Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół Romański w Siewierzu - OP6218
Jedna z najstarszych światyni w Polsce
Eigenaar: Pepe1
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 299 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 07-03-2013
Gemaakt op: 07-03-2013
Gepubliceerd op: 07-03-2013
Laatste verandering: 07-10-2015
65x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
8 x Bekeken
52 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Kościół romański w Siewierzu

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela jest najstarszym zabytkiem w Siewierzu (powiat będziński) i jednym z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Jako jeden z nielicznych w kraju posiada (za wyjątkiem sklepienia) autentyczne, XII-wieczne mury wykonane z dużych ciosów piaskowca.

Kościół położony jest na cmentarzu parafialnym parafii Rzymsko-Katolickiej św. Macieja Apostoła w Siewierzu (założonym na początku XIX w.), przy ul. Będzińskiej w pobliżu drogi tranzytowej relacji Katowice-Warszawa. Pod względem geograficznym, świątynia usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu w pobliżu Czarnej Przemszy.

Kościół ten jest świadectwem i pamiątką po przedkolacyjnym Siewierzu. Wzniesiono go w 1 połowie XII w. prawdopodobnie z fundacji możnowładcy śląskiego Piotra Włosta Dunina († 1153 r.) herbu Łabędź, palatyna Bolesława Krzywoustego († 1138 r.). We wczesnym średniowieczu świątynia spełniała funkcję kościoła grodowego. Przypuszcza się, że wokół budowli znajdowała się osada targowa poświadczona w źródłach z XII w. W 1223 r. w siewierskim kościółku odbył się synod biskupów polskich, w którym uczestniczyli m.in. opaci klasztorów benedyktyńskich w Tyńcu, Łysej Górze i Mogilnie, biskup wrocławski Tomasz i archidiakon opolski Reginald. Kościół stracił na znaczeniu w 2 połowie XIII w., kiedy to po nadaniu osadzie praw miejskich przez księcia opolskiego Władysława († 1401 r.), znalazł się ok. 2 km na południe poza granicami nowopowstałego miasta, a funkcję kościoła parafialnego przejął kościół pw. św. Macieja Apostoła. 

  

Świątynia należy do grupy jednoprzestrzennych kościołów emporowych wznoszonych w okresie od 2 poł. XI w do 2 poł. XII w. Zbudowano ją z kamienia ciosanego na planie prostokąta z półkolistą absydą. Rzut budowli odpowiada najstarszym planom stosowanym w kościołach krajów słowiańskich . Podobnie rozplanowane są kościoły w Gieczu, Lublinie, Kotłowie czy Kościelcu. Do wnętrza świątyni prowadzi skromny portal.

Kościół restaurowano w 1639 r. (m.in. odchylone mury podparto szkarpami), 1696 r. i 1813 r. Podczas remontu w 1696 r. podwyższono szczyty, wzniesiono barokową wieżyczkę i dostawiono do frontu kruchtę. W takiej formie kościół przetrwał do 1945 r. Prace konserwatorskie przeprowadzone w latach 1947-1956 według projektu inż. Zygmunta Gawlika przywróciły świątyni romański wygląd. Wówczas też zrekonstruowano zniszczone sklepienie. W 1993 r. przeprowadzono rekonstrukcję dachu kościoła dzięki dotacji z Funduszu Kościelnego i środkom wyłożonym przez samorząd Miasta Siewierza. W latach 50. XX w. podczas prac remontowych w absydzie, po zdjęciu tynku, natrafiono na ślady malowideł romańskich, gotyckich i barokowych. Polichromie były w złym stanie. Dzięki pracom ratowniczym i konserwatorskim udało się je zabezpieczyć. Obecnie są słabo widoczne i wymagają pilnych prac konserwatorskich.

Kościół jest nieczynny, jednakże każdego roku w dniach św. Jana Chrzciciela i na Zaduszki (2 listopada) odprawiane są tu msze święte.
Wg Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Proponuję kesza poszukiwać nocą ze względu na bardzo ładne podświetlenie obiektu.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok kościóka
Surowe wnętrze
WIDOK Z KESZA