Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kanał Wiński / SA - OP5F92
kolejna historia opola
Eigenaar: Silent A
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 152 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 09-01-2013
Gemaakt op: 09-01-2013
Gepubliceerd op: 09-01-2013
Laatste verandering: 01-01-2017
62x Gevonden
0x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
4 x Bekeken
44 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: oiludi
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kolejna skrzynka ze ścianą tekstu ;-)

Właściwie to zacznę od Odry a nie od kanału. Odra przepływając w okolicach Opola przez wieki wielokrotnie zmieniała swój przebieg. Przed rokiem 1600 główny nurt Odry przebiegał niedaleko obecnego kanału Wińskiego tworząc (obecną) wyspe Bolko. Dopiero po powodzi w roku 1600 główny nurt zmienił się na obecny przebieg - odnogami bocznymi stała się młynówka (skrzynka Młynówka / SA) oraz tzw "Stara Odra" - odcinek wokół wyspy Bolko.

Pod koniec XIX wieku koryto starej Odry zostało udrożnione, przekopane i obudowane wałami przeciwpowodziowymi w wyniku czego kształt wyspy Bolko znacznie się zmienił. Zmiana biegu końcowego odcinka starej Odry była niezbędna, ponieważ łączył się on z głównym korytem w rejonie planowanej śluzy i jazu. Uregulowany ciek z ujściem przesuniętym ok. 300 m na zachód otrzymał nazwę "Wiński", po czym funkcjonował jako drożne koryto Odry do lat 70. XX wieku.

Ciekawostką jest fakt, iż znaczna część końcowego odcinka starej Odry przetrwała do dnia dzisiejszego. Idąc z zielonego mostu spacerowego przez Odrę do głównego wejścia opolskiego Zoo mijamy wyschnięte koryto po prawej stronie.

W latach 1968–1978 w wyniku prac nad kolejną częścią kanału Ulgi, kanał Wiński został częściowo zasypany. W miejscu zlikwidowanych odcinków powstało tymczasowe, płytkie na ok. 1,5 m, i suche koryto otoczone wałami przeciwpowodziowymi. Wyspa Bolko przestała być wówczas wyspą. W wyniku powyższych zmian pozostawiono jedynie dwa starorzecza kanału Wińskiego. Pierwsze, o długości około 700 m – od dawnego ujścia kanału w okolicy przystani kajakowej do wału kanału Ulgi.  Drugie starorzecze, o długości około 500 m, znajduje się w okolicy mostu i jazu na kanale Ulgi poza obrębem wałów przeciwpowodziowych.

Po powodzi z roku 1997 dokończono budowę kanału Ulgi, który częściowo otoczył i nadał nowy kształt wyspie Bolko. Owe zmiany są dziś powodem sporów i błędów związanych z nazewnictwem oraz przynależnością okolicznych terenów do dzielnic miasta oraz gminy Prószków. Południowy koniec wyspy Bolko leży już poza granicami Opola.

Pod koniec roku 2012 na odcinku kanału Wińskiego pomiędzy kanałem Ulgi a Odrą został oddany do użytku nowy most spacerowy (zbudowany w ramach rewitalizacji wyspy Bolko w miejscu starego, drewnianego mostu). Mostek całkiem ładny, niebywała gratka dla wielbicieli okeszowania "tego co widać", ja się przyglądałem i nawet widziałem miejsce na skrzynke ale okeszowywac takie oczywiste miejsca ;-( a fe - no chyba żebym się zabrał za mosty ;-)

 

***** Skrzynka

Skrzynka w rozmiarze małym umieszczona jest niedaleko kanału Wińskiego (odcinka pomiędzy kanałem Ulgi a Odrą), ok 50m od asfaltu aby nie było "za trudno".

 

***** Zawartość

Standard - logbook, ołówek, temperówka, certyfikaty i kilka fantów na wymianę.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien