Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół w Borownie - OP66CC
Kościół w Borownie
Owner: DjLesny
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 239 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 06-05-2013
Date created: 06-05-2013
Date published: 06-05-2013
Last modification: 14-05-2015
17x Found
5x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
3 visitors
10 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Nazwa miejscowości pochodzi od otaczających ją borów. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1198 roku. W 1394 istniał tu kościół. W 1482 parafię w Borownie przeniesiono z oficjalatu uniejowskiego do wieluńskiego. W 1464 roku Borowno jest wymienione w Księdze uposażeń Liber beneficjorum Łaskiego.W latach 1414-17 Borowno graniczy ze Zdrową, Babami, Grabową, Kościelcem i Łochynią. Dąbrowa, 2 łąki, zarośla Gwoździec, pole Kąt, rów do moczenia konopi, łąki zwane smugami. W 1511 roku wieś leżała w powiecie wieluńskim. W 1520 istniał kościół św. Wawrzyńca, a parafia podlegała pod dekanat brzeźnicki. Do parafii należało 13 wsi, z tego część w Sieradzkiem. Plebanowi płacono dziesięcinę snopową z 1 folwarku i ról kmiecych, role plebana były rozrzucone. Mieszkało tu 37 kmieci i znajdowała się karczma. Wysokość podatków w XVI wieku: 1511 – 6 1/2 łana, 1518 – 5 1/2 łana, 1553 – 8 łanów. W 1688 roku zostaje wzniesiony drewniany kościół na planie krzyża, konsekrowany w święto św. Anny przez Jerzego Albrechta Denhoffa, biskupa kamienieckiego. W 1846 roku ukończono budowę nowej świątyni. W 1885 roku kościół został przebudowany i 9 maja 1904 roku konsekrowany przez biskupa Stanisława Zdzitowieckiego. W XVIII i XIX wieku kultem słynął obraz Matki Bożej Loretańskiej, wiszący w bocznym ołtarzu. Licznie zgromadzone wota podczas powstania listopadowego przeznaczone na skarb narodowy. Podczas rozbudowy kościoła pod koniec XIX wieku obraz usunięto.

 

Legenda o Św. Stanisławie


We wsi Borownie stał mały kościółek poświęcony św. Stanisławowi, a nie wiadomo przez kogo i kiedy zbudowany. Wedle miejscowej tradycji wystawiono go na pamiątkę, że ów święty w podróży swej przechodząc przez Borowno pod Mstowem, był przez złych ludzi na granicach tej wsi napadnięty i znieważony wśród łanu grochu, przy czym miał wyrzec te słowa: «Oj, Borowno, Borowno, będzie u ciebie grochu nie rodno!» - Od owego czasu aż do dziś dnia nie rodzi się wcale groch na tamtejszych polach, pomimo wszelkich usiłowań. Po tej przygodzie udał się św. Stanisław pieszo do Mstowa.
Źródło: Wikipedia
Image Hosted by ImageShack.us

O keszu

Kesz jest wielkości mikro który zawiera tylko logbook i ołówek. Miejsce ukrycia nie jest oczywiste. Zaczepiony magnesem (tego elementu stalowego też nie tak ławto znaleźć). Kordy prowadzą na miejsce skąd sięgniemy po kesz.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok na kościół z Krusznyny przy kolumie
To widział by kesz ale coś mu zasłania
Log entries: Found 17x Not found 5x Note 0x Picture 1x All entries Gallery