Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poszukiwania 18 południka - OP69EB
Wykonując zadania rozwiązujemy zagadkę wędrującego 18 południka w centrum Bydgoszczy
Właściciel: mariw
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 44 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 10-06-2013
Data utworzenia: 10-06-2013
Data opublikowania: 10-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 18-06-2013
115x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 14 obserwatorów
272 odwiedzających
84 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
41 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: arczibald, Asgareth, Consolidate, czajkinz, Czarodziej, Dana i Piotr, EdiAda, freney, geo.olga.poland, GeoDrap 224, Gowacz, Ignis_PL, izunia77, Jacek.T, janmar70, kiwiYEAH, Krakers5, MaciekBDG, martuś, MatZG91, mirtis, Mitsubishi, olgalew, oliko, pawelko, pepsi1977, ptasznik, Puchacz132, Qbacki, QbaPL, Qsecofr, r00t7, Rayan24, rose, sadekgorzno, Serengeti, telefonalarmowy, TSW, Wieszczu, woyt, zyrafa
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 

Bydgoszcz jest jednym z niewielu polskich miast, które może pochwalić się niezwykłą ciekawostką. Przez jej samo centrum przebiega południk 18° 00' 00" długości geograficznej wschodniej (E). Łączy on Bydgoszcz między innymi ze Sztokholmem, Dubrownikiem czy Kapsztadem.  Dla upamiętnienia tego faktu, prawie 20 lat temu ustawiono obelisk, który wyznaczał precyzyjnie 18 południk w terenie. Jednak parę lat temu za pomocą GPS ustalono, że południk “uciekł” i obecnie przebiega gdzie indziej...


Dlaczego tak się stało?


Do dokładnych pomiarów geodezyjnych przyjmuje się model ziemi oparty na elipsoidzie. Model ten ma w jaki największym stopniu oddawać kształt i wymiary Ziemi. Wraz z rosnącymi możliwościami technicznymi jest on udoskonalany i raz na kilka dekad zmieniany, co pociąga za sobą przesunięcie siatki południków i równoleżników.


Do końca 2009 roku dla polskiej mapy zasadniczej obowiązywał tzw. układ 1965 oparty na elipsoidzie Krasowskiego z 1942 roku. Obecnie w Polsce obowiązuje elipsoida GRS-80 zgodna z GPS i powszechnie stosowanym na świecie systemem WGS-84.


Co to oznacza w praktyce przekonamy się szukając południka i rozwiązując zadania pozwalające dostać się do cacha.


Skrzynka znajduje się w siedzibie Bydgoskiego Centrum Informacji, lecz żeby się do niej dostać potrzebny jest szyfr, który uzyskamy rozwiązując zadania. Skrzynka dostępna jest w godzinach otwarcia Centrum, co warto sprawdzić na stronie visitbydgoszcz.pl.


Etap I

Podane współrzędne cacha kierują nas do miejsca na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, w którym już w 1995 roku wskazano przebieg południka za pomocą obelisku i prowadzącej do niego linii z wyróżniającej się kostki brukowej. Wszystko wskazuje na to, że został on wyznaczony z dużą precyzją na podstawie elipsoidy Krasowskiego. Było to “oficjalny” 18 południk do czasu wprowadzenia systemu WGS-84 zgodnego z powszechnym dzisiaj GPS. Obelisk nie jest w żaden sposób opisany.


Aby wyznaczyć pierwszą cyfrę kodu, należy policzyć południki wyznaczone na globusie znajdującym się na obelisku (część z nich zaznaczona jest podwójną linią - liczymy je oczywiście raz) i odjąć od nich liczbę 5.


Etap II

Teraz czas odnaleźć współczesny 18 południk na płycie Starego Rynku. Użytkownicy GPS nie powinni mieć z tym problemów. Jeśli rozwiązujemy zagadkę bez GPS, przydatne będą wbite w płytę punkty pomiarowe, które umieścił tam geodeta podczas pomiarów w 2010 roku.

Spoilerem będą zdjęcia i ten film, na którym widać miejsca wbicia punktów:

 http://www.youtube.com/watch?v=mkAMDYQfevw


Żeby uzyskać drugą częścią szyfru musimy, chociażby “na oko” wyznaczyć przebieg południka przez rynek i odnaleźć dwucyfrowy numer kamienicy, którą przecina na południowej pierzei rynku. Do tej liczby dodajemy 8.


Rozwiązanie


Teraz możemy udać się do Bydgoskiego Centrum Informacji i sprawdzić czy dobrze wykonaliśmy zadania. Wejście do Centrum znajduje się na południowej pierzei rynku, kilkanaście metrów na zachód od południka 18. W środku prosimy sympatyczną obsługę o udostępnienie skrzynki.


Teraz otwieramy kłódkę

1. Każdą próbę zaczynamy od wyzerowania zamka, czyli ustawienia pokrętła na 0 i wykonania min. 3 pełnych obrotów w prawo.

2. Kręcimy w prawo do cyfry ustalonej w Etapie I

3. Z tej pozycji wykonujemy 1 pełny obrót w lewo, a następnie, dalej kręcąc w lewo, ustawiamy cyfrę ustaloną w Etapie II

4. Teraz cofamy kręcąc w prawo prosto do cyfry 4 i otwieramy kłódkę mocną ciągnąc jarzmo.


Wszystkie cyfry musimy ustawić precyzyjnie. Nie możemy cofać pokrętła. W przypadku pomyłki zaczynamy od etapu 1. Potrzeba trochę cierpliwości i uwagi.


Bydgoskie Centrum Informacji

ul. Batorego 2 (wejście ul. Niedźwiedzia 1 - Stary Rynek)

85-104 Bydgoszcz

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Piątek: 9.00-18.00

Sobota-Niedziela: 10.00-16.00


Obrazki/zdjęcia
Punkt pomiarowy 18 południka na Rynku
Punkt pomiarowy 18 południka na Rynku
Poszukiwania 18 południka
Droga do I Etapu
Stary Rynek