiście nie należy przesadzać z kontrastem i stosować łagodne przejścia oraz kolorystykę jak najbardziej naturalną.

Ostatnim ważnym elementem jest stosowanie plam nieregularnych, oraz ograniczonej powtarzalności wzoru. Ta kwestia także bardzo pomaga w upodobnieniu się do środowiska, w którym powtarzalność praktycznie nie występuje. W przypadku maskowania sylwetki ludzkiej można pozwolić sobie na zastosowanie powtórzeń w polach materiału 50x50cm, użycie większej częstotliwości spowoduje dużą utratę właściwości maskowania.

Powyższe rady tyczą się przygotowania maskowania ciała lub materiału w formie płaskiej inaczej będzie wyglądać przygotowanie kamuflażu typu np. Ghillie Suit ale to już inna historia.

 

Jestem pewien, iż znawcy tematu będą mieli wiele uwag do powyższego tekstu, dlatego tez od razu powiem, iż jest to teoria bardzo okrojona i skrócona dlatego tez podaje linka do moim zdaniem bardzo ciekawego tekstu na ten temat, z którego pozwoliłem sobie zapożyczyć samiutki początek http://www.militaria.pl/teoria-kamuflazu-wprowadzenie.xml

 

No nareszcie dotarliśmy do samego kesza, który będzie wymagał od znalazcy wysiłku umysłowego i nie tylko. Jakiego? Tego dowie się podczas podejmowania, zadanie nie jest łatwe dlatego też do logbooka wpisać się będzie mógł każdy podejmujący naprawdę intensywną próbę rozwiązania zadania, jeśli tylko będzie ona pełna szczerych chęci :) 

Dla pierwszego keszera przygotujemy jak zawsze FTF, dodatkowy „FTF rozwiązanie” otrzyma pierwszy śmiałek który wykona umysłową część zadania  prawidłowo w minimum 80%.

 

Skrzynka dostępna będzie na naszym stoisku militarnym, które pojawia się na różnego rodzaju imprezach (woj. pomorskie), najczęściej w weekendy o terminach i miastach, a jak będzie się dało współrzędnych będziemy informować w komentarzach. Można tez do nas napisać i umówić się np. w Leborku lub złapać nas na jakimś spotkaniu OP.

Prosimy o nie zdradzanie typu umysłowej części zadania w logach i komentarzach.