Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bezsenność - Bedekkk - OP5C44
grove street
Owner: Bedekkk
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 158 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Large
Status: Ready for Search
Date hidden: 02-11-2012
Date created: 02-11-2012
Date published: 02-11-2012
Last modification: 02-05-2013
106x Found
3x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
41 visitors
76 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: [ocenzurowano_1], Tati
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otoczenie

 

Zabłądziłeś w środku nocy w ciemnym lesie, w głuchej ciszy słyszysz złowieszczy szum starych drzew, na twarzy czujesz zimny deszcz nagle w świetle latarki zauważasz dziwny błysk wysoko gdzieś przed Tobą i zdajesz sobie nagle sprawę, że otaczają Cię "betonowe" szkielety radzieckich koszar kryjące się wśród drzew .... kierujesz się w stronę tego dziwnego światła gdy nagle wyłania się zniszczony budynek ... oświecasz latarką puste okna...nagle to światło ... w oknie siedzi czarna postać ... myśli tłuką się w głowie, wspomnienia tandetnych horrorów przebiegają jedno za drugim ... co teraz... co to za postać ... to ....... Bedekkk zakłada kesza ;)

 

Generalnie nie ma większego niebezpieczeństwa ( mimo usilnych prób, wyłażenia przez okno itd. nie udało się wleźć na dach:(chyba ,że coś w mroku przegapiłem ) jednak zachowajcie profilaktycznie ostrożność. Warto mieć rękawiczki a po zmroku latarkę.


BARDZO WAŻNE : MASKOWANIE ZROBIŁEM STARANNIE RĘCZNIE PRAKTYCZNIE OD ZERA, WKOMPONOWANIE KESZA BYŁO CZASOCHŁONNE I MĘCZĄCE. SZANUJCIE PROSZĘ.

 

KORDY I KRÓTKI OPIS WYSTARCZĄ

 




Tuż przed II-gą Wojną Światową na potrzeby Wehrmachtu w lesie w odległosci około 500 m od stacji kolejowej Verderheide (obecna Raszówka), Niemcy zlokalizowali na powierzchni około 24 ha bazę paliwową i zaplecze magazynowe części zapasowych do samolotów i innego sprzętu wojskowego, do których doprowadzona została bocznica kolejowa. Paliwo było magazynowane w zbiornikach napowietrznych o pojemności 60 tys. litrów (12 sztuk). Obiekty magazynowe wielokondygnacyjne z częścią podziemną i naziemną były wyposażone w rampy za i wyładowcze oraz w windy. Budowa tych obiektów była prowadzona również podczas wojny.

Po wojnie obiekty wraz z zapleczem mieszkaniowym odległym około 1 km od bazy przejęli Rosjanie. Baza paliwowa zostaje rozbudowana na powierzchni 65 ha. Na powiększonej powierzchni zlokalizowano zbiorniki podziemne (cysterny) o różnej pojemności w liczbie 635 sztuk. Zastają wybudowane nowe obiekty kubaturowe, głównie garażowe i warsztatowe oraz sieciowe (rurociągi).


W 1956 roku część obiektów mieszkaniowych (poza bazą) zostaje przekazana stronie Polskiej. Baza wraz z pozostałymi obiektami mieszkaniowymi użytkowana jest przez Rosjan do 1 września 1993 roku. W tym dniu na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy prezydentem Rosji i Polski (Jelcynem i Wałęsą) Wojska Federacji Rosyjskiej opuszczają Polskę. Wszystkie obiekty zostały przejęte przez Urząd Rejonowy w Lubinie. Przejęty teren jest skażony związkami ropopochodnymi i wymaga wykonania stosownych zabiegów rekultywacyjnych. Brak koncepcji zagospodarowania przejętego terenu bazy paliwowej i nie wystarczający dozór sprzyja działalności dewastacyjnej tego obiektu.


Ostatecznie teren bazy został sprzedany uprawnionej grupie "zabużan" jako rekompensata za mienie pozostawione za granicą na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru państwa Polskiego w związku z II Wojną Światową rozpoczętą w 1939 roku. Rabunkowa gospodarka przekazanego mienia doprowadziła do całkowitej dewastacji infrastruktury budowlanej i sieciowej tego obiektu ze względu między innymi na duże odległości zamieszkiwania właścicieli (Warszawa i okolice, Zielona Góra i inne odległe miejscowości). Zdewastowana została również część drzewostanu na terenie tej bazy.


 

 

Flag Counter
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Beton kloc
tam