Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Projekt Włoszczowa - Kopiec - OP6515
Owner: gagu
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 229 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-04-2013
Date created: 22-04-2013
Date published: 22-04-2013
Last modification: 25-04-2013
109x Found
0x Not found
2 notes
watchers 0 watchers
40 visitors
96 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka składowa "Projektu Włoszczowa", nie zapomnij spisać litery i cyfry, potrzebnych do odszukania skrzynki finałowej OP6516.

 

Kopiec ma kształt ściętego stożka. Średnica jego podstawy wynosi około 40 m, a wysokość około 5 m. Położony jest wśród łąk, na północny wschód od centrum Włoszczowy. Niegdyś był to zabagniony i trudno dostępny teren. Kiedy powstał tam gród obronny, dokładnie nie wiadomo. Na ziemiach polskich najwięcej ich wznoszono w okresie rozbicia dzielnicowego, czyli w XII i XIII wieku. Budowali je książęta i rycerze, aby broniły przed licznymi wówczas najazdami, m.in. Tatarów i Litwinów.


Jako budowniczy włoszczowskiego grodziska najczęściej wymieniany jest Piotr Karwacjan herbu Pierzchała, kasztelan dobrzyński, który w 1398 roku nabył Włoszczowę od Dymitra z Goraja. Jak czytamy w "Słowniku geograficzno-historycznym powiatu włoszczowskiego", drewnianą zabudowę gródka wyróżniała stojąca na środku kopca wieża o kilku kondygnacjach. Służyła do celów obronnych, a równocześnie także jako mieszkanie. W pobliżu wieży mogło znajdować się kilka budynków gospodarczych. Całość otoczona była ostrokołem, czyli palisadą z zaostrzonymi palami. Przed wrogimi najeźdźcami chronić miała fosa, której nikłe pozostałości zobaczyć można jeszcze dziś.
Kiedy w XVI wieku Włoszczowa przeszła w ręce rodu Szafrańców i stała się miastem, gródek stał się niepotrzebny. Nowi właściciele zbudowali sobie bardziej reprezentacyjną siedzibę kilkaset metrów na południe, na terenie noszącym dziś nazwę Podzamcze.

Na ziemnym kopcu, który zachował się ze średniowiecznego grodziska, ustawiono figurę św. Jana Nepomucena. Wykonana została z piaskowca, prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku, w okresie największego kultu tego świętego mającego chronić zarówno przed powodzią, jak i suszą.

Podczas prowadzonych w latach 70. ubiegłego wieku badań archeologicznych kopca znaleziono liczne fragmenty ceramiki, a także wyroby z miedzi i żelaza, m.in. grot od strzały i podkowę. Kopiec był także miejscem poszukiwań skarbów, które według legendy mieli tam ukryć rozbójnicy (jednym z nich miał być Piotr Szafraniec, właściciel Włoszczowy na początku XVI wieku) napadający na podróżujących w okolicy kupców. Kolejne podanie mówi o długich podziemnych korytarzach, jakie mają się pod nim znajdować. Jeden ponoć prowadzić aż do Secemina.

Malowniczo położony kopiec stanowi obecnie ulubiony cel spacerów i wycieczek rowerowych mieszkańców Włoszczowy.

Jak tam trafić

Kopiec znajduje się około 2 km na północny wschód od rynku we Włoszczowie. Dotrzeć do niego można najłatwiej odchodzącą na wschód od ul. Przedborskiej betonową drogą prowadzącą do oczyszczalni ścieków.


Źródło: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35266,9950505,Odkrywamy_Swietokrzyskie___kopiec_Wloszczowski.html
Do podjęcia skrzynki mogą być przydatne rękawiczki.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kopiec
Pozostałość fosy
tu
Log entries: Found 109x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions