Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bezsenność - Bedekkk - OP5C44
grove street
Właściciel: Bedekkk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-11-2012
Data utworzenia: 02-11-2012
Data opublikowania: 02-11-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2013
106x znaleziona
3x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
41 odwiedzających
76 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], Tati
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Droga szperaczko, drogi szperaczu - tego kesza założyłem specjalnie dla Ciebie poświęcając swój czas i pieniądze. Nawet jeśli nie trafia on w Twój gust, proszę - szanuj go. Podejmuj dyskretnie, odłóż w to samo miejsce dobrze maskując. Zadbaj o kesza i jego otoczenie

 

Zabłądziłeś w środku nocy w ciemnym lesie, w głuchej ciszy słyszysz złowieszczy szum starych drzew, na twarzy czujesz zimny deszcz nagle w świetle latarki zauważasz dziwny błysk wysoko gdzieś przed Tobą i zdajesz sobie nagle sprawę, że otaczają Cię "betonowe" szkielety radzieckich koszar kryjące się wśród drzew .... kierujesz się w stronę tego dziwnego światła gdy nagle wyłania się zniszczony budynek ... oświecasz latarką puste okna...nagle to światło ... w oknie siedzi czarna postać ... myśli tłuką się w głowie, wspomnienia tandetnych horrorów przebiegają jedno za drugim ... co teraz... co to za postać ... to ....... Bedekkk zakłada kesza ;)

 

Generalnie nie ma większego niebezpieczeństwa ( mimo usilnych prób, wyłażenia przez okno itd. nie udało się wleźć na dach:(chyba ,że coś w mroku przegapiłem ) jednak zachowajcie profilaktycznie ostrożność. Warto mieć rękawiczki a po zmroku latarkę.


BARDZO WAŻNE : MASKOWANIE ZROBIŁEM STARANNIE RĘCZNIE PRAKTYCZNIE OD ZERA, WKOMPONOWANIE KESZA BYŁO CZASOCHŁONNE I MĘCZĄCE. SZANUJCIE PROSZĘ.

 

KORDY I KRÓTKI OPIS WYSTARCZĄ

 




Tuż przed II-gą Wojną Światową na potrzeby Wehrmachtu w lesie w odległosci około 500 m od stacji kolejowej Verderheide (obecna Raszówka), Niemcy zlokalizowali na powierzchni około 24 ha bazę paliwową i zaplecze magazynowe części zapasowych do samolotów i innego sprzętu wojskowego, do których doprowadzona została bocznica kolejowa. Paliwo było magazynowane w zbiornikach napowietrznych o pojemności 60 tys. litrów (12 sztuk). Obiekty magazynowe wielokondygnacyjne z częścią podziemną i naziemną były wyposażone w rampy za i wyładowcze oraz w windy. Budowa tych obiektów była prowadzona również podczas wojny.

Po wojnie obiekty wraz z zapleczem mieszkaniowym odległym około 1 km od bazy przejęli Rosjanie. Baza paliwowa zostaje rozbudowana na powierzchni 65 ha. Na powiększonej powierzchni zlokalizowano zbiorniki podziemne (cysterny) o różnej pojemności w liczbie 635 sztuk. Zastają wybudowane nowe obiekty kubaturowe, głównie garażowe i warsztatowe oraz sieciowe (rurociągi).


W 1956 roku część obiektów mieszkaniowych (poza bazą) zostaje przekazana stronie Polskiej. Baza wraz z pozostałymi obiektami mieszkaniowymi użytkowana jest przez Rosjan do 1 września 1993 roku. W tym dniu na podstawie podpisanego porozumienia pomiędzy prezydentem Rosji i Polski (Jelcynem i Wałęsą) Wojska Federacji Rosyjskiej opuszczają Polskę. Wszystkie obiekty zostały przejęte przez Urząd Rejonowy w Lubinie. Przejęty teren jest skażony związkami ropopochodnymi i wymaga wykonania stosownych zabiegów rekultywacyjnych. Brak koncepcji zagospodarowania przejętego terenu bazy paliwowej i nie wystarczający dozór sprzyja działalności dewastacyjnej tego obiektu.


Ostatecznie teren bazy został sprzedany uprawnionej grupie "zabużan" jako rekompensata za mienie pozostawione za granicą na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru państwa Polskiego w związku z II Wojną Światową rozpoczętą w 1939 roku. Rabunkowa gospodarka przekazanego mienia doprowadziła do całkowitej dewastacji infrastruktury budowlanej i sieciowej tego obiektu ze względu między innymi na duże odległości zamieszkiwania właścicieli (Warszawa i okolice, Zielona Góra i inne odległe miejscowości). Zdewastowana została również część drzewostanu na terenie tej bazy.


 

 

Flag Counter
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Beton kloc
tam