Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kolejowa wieża ciśnień w Skierniewicach - OP5DDC
Kiedyś trenowali tu tajski boks:)
Właściciel: rubin
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 123 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-11-2012
Data utworzenia: 27-11-2012
Data opublikowania: 27-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 30-11-2015
109x znaleziona
10x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
101 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Poniższe informacje nie pochodzą z internetu lecz są wyszukane przeze mnie u miejscowego konserwatora zabytków.

Wieża ciśnień została wzniesiona w 1928 r w celu zasilania w wodę technologiczną taboru parowego oraz w wodę pitną osady kolejowej.  Obiekt funkcję swoją spełniał do 1993 r. Dziś stoi nieużytkowany, pusty i niszczeje. Jedynie przez 2 lata (2007-2009) była wynajmowana jako miejsce treningu boksu tajskiego.

Obiekt aktualnie nie jest wpisany jako zabytek ( choć są takie plany na 2013 r) lecz jest pod ochroną konserwatorską.


„Historyzm bryły i detalu skrywa nowoczesną żelbetową konstrukcję, nawiązując do tradycji romantycznych – naśladując model średniowiecznej budowli fortyfikacyjnej. Neoromańskie cechy pseudoobronnej baszty – w szczególności półkolisty kamienny portal, kamienne licowanie dolnej partii trzonu, cokół, wykusz komunikacyjny, wydatny gzyms arkadoy redukujący nadwieszenie głowicy – to cechy znamienne tej architektury. Budowlę tej wieży klasyfikujemy w grupie wież ciśnień typu „kolumny dwumodułowej” wyraźnie wydzielającej głowicę. Analogiczne wieże ciśnień wzniesiono w Kutnie i w Koluszkach. W trzonie wieży umieszczona była Stacja Uzdatniania Wody.”[1] 

[1] wkładka z archiwum Konserwatora zabytków – autor mgr inż. Leszek Budych  

MateriałWieża ciśnień wykonana jest jako konstrukcja żelbetowa, szkieletowa. Ustrój nośny wieży stanowią słupy żelbetowe powiązane na wysokościach stropów rusztem z podciągów. Dwukomorowy zbiornik cylindryczny wsparty jest na ośmiu słupach nośnych, żelbetowych o przekroju prostokątnym 110 x 45 cm. Słupy wsparte są na betonowych ławach fundamentowych. Stropy wykonane są z rusztu belkowego i żelbetowej płyty o grubości 20 cm. Ruszt z podciągów o wysokości 70 cm na pierwszej kondygnacji i 85 cm pod zbiornikiem i stałej szerokości belek 45 cm. Ściana trzony wieży do wysokości 3,0 m wykonana jest jako betonowa o grubości 60 cm z zewnątrz licowana ciosami kamienia granitowego a wewnątrz tynkowana. Wyżej ściany trzonu i ściany osłonowe zbiornika wypełnione cegłą ceramiczną na zaprawie cementowo-wapiennej z zewnątrz i wewnątrz tynkowana. Komunikacja wewnętrzna prowadzona jest stalowymi schodami drabiniastymi. Stolarka okienna stalowa typu przemysłowego z drobnymi podziałami. Drzwi wejściowe drewniane, dwuskrzydłowe, klepkowe. Głowica wieży przykryta stropodachem żelbetowym, płaskim. Pierwotnie, przed 1955r. dach miał kształt stożka, więźba była drewniana a połacie kryte dachówką ceramiczną. 

Plan. Wieża posadowiona na planie koła. W przyziemiu kanały prowadzące rurociągi. Usytuowano tam również piec grzewczy, węglowy. Stropy wyższych kondygnacji służą do komunikacji poziomej i pionowej. Zawory rurociągów usytuowano pod zbiornikiem a do ich obsługi wykonano pomosty żelbetowe, którymi prowadzona jest komunikacja dogłowicy (przez wykusz). Trzon na planie koła o średnicy zewnętrznej 12,03 m i wewnętrznej 10,83 m. Głowica nadwieszona nad trzonem o średnicy 12,40 m.

 

Bryła. Wieża niepodpiwniczona. Trzon walcowy podzielony stropem na trzy kondygnacje. Głowica o kształcie walca opłaskiej podstawie, słabo nadwieszona nad trzonem. Trzon głowicy w kształcie lekko zbieżnego stożka (prawie walca).Głowice podpiera masywny gzyms. Lekko wysunięty z głowicy wykusz podparty jest na masywnych wspornikach połączonych sklepionym łękiem. Dach o niewielkim spadku 

 

Elewacje: symetryczne, osiowe. W podstawie okładzina kamienna zaznaczająca masywny cokół, Portal ciosowy o półkolistym sklepieniu. Wyżej trzon tynkowany ( z licznymi ubytkami tynku odsłaniającymi cegłę wypełniającą szkielet żelbetowy ). Elewacja głowicy otynkowana. Historyzm budowli wyraża się masywnym detalem kamiennego portalu i betonowego gzymsu kordonowego oraz wspornika – wykusza. Obok przetworzonych form pseudośredniowiecznych pojawiają się w elewacjach łęki odcinkowe i eliptyczne (okulus nad wykuszem). Otwory okienne w trzonie wieży zamurowane. 

A SKRZYNKA: to aluminiowe opakowanie po cygarze owinięte czarną izolacją. Ukryta w miejscu  wskazanym przez  współrzędne. Niezakopana, ukryta w sposób tradycyjny dla skrzynek leśnych :) 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Plan wieży ciśnień
wieża