Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Projekt Mstów - Wapiennik - OP6812
Wapiennik
Właściciel: DjLesny
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 244 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-05-2013
Data utworzenia: 19-05-2013
Data opublikowania: 19-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 01-05-2014
13x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
2 odwiedzających
8 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Mstów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Mstów, 12 km na wschód od Częstochowy, nad Wartą przy drodze wojewódzkiej nr 786.


Przepływająca przez miejscowość Warta W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Mstów. Pierwsza wzmianka o Mstowie pochodzi z 1193 roku. Była to wówczas własność kanoników regularnych laterańskich na Piasku we Wrocławiu. Prawdopodobnie na początku XIII wieku założono w Mstowie klasztor. W 1220 roku w łacińskim dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wydanym w Krakowie [1] miejscowość wymieniona jest w formie Mstovia oraz Msthow.[2] W 1279 roku wieś uzyskała od Bolesława Wstydliwego prawa miejskie średzkie jako jedyna w tym rejonie. W roku 1566 roku pożar zniszczył znaczną część klasztoru. W późniejszych latach wielokrotnie klasztor i kościół były niszczone. Największe zniszczenia dotknęły klasztor podczas I wojny światowej- podczas walk prusko-rosyjskich zniszczone zostały wieże kościoła, zawaliło się sklepienie nawy i zniszczono mury obronne klasztoru. Odbudowa trwała przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego z inicjatywy księdza Tadeusza Maniewskiego. W XVII i XVIII wieku pole w obrębie murów klasztornych używane było przez okoliczną szlachtę na sejmiki. Z ważniejszych gości klasztoru należy wymienić królową Bonę. Klasztor został skasowany przez władze pruskie w okresie II rozbioru Polski. Od pocz. XIX wieku kościół pełni rolę kościoła parafialnego. Z dóbr klasztornych wydzielono kilka szlacheckich majątków ziemskich. Po powstaniu styczniowym, w ramach represji, władze carskie skasowały prawa miejskie. Miasto było wyludnione kilkoma epidemiami. Powstał cmentarz choleryczny, na którym obecnie stoją domy mieszkalne. W XIX wieku zniszczono gotycki kościół miejski i drewniany ratusz. W roku 1904 w Mstowie urodził się Zdzisław Kieturakis (profesor zwyczajny, znakomity chirurg i nauczyciel akademicki). W okresie PRL-u zniszczono dwór i park podworski - obecnie w nim stoi budynek urzędu gminy. Z 20 na 21 lipca 2007 przez wieś przeszła trąba powietrzna niszcząc kilkadziesiąt zabudowań gospodarskich

Źródło wikipedia.

Image Hosted by ImageShack.us

O KESZU: Kesz założony na górze Stróżnica w Mstowie przy starym wapienniku. Mało osób okolicznych zna to miejsce. W okolicy wapiennika znajduje się również "jaskinia za kaflarnią" lecz ja jej nie znalazłem dlatego też nie podam współrzędnych (jak ktoś znajdzie to niech dopisze w logu), kesz ma 1l pojemności, do zdobycia płynny FTF, radzę zabrać rękawiczki robocze. Dla poszukiwaczy miejsce ukrycia będzie oczywiste.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Nie patrz
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy