Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kirkut - OP68D1
Właściciel: seba-ewka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 134 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 26-05-2013
Data utworzenia: 26-05-2013
Data opublikowania: 26-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 21-10-2015
59x znaleziona
2x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 1 obserwatorów
7 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, buniaczek, Damian1985, Darasek, Driver, kajetann, kuczol, marass1111, Marcinek, Pyra, rredan, Taiffun, tomandflo, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O MIEJSCU:

Gmina żydowska w Ostrowie Wielkopolskim posiadała dwa cmentarze. Pierwszy z nich powstał w 1724 roku u zbiegu ulic Bydlęcej (obecnie ul. Starotargowej) i Freimanna (obecnie Placu 23 Stycznia), w pobliżu synagogi. Teren nekropolii był otoczony niewysokim murem, z bramą wejściową od strony północnej. Zapewne ze względów sanitarnych już w 1780 roku władze miejskie wydały nakaz zaprzestania pochówków w tym miejscu. Z czasem teren starego cmentarza został uporządkowany i zadrzewiony, a w 1877 r. na pamiątkę pokoju z Francją po wojnie prusko-francuskiej otrzymał nazwę Lasku Przyjaźni. Żydzi z Ostrowa Wlkp. zostali zobligowani do założenia nowego cmentarza przy ul. Konopnickiej i al. Słowackiego.
Po wybuchu II wojny światowej z rozkazu nazistów obie nekropolie zniszczono. Nagrobki usunięto i wykorzystano do prac budowlanych, między innymi do utwardzania ulic czy budowy ogrodzenia przy Placu 23 Stycznia."Stary kirkut" ostatecznie przekształcono w park.

W 2006 r. podczas prac na Placu 23 Stycznia odkopano liczne macewy. Łącznie wydobyto ponad tysiąc fragmentów nagrobków. Po oczyszczeniu przewieziono je do gmachu nieczynnej synagogi. W kolejnych latach na obu nekropoliach urządzono lapidaria. 
Stary cmentarz został ogrodzony murem, na którym od strony ulicy umieszczono tablice z napisem: "Cmentarz żydowski - kirkut" oraz cytatem z Księgi Kapłańskiej: "I wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał (Koh.12,7)". Do wewnętrznej części muru przytwierdzone zostały fragmenty odnalezionych macew.

 

O SKRZYNCE:

Kesz wielkości mikro, ukryty na koordach. Skrzynka schowana po zewnętrznej stronie cmentarza. Do wydobycia logbooka może przydac sie penseta. Koniecznie weźcie ze sobą coś do pisania. Miejsce ruchliwe, także prosimy o dyskrecję podczas podejmowania.

Miłych poszukiwań :)

 

Obrazki/zdjęcia
Cmentarz
Cmentarz