Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kapliczka 2 - OP57FE
Kapliczka przy szkole podstawowej
Owner: kubabiker
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 416 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 25-08-2012
Date created: 25-08-2012
Date published: 25-08-2012
Last modification: 28-12-2014
37x Found
5x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
6 visitors
28 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kapliczka przy szkole podstawowej IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY W WILKOWICACH oraz przy kościele św. Michała Archanioła. Początki kościoła w Wilkowicach sięgają końca XVI wieku. Katalog ksiąg diecezji krakowskiej podaje, że kościół w Wilkowicach został wybudowany przez opata cysterskiego wilka w 1577 roku. Kronika parafialna potwierdza ten fakt dodając, że nazwa wsi Wilkowice pochodzi od nazwiska właściciela, którym był wymieniony opat. Kościół ten nie był konsekrowany. Podobnie jak kościoły w Łodygowicach i Mikuszowicach. Należały one pod administrację proboszcza żywieckiego, który sprawował pieczę nad tymi kościołami. Jako pierwszy z wymienionych kościołów uniezależnia się kościół w Łodygowicach i jego duszpasterze przejmują opiekę nad kościołami: wilkowickim i mikuszowickim.



Z polecenia księdza biskupa Mikołaja Oborskiego kościół w Wilkowicach zostaje poświęcony 22 XII 1658 roku przez proboszcza z Łodygowic ks. J. Niemca. Jako kościół filialny został odłączony od parafii Łodygowice ok. r. 1762. Duszpasterze jednak nie mieszkają w Wilkowicach. W 1797 roku kościół otrzymał prawo posiadania wikariusza ekspozyta, który mieszkał przy kościele. W tym też roku została erygowana parafia.

Patronem kościoła od samego początku jego istnienia jest św. Michał Archanioł. Pierwsza świątynia była drewniana. Wnętrze stanowiły 3 ołtarze. Główny św. Michała Archanioła, 2 boczne: św. Walentego i Pana Jezusa ukrzyżowanego. Ostatni z wymienionych ołtarzy ocalał i jest jedynym zabytkiem sakralnym naszego kościoła. Mieści się on obecnie w kaplicy pod wieżą. W 1797 roku do drewnianego kościoła została dobudowana drewniana wieża.

Z zapisków kroniki warto wymienić kilka najważniejszych wydarzeń z życia kościoła i wioski. Parafia w całości liczyła 2613 mieszkańców. W 1847 roku do parafii wilkowickiej należały następujące wsie: Wilkowice, Bystra, Mikuszowice i bór wilkowicki. W tym na Wilkowice przypadało 1360 osób. Do roku 1847 zmarłych grzebano na cmentarzu przy kościele. W roku 1834 na skutek epidemii tyfusu w parafii zmarło około 300 osób. Z braku miejsca zmarłych pochowano na osobnym miejscu pod lasem na kapli. Trudności te były powodem założenia nowego cmentarza. W 1847 roku dokonano poświęcenia cmentarza. W 1834 roku odbyły się pierwsze misje przeprowadzone przez księży jezuitów. W 1844 roku powstało jako pierwsze w dekanacie żywieckim „bractwo trzeźwości” mające na celu walkę z pijaństwem. W 1848 roku na wieży zawieszono pierwszy dzwon św. Michała. W 1883 roku dzięki troskliwej opiece ks. J. Bobińskiego, organista z Wilkowic, zaczął prowadzić pierwszą „zimową szkółkę” dla dzieci. Duszpasterzowi Wilkowice zawdzięczają przystanek kolejowy otwarty na jego własna prośbę u władz zaborczych dnia 1 IX 1886 roku.

U schyłku XIX wieku ludność parafii wzrosła do 4000. Kościół drewniany okazał się za mały i mimo dobrego stanu zaczęto myśleć o budowie nowego, większego kościoła. Składki na ten cel zaczął zbierać ks. E. Niemczewski, ks. J. Bobiński i w. Camean. Budowę rozpoczął ks. A. Rajski. Budowali budowniczowie z Krosna; W. Sikorski i W. Drzymała. 26 czerwca 1888 roku nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego prze ks. J. Miodońskiego proboszcza z Łodygowic i na fundamentach odprawiono pierwszą mszę świętą. W ciągu pierwszego roku wybudowano nawę główną, prezbiterium, pokryto dach blachą i zbudowano cześć wieży. W następnym roku zakończono budowę i przeniesiono ze starego kościoła ołtarz główny św. Michała i ołtarz Pana Jezusa ukrzyżowanego. 29 IX 1900 roku w dzień odpustu nastąpiło poświęcenie kościoła. W tym roku rozebrano stary kościół. Konsekracji nowego kościoła dokonał ks. Biskup A. Nowak, sufragan krakowski w 1901 roku.

 

kościół

 

Obecny wystrój kościoła pochodzi z pierwszych lat ubiegłego stulecia. W 1907 roku w miejsce starego ołtarza umieszczono nowy ołtarz główny wraz z tabernakulum wykonany przez s. Jarząbka z Kęt. Dwa ołtarze boczne i ambona zostały wykonane przez tego samego artystę. Stacje drogi krzyżowej pochodzą z 1934 roku. Wykonali je artyści ludowi z Łodygowic: J. Kania i A. Wajda. Chrzcielnica wykonana jest w 1941 roku, a pokrywę jej sprawiono na 1000-lecie chrztu Polski. Organy 15-sto głosowe zbudowała firma Rieger z Jagerdorf w 1909-1910 roku. Pająki, które obecnie oświetlają nasz kościół pochodzą: mały z 1889 roku przeniesiony ze starego kościoła, większy z 1937 roku.

 

 

================================================================

Skrzynka znajduje się w krzaczku po lewej 

 

================================================================ 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kapliczka
tam
Log entries: Found 37x Not found 5x Note 0x All entries Show deletions