Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PP "Tarnowskie Góry"; PSP - Gliwicka - OP5D7D
Owner: Lolo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 302 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Temporarily Unavailable
Date hidden: 20-11-2012
Date created: 20-11-2012
Date published: 20-11-2012
Last modification: 07-02-2024
101x Found
2x Not found
3 notes
watchers 8 watchers
83 visitors
80 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Witam.

Z wielką przyjemnością pragnę was zaprosić na serię keszy, której tematem jest rozmieszczenie punktów obronnych w Tarnowskich Górach. Jest to mój pierwszy założony kesz i 1 z 6 planowanych pod kryptonimem // Pozycja Polowa „Tarnowskie Góry” //.

Seria keszy jest tworzona w oparciu o materiały zawarte na stronie internetowej Fortyfikacja.pl. O pozwolenie na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartych poniżej informacji należy zgłosić się do autorów strony, których kontakt można znaleźć na ww. stronie.

 

OGÓLNIE O POZYCJI POLOWEJ W TARNOWSKICH GÓRACH

Pozycja obronna powstała dla osłonięcia garnizonu 11 pułku piechoty oraz 3 pułku ułanów stacjonujących właśnie w Tarnowskich Górach. Jaki ostatecznie kształt miała przyjąć nie jest wiadome. Linia osłania miasto od zachodu i zmierza w kierunku Radzionkowa na południowym wschodzie.

Powstały tu jedynie 4 polowe schrony piechoty oraz jeden schron "ćwiczebny". Spore odległości między obiektami i liczne "martwe punkty" w liniach ostrzału mogą sugerować, że umocnienia mogły być planowane z nieco większym rozmachem. Zwłaszcza, że żaden z obiektów nie został ukończony przed wybuchem wojny a liczne fuszerki świadczą o niezwykłym pośpiechu przy ich wznoszeniu.

Głównym zadaniem umocnień było powstrzymanie ataku niemieckiego na czas wystarczający do pełnej mobilizacji garnizonów oraz wyprowadzenia taborów i całego zaplecza poza teren walk. Obiekty, które zdążono wybudować, umieszczone zostały jako osłona głównych dróg prowadzących do miasta oraz dla zabezpieczenia węzła kolejowego Tarnowskie Góry. 

We wrześniu 1939 roku schrony nie wzięły udziału w walkach. Ponowną szansę otrzymały w 1944 kiedy to Niemcy włączyli je do tzw. linii b2 mającej powstrzymać ofensywę radziecką. Jednak, sądząc po braku śladów ostrzału, również nie wzięły czynnego udziału w walce.

Fortyfikacja.pl

KONKRETNIE O INTERESUJĄCYM NAS MIEJSCU

Pierwszym miejscem do którego chciałbym was zabrać jest schron znajdujący się opodal Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach. Tarnogórski Park, jest dość pięknym miejscem, które umożliwia nam wyciszenie się na łonie natury lub wyszalenie się podczas przeważnie rockowych koncertów w miejscowej muszli koncertowej Smile. Dla najmłodszych znajdzie się również ładnie wyremontowany plac zabaw, a przy odrobinie szczęścia, nocni bywalcy mogą spotkać tu lisa bądź zająca Wink. Sam schron znajduje się przy ulicy Gliwickiej. Jednak to tylko w teorii, gdyż od drogi to jednak kawałek. Najlepiej dostać się do niego właśnie od strony parku. Idąc za cmentarzem, przy kościele świętej Anny dochodzimy do skrzyżowania na którym kierujemy się w lewo. Na środku pola znajduje się niewielkie, sztuczne wzniesienie, całkowicie zarośnięte drzewami i krzakami. Pośród nich znajduje się polowy schron piechoty. Obiekt zachowany w nienajlepszym stanie, mocno zaśmiecony i powypalany. W cieplejsze wieczory można tam spotkać "miłośników budowli militarnych" opijających swoją niedolę związaną z niszczejącym schronem Laughing.

Schron bardzo niestarannie wykonany. Pośpiech przy jego budowie spowodował niewystarczające ubicie betonu w efekcie odpadają nie związane jego fragmenty. W pobliżu zachowały się zwały ziemi przygotowanej do jego obsypania.

 

KONKRETNIE O KESZU

Kesz nie znajduje się wewnątrz schronu. Współrzędne nie wskazuja kesza, a on sam znajduje się do 5m od samego schronu, nie od strony wejścia. Wyposazenie w rekawiczki jest wskazane.

W związku z uprawą ziemi wokół schronu, proponuje przekraczać pole w najwęższym jego miejscu :) 

WSPÓŁRZĘDNE:

DMS 
N 50° 26' 20.54"
E 18° 50' 49.24" 

DM
N 50° 26.342'
E 18° 50.821' 

D
N 50.43904°
E 18.84701°

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
PSP Gliwicka
kamien
TOTALNA PODPOWIEDZ