Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Tanecznym krokiem po kesze pójdę (WLKP TEJ!) - OP670A
wielkopolskie tańce, stroje ludowe i zespoły folklorystyczne
Właściciel: dptak
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 131 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-05-2013
Data utworzenia: 08-05-2013
Data opublikowania: 08-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 30-10-2023
99x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
33 odwiedzających
88 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mario&Monia, pan_ryba, piotrmichal, rredan, wolny, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Można pokochać wielkopolski folklork tak jak tango , flamenko czy salse. Jest wesoły i porywający!Dowodem na to są zespoły tańca ludowego Wielkopolanie, Łany, Poligrodzianie, Staropolanie czy Cepelia. Bawią się i troszczą o tradycję od dziecka po seniora. Na występach ubrani w przepiękne kolorowe stroje śpiewają i rozweselają swoim repertuarem tańcząc:

Wielkopolskie tańce ludowe

FORMY OBERKOWE to tańce o trójwymiarowym takcie ze swobodnie rozrzuconymi akcentami zaznaczonymi przytupami, posiadają zróżnicowane struktury rytmiczne. Tę grupę tańców w Wielkopolsce nazywano różnie: okrągły, równy, do koła, prędki czy gładki. Wszystkie one miały formę regionalnych oberków, ale tej nazwy w Wielkopolsce nie używano.Tańczono je parami , krokiem obrotowym, po obwodzie koła, półobrotami zmieniając kierunek ruchu i obrotów. Różne były formy i sposoby wykonywania tych tańców w zależności od rejonu. Najciekawsze wykonania tańców oberkowych wykształciły się na: Biskupiźnie, w Szamotulskim, w  okolicach Bukówca Górnego czy ziemi zbąszyńskiej a także w okolicach Środy i Kościana.

PRZODEK to popularny, uroczysty taniec, tańczony powszechnie na weselach i zabawach. Początkowo nie był osobnym tańcem o określonej formie muzycznej , a jedynie przodkowaniem w tańcu pary płacącej graczom za taniec. Z czasem wykształcił się jako forma taneczna z ustalonymi krokami i figurami tanecznymi. Podstawowym krokiem przodka jest krok chodzony, biegany lub obiegany w parze; występują w nim także obroty (dookoła wspólnej osi). Różne są formy tańczenia przodka w różnych regionach Wielkopolski.  Tańczony był przez jedną parę „przodkującą” która taniec zamawiała lub dla jej uhonorowania zamawiano, następnie do tańca włączały się inne pary, ale zawsze prowadziła go para przodkująca.

TAŃCE NANIESIONE Nazywane też przybyszami, trafiły do Wielkopolski z innych krajów Europy Zachodniej – Niemiec, Holandii, Austrii, Szkocji czy Szwecji. Zostały zaadoptowane i dostosowane do lokalnych gustów pod wpływem rodzimego folkloru. Do tej grupy tańców należały: walcerki, tyrolinki, szocze czy lendry. Sposób ich wykonywania był zróżnicowany  w zależności od regionu Wielkopolski, różne było też ich nazewnictwo. Tańce te były bardzo popularne wykorzystywane w różnego rodzaju zabawach tanecznych lub tańcach zabawowych.

WIATRAKI gwarowo nazywane też wiatroki, występowały jako tańce samodzielne towarzyskie, zespołowe i figurowe w zachodniej Wielkopolsce – rejon Zbąszynia, Nowego Tomyśla i Dąbrówki Wielkopolskiej. Tancerze poruszają się w parach, biegając lub obracając się po obwodzie koła. Inną formą wiatraków jest taniec wykonywany w parze w miejscu - szybkie obroty pary dookoła własnej osi. W rejonie Szamotuł czy Kościana wiatraki stanowią przyspieszone zakończenie jakiegoś tańca np. wiwatów,  kilkoma obrotami w parze.
 WIWATY to najbardziej wielkopolskie tańce ludowe. Rozpoczynano nimi wesela i inne uroczystości. Istniał cały szereg wiwatów  opartych  są na prostych formach ruchu, chodu, biegu, chodo-biegu, krokach dosuwnych, dostawnych lub obrotowych, tzw. „krokanych”. Ich nazwy pochodzą  od początkowych słów pieśni,  sytuacji lub miejscowości  (Wiwat bratu mymu, wiwat weselny, wiwat od Śmigla). Duża różnorodność wiwatów  w Wielkopolsce zarówno w zakresie form muzycznych jak i tanecznych wiąże się z różnymi okazjami przy których były wykonywane – wesela, uroczystości czy zabawy.  Tańczono je parami, pojedynczo lub w grupie. W różnych regionach Wielkopolski miały też zróżnicowane kroki taneczne.,

...Zapisz współrzędne do półfinału!!!!

poczuj na własne oczy i uszy

Obrazki/zdjęcia
regionalny strój ludowy
bardzo "strojne"maskowanie