Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BO2 - Browar Miejski / SA - OP5E35
opolska mikroseria piwna
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 160 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-12-2012
Data utworzenia: 05-12-2012
Data opublikowania: 07-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 08-12-2013
54x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
1 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opole otrzymało prawa miejskie pomiędzy 1211 a 1217 rokiem, a razem z nimi przywilej piwowarski, czyli prawo warzenia piwa. Przywilej ten był przypisany do 124 domów, które znajdowały się w granicach miasta w momencie lokacji miasta. Ich właściciele otrzymali tzw duże prawa miejskie - czyli m in prawo do warzenia i wyszynku piwa. Domy wybudowane później otrzymywały małe prawa miejskie - bez prawa do warzenia piwa ale w kolejnych latach również i oni mogli otrzymac duże prawa miejskie. W Opolu i okolicy obowiązywał nakaz sprzedaży wyłącznie piwa opolskiego. W dodatku prawo warzelnicze Opola nakładało na wszystkie miejscowości należące do opolskich dóbr zamkowych i klasztoru Norbertanek w Czarnowąsach obowiązek kupowania piwa opolskiego - razem 45 miejscowości! (to taka ówczesna odmiana "reklamy")

Początkowo mieszczanie warzyli piwo w swoich kamienicach, później jednak wybudowano w tym celu browar miejski - “ogólnodostępny” (oraz kilka mniejszych), w którym każdy posiadacz praw mógł uwarzyć swój przydział piwa - przywoził jęcznień i odbierał gotowe piwo (oczywiście za odpowiednią opłatą za produkcje). Mieszczanie z produkcji piwa uzyskiwali duże dochody, co pozwalało na inwestycje, rozwój, bogacenie się i działalność charytatywną. Przykładem takiej działalności jest szpital imienia świętego Aleksego położony nad Młynówką - ufundował go w roku 1400 mieszczanin Kuncze (Kunz) Kromer zapisując miastu na ten cel swoją słodownię.

Ciekawostka: Pierwszym murowany budynkiem na terenie miasta Opola był wybudowany w 1357 roku przydomowy browar!

Browary znajdowały się w okolicy dzisiejszej ulicy Szpitalnej, z uwagi na bliskość rzeki, na potrzeby produkcji piwa pracował również młyn miejski, którego jedno z czterech kół było wykorzystywane wyłącznie do śrutowania słodu. Browar miejski znajdował sie w miejscu, gdzie obecnie działa pub highlander, młyn stał tuż obok, w miejscu gdzie obecnie jest puste miejsce (parking?) słodownie znajdowały się natomiast na dzisiejszej ulicy Minorytów (wtedy słodowej).

Definitywnym końcem browarów miejskich i warzenia piwa przez mieszczan był XIX wiek i reformy państwa Pruskiego - zniesienie przymusu cechowego, monopolu miejskiego oraz w 1812 roku równouprawnienie ludności żydowskiej. Oficjalnie obowiązek sprzedaży wyłącznie opolskiego piwa na terenie miasta i okolic zniesiono 28 października 1810 roku.

Opolska komuna piwowarska próbowała walczyć z konkurencją ale przyzwyczajona do monopolu nie miała szans i ostatecznie w połowie XIX w sprzedała browar miejski, który był w tak złym stanie, że nadawał się tylko do rozbiórki.

Od tego czasu w Opolu rozpoczęła się produkcja piwa na skale przemysłową...

 

***** Skrzynka

Skrzynka to mikro;-)Szukaj po drugiej stronie ulicy szpitalnej niż pub highlander. Skrzynka do podjęcia z chodnika, nie trzeba przechodzić przez płot.

UWAGA, koordy wzięte z mapy, na miejscu bardzo słaba dostępność satelitów (z każdej strony budynki). Szukać trzeba troche bardziej intuicyjnie.


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.