Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Brama Słupska - OP68D4
nasi tu byli
Eigenaar: gzr NIEAKTYWNY
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 22 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 26-05-2013
Gemaakt op: 26-05-2013
Gepubliceerd op: 26-05-2013
Laatste verandering: 16-02-2015
29x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
4 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

18 grudnia 1458 roku pjawiłą się pierwsza wzmianka o Bramie Słupskiej. Wzmianki o reperacji murów pochodzą z lat 1741 – 1787. Rozebranie części murów we wschodniej części miasta miało miejsce w 1851 roku, mury nie spełniały bowiem wartości obronnych dla miasta. Przystosowanie Bramy Słupskiej do potrzeb warsztatów wojskowych nastąpiło w 1816 roku, następnie przekształcono bramę na magazyn. Remont Bramy Koszalińskiej został przeprowadzony w 1913 roku. Adaptacja Bramy Słupskiej na świetlicę miała miejsce jeszcze przed 1939 rokiem.

Miasto było bronione od północy wodami strugi Moszczenicy, od południowego wschodu tzw. Kanałem Drzewnym (niem. Holzgraben), obecnie – Kanał Miejski, a od południowego zachodu fosą. Otoczone umocnieniami ziemnodrewnianymi i ceglanymi murami, w których od północy Brama Słupska, od południa Brama Koszalińska – obie poprzedzone przedbramiami, od wschodu Brama Łąkowa, a od zachodu furta polna. W kurtynie murów znajdowały się baszty i półbaszty. Bramy Koszalińska i Słupska posadowione są na rzucie zbliżonym do kwadratu, pięciokondygnacyjne, zwieńczone schodkowymi szczytami, nakryte dwuspadowymi dachami. W przyziemiach ostrołukowe przejazdy bramne i schody prowadzące na piętro, zawarte w grubości muru. W Bramie Słupskiej nad przejazdem strefa pięciu ostrołukowych blend. Elewacje górnych kondygnacji wykonana z otworami strzelniczymi, które są rozczłonowane smukłymi blendami, zamkniętymi półkoliście w Bramie Koszalińskiej. Elewacje od strony miasta i przedmieść są sześcioosiowe i z blendami dwu uskokowymi, dwudzielnymi, z kolistą płyciną w zwieńczeniu. Elewacje boczne w Bramie Słupskiej są trójosiowe, w Bramie Koszalińskiej czteroosiowe. Obecnie obiekty nieużytkowane, Brama Słupska należy do Stowarzyszenia Miast Partnerskich Sławna i Rinteln, opieka i prace remontowe finansowane są dzięki środkom przekazywanym przez władze Dolnej Saksonii, Republiki Federalnej Niemiec i przedsiębiorców z Rinteln. Informuje o tym tabliczka umieszczona na południowej elewacji Bramy.

Źródło: Wikipedia.

Wśród naszych skrzynek znajdziesz też kesza, ukrytego w okolicach Bramy Koszalińskiej. Zabierz coś do pisania i pęsetę. Przyda się wysoki wzrost lub pomoc drugiej osoby.

 Kordy z dokładnością +-10 m. Jeśli ktoś ustali dokładne, poprosimy o ich przesłanie.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
brama 1
brama 2
brama 3
Tam, na górnej powierzchni
Logs: Gevonden 29x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Alle logs