Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SU018 - Fort Prusy - OP584F
Twierdza Szczecin wśród nas...
Właściciel: subo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 20 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-07-2012
Data utworzenia: 29-08-2012
Data opublikowania: 29-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 09-10-2016
96x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 7 obserwatorów
12 odwiedzających
74 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Szczecin, jak każde strategicznie położone miasto, musiało zapewniać swoim mieszkańcom bezpieczeństwo i możliwość bogacenia się - od wieków miasto było celem ataków wielu najeźdźców. Gdy w 1630 r. szwedzki król Gustaw Adolf wylądował na Pomorzu zapadła decyzja o rozbudowie dotychczasowych fortyfikacji i bastionów, która obejmować miała, oprócz samego miasta, również Łasztownię oraz ówczesny Górny i Dolny Wik. Podniesiono podatki na fortyfikację, podjęto budowę fortów, rozbudowę i budowę bastionów.
W styczniu 1720r., kiedy Szwedzi przekazali Szczecin Prusom, rozpoczęto niezwłocznie kolejną rozbudowę fortyfikacji. na przestrzeni 125 lat (do chwili budowy dworca kolejowego) Fortyfikacje były czynnie używane i konserwowane. Po wybudowania bram Anklamskiej (obecnie Królewska) i Berlińskiej (obecnie Brama Portowa) na bazie dawnego szwedzkiego Fortu Gwieździstego wybudowano Fort Prusy - z dwoma bramami, sześcioma narożami, lunetami (odkryte od tyłu budowle fortyfikacyjne stosowane od XVII do XXw.), rawelinami oraz chodnikami minowymi. Miejsce, w którym znajdował się ówczesny fort to kwartał ulic: Piastów, Narutowicza, Potulickiej i Dąbrowskiego.
Fort miał formę gwiaździstą - od kształtu umocnień. Fort w kształcie gwiazdy był bardzo płaską strukturą złożoną z wielu trójkątnych bastionów, specjalnie zaprojektowanych w taki sposób by jeden zakrywał drugi, oraz z rowu otaczającego fortyfikację. Projekty Fortu Prusy wykonał architekt o nazwisku Walrave, który opracowywał również twierdzę magdeburską. Ostatecznie powstały cztery wersje projektu, ostatecznie zdecydowano się na ostatni z proponowanych rozwiązań. Do fortu prowadziła brama w wale jego północnego rawelinu, następnie przez most zwodzony ponad fosą wejść trzeba było przez następną bramę do obwodu głównego - same bramy były podwójnymi barierami ujętymi w dwie pary murowanych słupów zwieńczonych elementami rzeźbiarskimi. Wał główny zawierał w sobie poterny prowadzące do fosy, zaś na płaszcz twierdzy przedostawano się klatkami schodowymi z rawelin i przedwałów. Budynki przy placu fortu prawdopodobnie były dwukondygnacyjne, w głębi parterowe, murowane, w konstrukcji szkieletowej ze stromymi dachami. Każdy parterowy dom miał oczywiście solidną i dużą piwnicę na wypadek przechowania zapasów żywności. Co ciekawe - powierzchnia umocnień pruskich (prawie 115ha) przewyższała powiechnię ówczesnego miasta. 
O uzbrojeniu wiemy niestety niewiele, z niejasnych zapisków i własnych obserwacji wynika, że fort mógł mieć ok. 30 dział, po sześć w każdym narożniki wału głównego, na planach widać także podwyższone stanowiska artyleryjskie na narożnikach rawelinów oraz w kilku miejscach na przedwałach. Załoga w czasie pokoju liczyła 4 oficerów, 12 podoficerów, 3 doboszy i 200 szeregowych. Z wiadomych przyczyn nie znamy informacji na temat liczebności w czasie działań wojennych :)
Fort Prusy nie brał ani razu udziału w obronie twierdzy Szczecin - na początku XIXw. w komiczny sposób twierdza poddała się francuskim huzarom (swoisty przypadek konia trojańskiego - ok kilkuset francuzów upozorowali zmasowany atak na twierdzę, w której było kilka razy więcej żołnierzy ;>).
W wyniku likwidacji Twierdzy Szczecin pod koniec XIXw. zniknął także Fort Prusy a wraz z nim wszelkie ślady jego umocnień...

O SKRZYNCE: Mały magnetyk ukryty w miejscu określonym przez koordynaty. Dokładność koordów +/-5m.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Projekt nr 1
Projekt nr 2
Projekt nr 3
Projekt nr 4
Rzut Fortu Prusy
Jedną z granic fortu wyznaczała ta ulica.
Druga z granicznych ulic. Już blisko...