Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Z_S_P 51 Diabelski kamień - OP5E96
1/5 cyklu śladami diabła, biesa itp
Właściciel: zielone_serce_pomorza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 198 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-12-2012
Data utworzenia: 14-12-2012
Data opublikowania: 14-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 20-12-2012
48x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
 

Diabelskie kamienie, diable kamienie, czarcie głazy – głazy narzutowe przywleczone przez lądolód ze Skandynawi głównie do północnej części Polski.

Głazy i formacje skalne, nazywane diabelskimi kamieniami lub podobnie, występują na obszarze praktycznie całego kraju, głównie na Warmii i Mazurach oraz na Kaszubach.

Największy na Kaszubach kamień diabelski, o obwodzie 20 m, wysokości 3,5 m i długości 7 m, znajduje się w pobliżu Odargowa w powiecie puckim. Wg legendy, żeby nie było wątpliwości co do jego pochodzenia, diabeł pozostawił na nim pięć wyżłobień: ślady swoich pazurów.

Drugi co do wielkości jest głaz nad Jeziorem Kamiennym w powiecie kartuskim, który ma 17 m obwodu, 5 m długości, 4,5 m szerokości i 9 m wysokości. Szczelina widoczna na nim jest wg legendy śladem łańcucha, którym przewiązywał go diabeł, rzucając ze złości w jezioro. Gniew diabła spowodowany był nieudaną transakcją. Miał on wysuszyć jezioro, a w zamian otrzymać od kontrahenta duszę; nie zdołał jednak wykonać zadania.

Inne kaszubskie duże kamienie diabelskie znajdują się w okolicach Domatowa, Owśnic, Nowej Huty, Brodnicy Dolnej czy Studzienic.

Wśród osadów lodowcowych występujących na Kaszubach najczęściej w postaci piasków, żwirów i glin morenowych znaczne są też ilości kamieni. Są to odłamy różnych skał, najczęściej gnejsów lub granitów, pochodzących z dalekiej Skandynawii, przywleczone stamtąd przez olbrzymie masy lodu nasuwającego się na obszar naszych pojezierzy. Wielkie głazy narzutowe stają się obiektem zainteresowania , gdyż pobudzają wyobraźnię i pozwalają wyciągnąć wnioski o sile lądolodu, który je transportował. Mieszkańcy Kaszub ogrom wielu głazów wiązali najczęściej z działaniem mocy nieczystych. One to bowiem jedynie mogły podołać tak olbrzymiemu ciężarowi i porozrzucać poszczególne okazy w rozmaite miejsca. Wielu starych Kaszubów opowiada chętnie legendy o diabelskich kamieniach. Wiele z tych diabelskich kamieni zostało zarejestrowane jako pomniki przyrody. Takim kamieniem pomnikiem jest diabelski kamień w okolicach leśniczówki Zielony Dwór koło Studzienic.

Planując założenie cyklu skrzynek "śladami diabła"  ta miejscówka była bankowa. Jednak zostałam uprzedzona. Z tego pododu kordy wskazują na inny kamień przy którym ukryta jest skrzyneczka. Ty jesli chcesz zobaczyc diabelski kamień - pomnik przyrody,  udaj się na azymut 205 stopni i 190m odległości. Tam polecam odszukać inną skrzyneczkę OP589A.

Dojazd: Teren leśny więc nie polecam wjechać samochodem. Auto polecam pozostawić przy kamieniu myśliwych 54 06.695  17 34.228, znajdującym się przy drodze Studzienice - Rabacino.

Skrzyneczka to mały klipsiak na kordach, na miejscu wszystko się wyjaśni.

Uwaga:

Zapisz kod z loga – przyda się do ustalenia kordów skrzynki bonusowej na podsumowanie wędrówki „śladami diabła, biesa itd”.


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik przyrody
tam szukaj
pomnik jesienia
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria