Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Muzeum Energetyki - OP5C98
Historii energetyki nie należy tylko czytać...
Eigenaar: I&F
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 594 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 07-11-2012
Gemaakt op: 07-11-2012
Gepubliceerd op: 07-11-2012
Laatste verandering: 10-06-2017
161x Gevonden
2x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
119 x Bekeken
109 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
19 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: [ocenzurowano_1], abigeo, bechem, chinczyk, czesio, dziku i Bartuś, FishBeat, Husky-PL, kgawor, kimer, krogulec, Kufeld, LABER TEAM, Lori & Tomi, Lumen, martuś, MI 888, Nati., rakuu, vejo
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

MUZEUM ENERGETYKI

- Elektrownia wodna Szklarska Poręba II-

   Wodna elektrownia przepływowa usytuowana jest na rzece Kamienna w miejscowości Szklarska Poręba, przy ul. Jeleniogórskiej 2 (droga krajowa nr 3). W 1872 r. Otto Opitz założył nad rzeką Kamienną w Szklarskiej Porębie Średniej fabrykę papy i tektury, a po drugiej stronie szosy jeleniogórskiej wybudował okazałą drewnianą willę w stylu skandynawskim (dziś „Zakopianka”). Zakład zatrudniał około 15 pracowników. Pierwotnie znajdowała się tutaj niewielka siłownia produkująca energię elektryczną dla fabryki papy i ścieru drzewnego z turbiną systemu Francisa, do której wodę doprowadzano rurociągiem stalowym o średnicy 1,10 m. W 1922 roku stary turbozespół zastąpiono nowym, pracującym do dziś o mocy 0,156 MW, składającym się z dwóch turbin Francisa (0,057 MW i 0,099 MW) firmy Briegleb, Hansen Gotha & Co. pracującymi na wspólny generator asynchroniczny produkcji znanej berlińskiej firmy Siemens Schuckert Werke AG (SSW). 22 lutego 1935 r. prywatna siłownia została włączona w ogólnoniemiecką sieć energetyczną. Wówczas zlikwidowano dawne wyposażenie techniczne wytwórni, w części pomieszczeń urządzono rozdzielnię energetyczną, stację transformatorową i pomieszczenia mieszkalne dla personelu elektrowni.
    Budynek elektrowni wodnej w Szklarskiej Porębie jest dwukondygnacyjną budowlą dziewięcioosiową krytą dwuspadowym dachem. Obiekt jest do wysokości pierwszej kondygnacji wtórnie otynkowany, a druga kondygnacja jest oszalowana ciemnymi deskami. Od południa przylega do niego spora dwukondygnacyjna przybudówka. Pierwotnie obiekt licowany był ciosami granitu z ceglanymi opaskami okien zwieńczonymi łukiem odcinkowym.
   
   W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w budynku elektrowni urządzono Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej. Przed wejściem znajdują się dwie turbiny Francisa i ceramiczny izolator linii energetycznej. W kilku salach prezentowane są przedmioty związane z elektroenergetyką, które funkcjonowały wcześniej w zakładach przemysłowych i energetycznych. Na powierzchni 250 m2 zebrano około 600 urządzeń, aparatów i im podobnych "wynalazków", które przed laty służyły zarówno energetykom, jak i odbiorcom energii elektrycznej (indywidualnym i przemysłowym). Eksponowane są tutaj różnego rodzaju mierniki, łącznice, liczniki niskiego i wysokiego napięcia, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, generatory, osprzęt instalacyjny, transformatory i przekładniki, przesuwniki fazowe firm Allgemeine Elektrizitäts Gesellschaft (AEG) i Siemens Schuckert Werke AG (SSW) z około 1930 r., adresarka z 1925 r. do drukowania rachunków za energię elektryczną, agregat prądotwórczy z 1912 r., znacznych rozmiarów pełnoolejowy wyłącznik 10 kW z 1935 r. Dużą atrakcją muzeum jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Zwiedzający muzeum mają możliwość wejścia do wnętrza siłowni pracującej elektrowni wodnej. 
   
   

Zasoby Muzeum są również udostępniane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) Oddział w Jeleniej Górze po wcześniejszym umówieniu w dniach od poniedziałku do piątku, w dni robocze w godzinach od 9.00 do 13.00.telefon sekretariatu SEP: 75 75-26-338  lub od poniedziałku do piątku w dni robocze, w godzinach od 7.00 do 15.00, telefon sekretariatu Tauron Dystrybucji: 75 75 30 200


Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej,
ul. Jeleniogórska 2,
58-580 Szklarska Poręba.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. 
Opis i zdjęcia pochodzą ze stron: http://www.prumyslovepamatky.cz oraz www.tauron-dystrybucja.pl
 

Skrzynka ukryta jest nieopodal muzeum.
Pojemnik mikro zawiera logbook, ołówek i trzy certyfikaciki dla pierwszych znalazców.
 Koordynaty zostały ustalone na podstawie podglądu satelitarnego mapy skrzynek v3.
Prosimy o ostrożne podejmowanie gdyż lokalizacja znajduje się przy ruchliwej ulicy

UWAGA: SKRZYNKA ZNAJDUJE SIĘ PO STRONIE RZEKI OD ULICY A NIE LASU!!!