Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kirkut - OP68D1
Owner: seba-ewka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 134 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 26-05-2013
Date created: 26-05-2013
Date published: 26-05-2013
Last modification: 21-10-2015
59x Found
2x Not found
7 notes
watchers 1 watchers
7 visitors
46 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: Algida, buniaczek, Damian1985, Darasek, Driver, kajetann, kuczol, marass1111, Marcinek, Pyra, rredan, Taiffun, tomandflo, żeliwny
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O MIEJSCU:

Gmina żydowska w Ostrowie Wielkopolskim posiadała dwa cmentarze. Pierwszy z nich powstał w 1724 roku u zbiegu ulic Bydlęcej (obecnie ul. Starotargowej) i Freimanna (obecnie Placu 23 Stycznia), w pobliżu synagogi. Teren nekropolii był otoczony niewysokim murem, z bramą wejściową od strony północnej. Zapewne ze względów sanitarnych już w 1780 roku władze miejskie wydały nakaz zaprzestania pochówków w tym miejscu. Z czasem teren starego cmentarza został uporządkowany i zadrzewiony, a w 1877 r. na pamiątkę pokoju z Francją po wojnie prusko-francuskiej otrzymał nazwę Lasku Przyjaźni. Żydzi z Ostrowa Wlkp. zostali zobligowani do założenia nowego cmentarza przy ul. Konopnickiej i al. Słowackiego.
Po wybuchu II wojny światowej z rozkazu nazistów obie nekropolie zniszczono. Nagrobki usunięto i wykorzystano do prac budowlanych, między innymi do utwardzania ulic czy budowy ogrodzenia przy Placu 23 Stycznia."Stary kirkut" ostatecznie przekształcono w park.

W 2006 r. podczas prac na Placu 23 Stycznia odkopano liczne macewy. Łącznie wydobyto ponad tysiąc fragmentów nagrobków. Po oczyszczeniu przewieziono je do gmachu nieczynnej synagogi. W kolejnych latach na obu nekropoliach urządzono lapidaria. 
Stary cmentarz został ogrodzony murem, na którym od strony ulicy umieszczono tablice z napisem: "Cmentarz żydowski - kirkut" oraz cytatem z Księgi Kapłańskiej: "I wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał (Koh.12,7)". Do wewnętrznej części muru przytwierdzone zostały fragmenty odnalezionych macew.

 

O SKRZYNCE:

Kesz wielkości mikro, ukryty na koordach. Skrzynka schowana po zewnętrznej stronie cmentarza. Do wydobycia logbooka może przydac sie penseta. Koniecznie weźcie ze sobą coś do pisania. Miejsce ruchliwe, także prosimy o dyskrecję podczas podejmowania.

Miłych poszukiwań :)

 

Pictures
Cmentarz
Cmentarz
Log entries: Found 59x Not found 2x Note 7x All entries Show deletions