Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tajemnica Marysieńki - muzeum [Ps] - OP6951
Schron atomowy
Właściciel: Piaps
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 210 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 31-05-2013
Data utworzenia: 31-05-2013
Data opublikowania: 31-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-04-2021
48x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
70 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, Petit77, Unitylabel
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tajemnica Marysieńki

Rok 1956. W Polsce mija właśnie czas największego terroru prosowieckiej władzy. Terror łagodniał, bo UB i NKWD już "wyczyściły Polskę z reakcyjnej zarazy". W Moskwie zmarł Bolesław Bierut, trzy lata po śmierci swojego sowieckiego mocodawcy Józefa Stalina. Do władzy w Polsce dochodzi Władysław Gomułka. Obejmuje stanowisko I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Wtedy właśnie na obrzeżach Rzeszowa powstaje doskonale wyposażony, nowoczesny schron. Na wypadek wojny z imperialistycznym najeźdźcą.

Ulica Królowej Marysieńki to dziś wąski asfaltowy łącznik ulicy Olbrachta z Lwowską, zabudowany domkami jednorodzinnymi. W 1956 roku była tu wieś. Na 36-arowej działce, która ma kształt trójkąta zwężającego się w kierunku od Lwowskiej do Olbrachta, w ścisłej tajemnicy uruchomiono podziemny schron. - Tu były pola, zaledwie kilka domów w okolicy. Ludzie domyślali się, że władza robi tam coś tajemnego, bo był zakaz poruszania się w sąsiedztwie działki. Jeździły tam ubeckie i wojskowe auta, coś kopali. Ale ludzie bali się nawet patrzeć w tamtą stronę - wspomina pan Marian, dziś mieszkaniec Rzeszowa pochodzący z Wilkowyi. W okolicy schronu tuż po wojnie uprawiał kilkadziesiąt arów pola. - Potem ludzie o wszystkim zapomnieli. Tak było wygodniej i bezpieczniej - dodaje.

Źródło: Tajemnica 'Marysieńki'. Tylko cztery takie schrony w Polsce

 

Zwiedzanie muzeum:

Schron czynny jest w nieregularnych godzinach, proszę sprawdzić na stronie: https://muzeum-techniki.rzeszow.pl/ lub https://www.facebook.com/MTiMRzeszow/?_rdc=2&_rdr 

Cena biletu 5zł/os.

Zwiedzanie z przewodnikiem!

 

Aby odnaleźć skrzynkę należy kupić bilet wstępu do muzeum, oraz zwiedzić cały obiekt (zwiedzanie trwa ok 40min). Po zwiedzeniu całego obiektu należy udać się do przewodnika (lub innego pracownika muzeum) i poprosić o udostępnienie skrzynki.

Pracownicy muzeum wiedzą o skrzynce.

W skrzynce znajdziecie kilka fantów na wymianę tych większych i mniejszych. Proszę pamiętać, aby wymieniać je na przedmioty o przybliżonej wartości (zgodnie z regulaminem oc). Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki.

Kupując bilet wspierasz remont obiektu.

Dojazd:

Najlepiej dojechać od ul. Lwowskiej i ewentualny samochód zostawić na osiedlowym parkingu. Bezpośrednio przy schronie nie ma parkingu. Ulica Królowej Marysieńki jest bardzo ciasna.

Skrzynka również na geocaching.com

  Jeśli skończy się miejsce na wpisy w logbooku (w skrzynce) to proszę o tym poinformować mnie we wpisie do logu. Dziękuję

Geokret

Geokret  Tygrysek - Całkowity dystans: 3033 km

Obrazki/zdjęcia
schron
muzeum