Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Królik perkalików i mody - OP5C17
łódzkie opowieści #5
Eigenaar: Kao
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 192 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-11-2012
Gemaakt op: 28-10-2012
Gepubliceerd op: 02-11-2012
Laatste verandering: 17-03-2015
73x Gevonden
7x Niet gevonden
10 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
6 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Konto_usuniete_id:66507, Namarie, nilu, Nornick, pani_ka, Qbacki
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Królik perkalików i mody, czyli rzecz o sprowadzeniu do Łodzi pierwszego mikroskopu.

Do lat ’50 XIXw. Ludwik Geyer był największym fabrykantem w Łodzi. Podobno początkowo trudnił się drobnym przemytem przędzy, później wykupywał podstępnie, na inspirowanych przez siebie licytacjach, grunty i fabryczki sąsiadujących z nim pomniejszych fabrykantów, domki osadników śląskich i saksońskich. Podobnie drobni majstrowie tkaccy i czeladnicy, dla których był nakładcą, stale drżeli o swój los. Nad niską i rzadką zabudową wzniósł fabrykę, którą otynkował i pobielił wapnem (na wzór Ratusza Miejskiego),  potocznie zaczęto nazywać ją „Białą Fabryką”. W połowie wieku jego dług i  podatki wobec Królestwa Polskiego wynosiły pół miliona złotych polskich (czyli setki tysięcy rubli srebrem). Należności tych nigdy nie uregulował, a nawet wypuszczał własne bony pieniężne, zmuszając robotników do zakupów w jego własnych sklepach.

Geyer miał ambicje walki z konkurentami z Łodzi, Pabianic i Zgierza. W swojej mechanicznej przędzalni wprowadzał ulepszenia; zainstalował też pierwszą w Łodzi maszynę do drukowania i farbowania barchanów i perkalików. Pierwszą swą maszynę parową traktował jak ukochaną jedynaczkę. Sprowadził także ze stolicy znanego chemika i inżyniera – Ulankiewicza, który miał mu dobierać różne nowe wzory, kroje i kolory. Ten zabrał się szybko do pracy –  zreorganizował farbiarnię, a później wysyłał beczkowozy do okolicznych wiosek i skupował mocz, który wykorzystywał w farbiarni i wykończalni, aby utrwalić kolor na tkaninie. W ten sposób zapewnił Geyerowi spore oszczędności,  za co otrzymał zgodę na sprowadzenie z Holandii do Łodzi pierwszego mikroskopu. Oczywiście fabrykant i z tej inwestycji liczył na korzyści.

O farbiarzu z Warszawy mówiono, że dziwny. W wolnych od pracy chwilach, zamiast chadzać na zabawy lub do Parku Źródliska, gdzie występowali wędrowni artyści, wolał biegać i łapać motyle! Przechowywał je w gablotach, to była jego jedyna pasja i rozrywka!  Gdy pewnego razu złapał pokrzywnika pospolitego, przyszło mu do głowy aby podłożyć go pod szkiełko niedawno dostarczonego mikroskopu. Jakie wspaniałe desenie, jak dowcipnie ze sobą kolorami powiązane!  Postanowił swe odkrycie wykorzystać – owe wzory przeniósł na rysunek techniczny, a potem na barchany i perkaliki. Tak się to fabrykantowi spodobało, że zorganizował wystawę swych tkanin w Warszawie – nie były drogie, więc cieszyły się ogromnym powodzeniem! Zamówienia przychodziły z całej Polski oraz imperium rosyjskiego. Wkrótce Geyer stanął mocno na czele fabrykantów i tkaczy łódzkich. Zasłynął niebawem jako… „Królik perkalików i mody – Pierwszy Fabrykant Włókna Królestwa Polskiego”... aż do czasu, gdy do Łodzi nie przybył Karol Scheibler...

 

[Na podstawie „Dziwy nad Łódką czyli nowy łódzki bajarz” Zdzisława Konieckiego.]

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Pierwszy murowany dom Geyerów (1833r.).
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
jeśli musisz..?