Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
2. W głąb króliczej nory - Alicja w Krainie Pyrlandii - OP6525
Rozdział drugi
Eigenaar: buniaczek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 74 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 30-04-2013
Gemaakt op: 22-04-2013
Gepubliceerd op: 23-04-2013
Laatste verandering: 12-10-2015
65x Gevonden
1x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
4 x Bekeken
57 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Alicja wpadła do nory za królikiem, nie zastanawiając się w ogóle, jakim cudem uda jej się stamtąd wydostać. Na szczęście była w Krainie Pyrlandii, nie w krainie Czarów, gdzie o istnieniu windy można było tylko pomarzyć.

Tym, co zapamiętała z całego tego spadania, prócz zabytkowej windy, było ujrzane kątem oka piękne podwórko gdzieś pod numerem 47. Od tamtej pory miała w głowie tylko jedną myśl „koniecznie muszę tu kiedyś wrócić!”...

 

 

... i właśnie dlatego tutaj umieszczono drugą skrzyneczkę należącą do projektu "Alicja w Krainie Pyrlandii".

Twoja trasa biegnie prościuteńko jak tunel,  to w górę, to w dół. W przeciwieństwie do Alicji nie opadasz powoli, nie masz więc masy czasu na rozmyślania. Skrzynkę podejmuj szybko, bo jesteś obserwowany.

Zabytkowa Winda Carla Flohra, którą poruszasz się jest rzecz jasna wewnątrz budynku mieszczącym się przy Placu Wolności 14 w kamienicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union, pochodzącym z lat 1910-1911. Niestety nie jest ogólnodostępna, dlatego uda ci się ją zobaczyć wyłącznie przy odrobinie szczęścia.

Winda jest urządzeniem sprawnym techniczne, ale na co dzień nieużytkowanym. Wyprodukowała ją firma Carl Flohr i jest to najprawdopodobniej najstarsza winda działająca w Polsce. Firma była dostawcą wind do wielu prestiżowych gmachów w Europie, m.in. windy z tym znakiem, do lat 80. XX wieku, obsługiwały Wieżę Eiffla.

Prawdopodobnie dźwig zamontowano w okresie budowy gmachu, chociaż na jednym z elementów konstrukcyjnych widnieje data 1903 - jest to raczej rok odlania części. Dźwig ma kilkanaście kryształowych fasowanych szybek, przez które, przy słonecznej pogodzie, rozszczepia się wiązka światła dając kolorowe refleksy. Kryształowe są także dwa lustra, w które winda została wyposażona.

Ściany kabiny wyłożone są fornirem z trzech rodzajów drewna. Dolna ich część niegdyś zdobiona była masą perłową, ale zostały po niej jedynie puste miejsca. Sufit jest częściowo ażurowy – nie z powodów estetycznych, ale wentylacyjnych. „Nowe”, bo z lat siedemdziesiątych są w niej: plafon, wykładzina typu linoleum i panel sterujący oraz silnik.

Źródło: wikipedia

 

Kamienica z zabytkową windą z zewnątrz:

Zdjęcia windy znajdziesz tutaj

 

Mikromagnetyk ukryty został na podwórku przeciwległej kamienicy przy ulicy 3 Maja 47. To właśnie tu koniecznie chciała wrócić Alicja.

Brama otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10 do 20, a w soboty od 10 do 14. Zauważyłam jednak, że zarówno w niedziele, jak i poza podanymi godzinami nie ma specjalnych problemów z dostaniem się do środka. Współrzędne doprowadzą cię na podwórze, tam wskazania gps mogą wariować, ale przecież wiesz gdzie szukać Smile Weź ze sobą narzędzie do wyjęcia logbooka.

Afbeeldingen
tu go nie widać
jest, jest!