Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Poznańskie Koziołki (WLKP TEJ!) - OP6832
Poznańskie Koziołki
Owner: marass1111
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 125 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Other type
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 18-05-2013
Date created: 20-05-2013
Date published: 20-05-2013
Last modification: 31-05-2013
93x Found
2x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
26 visitors
84 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Pawel brasia
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

POZNAŃSKIE KOZIOŁKI

Podczas remontu Ratusza w XVI w. zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę oraz "urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki". Zegar zainstalowano w 1551 r. W 1675 r. piorun uderzył w wieżę, niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami. W 1913 r. koziołki powróciły na wieżę. Obecny mechanizm koziołków pochodzi z końca XX wieku (wymieniono go również w 1954). Koziołki są jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Poznania. Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza.

Legenda:

Kiedy w 1551 roku rozbudowywano poznański ratusz, wykonanie zegara rajcy miejscy zlecili mistrzowi Bartłomiejowi. W dniu prezentacji wokół ratusza zgromadził się tłum mieszczan, zwłaszcza że uroczystość miał zaszczycić swoją obecnością sam wojewoda z małżonką. Z tej okazji urządzono ucztę, na której głównym daniem miał być udziec sarni. Niestety, podczas pieczenia udziec zsunął się z rożna w ogień. Zdesperowany mistrz kucharski Mikołaj posłał swego pomocnika Pietrkado rzeźni po nowe mięso na pieczeń. Po bezskutecznych poszukiwaniach chłopiec dotarł za mury miasta, gdzie na łąkach nad Wartą zauważył pasące się dwa malutkie, białe koziołki. Nie namyślając się długo, gdyż czas naglił, pognał je do ratusza. Jednak w kuchni, gdy tylko uwolniono je z postronka, sprytne koziołeczki wyrwały się kucharzom i pobiegły schodami wprost na ratuszową wieżę, a tam wyskoczyły na gzyms nad zegarem. Gdy pod ratuszem zjawił się wojewoda, oczom zebranych ukazał się niecodzienny widok. Oto na wieży zegarowej bodły się wesoło dwa małe, białe koziołki. Cała ta historia tak rozbawiła wojewodę, iż darował kuchcikowi kradzież, jednak mistrzowi Bartłomiejowi, na pamiątkę tego zdarzenia, polecił wzbogacić mechanizm zegara trykającymi się koziołkami.

A co stało się z prawdziwymi koziołkami z poznańskiego ratusza? Na szczęście nie trafiły na stół rajców miejskich i wojewody. Ściągnięto je z wieży i zwrócono dawnej właścicielce - ubogiej wdowie.

W Poznaniu jest kesz OP316B poświęcony legendzie o Poznańskich Koziołkach. Zapraszam też do Ratusza (zabytek klasy 0), gdzie mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania. 

KESZ:

Postanowiłem przypisac tej skrzynce miano Poznańskich Koziołków z racji tego, że na polanie, gdzie schowany jest kesz mozna zaobserwować koziołki, jelenie i sarny. Stąd pomysł Laughing Ilekroć pojawiłem się w tym miejscu, skradając powoli zawsze trafiłem na liczne (40-50 szt.) stado. Także i Wam proponuje po cichutku iść od drogi i może uda Wam się nie spłoszyć stada i nacieszyć się tym super widokiem. 

Skrzynka jest nietypowa. W odległości ok. 50m od kordów znajdź okazały pień, w którym skrywa się kesz. Dla ułątwienia możesz pomóc sobie foto ze spojlera - ale myslę, że nie będzie takiej potrzeby. Powodzenia. 

DO KESZA DOJŚCIE TYLKO PIESZO. ROWEREM MOŻNA DOJECHAĆ NA ODLEGŁOŚĆ OK. 100M OD SKRZYNKI.

W KESZU PRZY LOGBOOKU ZNAJDUJE SIĘ PYRKA Z CYFRĄ NIEZBĘDNĄ DO ODNALEZIENIA MOJEJ SKRZYNKI FINAŁOWEJ. SPISZ JĄ (NIE ZABIERAJ) I PODSTAW DO WZORU W OPISIE FINAŁU. POWODZENIA. W TYM KESZU JEST CYFRA ODPOWIADAJĄCA LITERZE:

E

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Na Ratuszu
Polana z koziołkami
Spojak