Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Z_S_P 51 Diabelski kamień - OP5E96
1/5 cyklu śladami diabła, biesa itp
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 198 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-12-2012
Date created: 14-12-2012
Date published: 14-12-2012
Last modification: 20-12-2012
48x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
41 visitors
40 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Compass  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
 

Diabelskie kamienie, diable kamienie, czarcie głazy – głazy narzutowe przywleczone przez lądolód ze Skandynawi głównie do północnej części Polski.

Głazy i formacje skalne, nazywane diabelskimi kamieniami lub podobnie, występują na obszarze praktycznie całego kraju, głównie na Warmii i Mazurach oraz na Kaszubach.

Największy na Kaszubach kamień diabelski, o obwodzie 20 m, wysokości 3,5 m i długości 7 m, znajduje się w pobliżu Odargowa w powiecie puckim. Wg legendy, żeby nie było wątpliwości co do jego pochodzenia, diabeł pozostawił na nim pięć wyżłobień: ślady swoich pazurów.

Drugi co do wielkości jest głaz nad Jeziorem Kamiennym w powiecie kartuskim, który ma 17 m obwodu, 5 m długości, 4,5 m szerokości i 9 m wysokości. Szczelina widoczna na nim jest wg legendy śladem łańcucha, którym przewiązywał go diabeł, rzucając ze złości w jezioro. Gniew diabła spowodowany był nieudaną transakcją. Miał on wysuszyć jezioro, a w zamian otrzymać od kontrahenta duszę; nie zdołał jednak wykonać zadania.

Inne kaszubskie duże kamienie diabelskie znajdują się w okolicach Domatowa, Owśnic, Nowej Huty, Brodnicy Dolnej czy Studzienic.

Wśród osadów lodowcowych występujących na Kaszubach najczęściej w postaci piasków, żwirów i glin morenowych znaczne są też ilości kamieni. Są to odłamy różnych skał, najczęściej gnejsów lub granitów, pochodzących z dalekiej Skandynawii, przywleczone stamtąd przez olbrzymie masy lodu nasuwającego się na obszar naszych pojezierzy. Wielkie głazy narzutowe stają się obiektem zainteresowania , gdyż pobudzają wyobraźnię i pozwalają wyciągnąć wnioski o sile lądolodu, który je transportował. Mieszkańcy Kaszub ogrom wielu głazów wiązali najczęściej z działaniem mocy nieczystych. One to bowiem jedynie mogły podołać tak olbrzymiemu ciężarowi i porozrzucać poszczególne okazy w rozmaite miejsca. Wielu starych Kaszubów opowiada chętnie legendy o diabelskich kamieniach. Wiele z tych diabelskich kamieni zostało zarejestrowane jako pomniki przyrody. Takim kamieniem pomnikiem jest diabelski kamień w okolicach leśniczówki Zielony Dwór koło Studzienic.

Planując założenie cyklu skrzynek "śladami diabła"  ta miejscówka była bankowa. Jednak zostałam uprzedzona. Z tego pododu kordy wskazują na inny kamień przy którym ukryta jest skrzyneczka. Ty jesli chcesz zobaczyc diabelski kamień - pomnik przyrody,  udaj się na azymut 205 stopni i 190m odległości. Tam polecam odszukać inną skrzyneczkę OP589A.

Dojazd: Teren leśny więc nie polecam wjechać samochodem. Auto polecam pozostawić przy kamieniu myśliwych 54 06.695  17 34.228, znajdującym się przy drodze Studzienice - Rabacino.

Skrzyneczka to mały klipsiak na kordach, na miejscu wszystko się wyjaśni.

Uwaga:

Zapisz kod z loga – przyda się do ustalenia kordów skrzynki bonusowej na podsumowanie wędrówki „śladami diabła, biesa itd”.


 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Pomnik przyrody
tam szukaj
pomnik jesienia
Log entries: Found 48x Not found 0x Note 1x Picture 2x All entries Gallery