Moje skrzynki w tym projekcie są bardzo proste do znalezienia, więc teraz spróbuję podnieść trochę poziom trudności finałowym quizem. Projekt sprowadza was do lasu, gdzie można uciec od codziennego pośpiechu hałasu i odetchnąć świeżym powietrzem a także opowiada o wszystkim co związane z regionem Eki. Ta skrzynka jest specjalnie po to by zwolnić tempo w biegu ku ukończeniu projektu, usiąść sobie gdzieś i na spokojnie poczytać opisy i rozwiązać prosty quizik. Będą wam do tego potrzebne kartka papieru, coś do pisania, litero-cyfry ze skrzynek, i opisy
Każdy się zastanawiał jak był w szkole po co mu matematyka, nawet jeśli ją lubił nasuwała mu się taka myśl że ciągów, logarytmów ,potęg, silni nigdy nie wykorzysta w życiu codziennym, chyba że akurat praca go z tym zwiąże. Wpadłem więc na pomysł by wykorzystać tą wiedzę do rozwiązania tego prostego quizu. :) Jednak nie martwcie się większość operacji na dobrą sprawę to i tak jest dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, a jakby się uprzeć to tylko dodawanie i odejmowanie.
Zanim przejdziemy do obliczeń przypomnijmy sobie kilka informacji. Zacznijmy od pewnego ciągu F . Pierwszy wyraz ciągu F(0)=0 ,drugi F(1)=1 ,a następne wyrazy to kolejno W, L, K, P . Teraz zobaczmy pewną zależność. Pierwsze dwa wyrazy (F(0,1)) są to stałe, a każdy następny to ….. dwóch …. Liczb. Proste prawda ?
To teraz idziemy dalej przypomnijmy sobie jak działa logarytm Log t e = j a więc t j = e .
Przykład: Log 5 (25) = 2 bo 52 = 25
Mamy już W, L, K, P, t, e, j to przejdźmy teraz do matematycznego !. Silnia jest bardzo prosta z tego wynika, że 0! = 1 , 1! = W, K! = 6 . Prostszy sposób na silnie to 3! = 1*2*3 ,a t! =1*2*3*t Jeżeli wszystko dokładnie wynotowaliście to brakuje wam jeszcze dwóch stałych .
Stałą j znajdziemy w opisie OP6919 j = powierzchnia wydłużonego prostokąta / 1000 , albo w tym samym opisie grubość murów wieży zaokrąglonych w dół. Drugą stałą e znajdziemy w opisie OP6916 i jest to wiek w którym starosta generalny wielkopolski Łukasz Górka rozpoczął generalną przebudowę zamku.
Jeżeli nie możecie znaleźć którejś z nich to zawsze można obliczyć je za pomocą zależności podanych powyżej.
Mając już wszystko, przejdźmy do obliczeń współrzędnych:
N a° b.c'
E d° f.g'
a = F(10) - K
b = t! + W
c = F(14) + (e+P) + (Log P ((PL*(K+L))) * t)
d = e + W
f = tj+F(3)+L
g = (F(16) – (Log k (F(8)+(K*L))) *( j - W)) + W