Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Panoramiczny Poznań - Finał - OP576D
Spacerem po mieście
Właściciel: Zabel
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 72 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-08-2012
Data utworzenia: 19-08-2012
Data opublikowania: 20-08-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 22-11-2017
15x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 1 obserwatorów
15 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, dptak, G-man, marass1111, Pawel brasia, RoDaJJ, ronja, rredan, Zabel
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszamy na "mały" spacer po Poznaniu i miejscach gdzie można znaleźć całkiem ładne, wodne widoki.

Cały projekt składa się z 4 skrzynek pośrednich i finału.

Oto skrzyneczki, które zawieraja informacje niezbędne do znalezienia finału panoramicznego Poznania. Hasła układamy w takiej kolejności:

1) Panoramiczny Poznań - Warta 

2) Panoramiczny Poznań -  Sołacki

3) Panoramiczny Poznań -  Malta

4) Panoramiczny Poznań -  Kierskie

Początek poszukiwań finału  jest w miejscu, z którego została zrobiona panorama (należy też poszukać tajnego znaku, który rozpoznają tylko wtajemniczeni, bo wyznacza on dokładne miejsce startu)

Po wykonaniu każdego odcinka skręcamy w prawo o 90 stopni, chyba, że zawarte jest to już w podpowiedzi Laughing.

Do zdobycia samego kesza potrzebna łopatka, ponieważ pojemnik został zakopany (miejsce jest dokładnie oznaczone, a kesz nie jest głęboko)

A oto i panorama z miejscem startu.

Powodzenia

 

A teraz dla zainteresowanych kilka informacji na temat jeziora Rusałka.

Znajduje się ono w granicach Poznania Jezioro Rusałka (w zachodnim, golęcińskim klinie zieleni) i jest sztucznym zbiornikiem utworzonym na rzece Bogdance. Wody Bogdanki zostały spiętrzone w 1943 r., w wyniku czego powstało jezioro o powierzchni 36,7 ha i głębokości 9 m.

Otoczone lasami jezioro stanowi atrakcyjny teren rekreacyjny dla mieszkańców Poznania. Spacerując można podziwiać piękne widoki z drzewami, lub ich pniami wystającymi z wody. Jak nad każdym jeziorem można spotkać łabędzie, kaczki krzyżówki i inne ptaki. W jeziorze pojawiły się bobry, dokumentując swoją obecność nadgryzionymi pniami drzew. Na północnym brzegu funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy z plażą.

Jezioro okalają ubogie zespoły pałki wąskolistnej i trzciny pospolitej.  Drzewa porastające tereny wokół zbiornika to głównie olsza czarna, olsza szara (oraz ich mieszańce). Rozróżnić można je po korze, czarna ma korę pękającą, a szara gładką. Olsza szara jest też zwykle o wiele niższa. Nad rusałką możemy również spotkać wierzbę kruchą (dłuuugie liście, błyszczące, a od spodu lekko niebieskie, jak ściśniemy gałązkę w więźle to pęknie, fajna zabawa, ale nie bawcie się za dużo), topolę białą (ma rąbowe liście i wiosną oraz latem jest poktyta krótkimi białymi włoskami - idealna do macania) i leszczynę (to ta z liśćmi, które mają rogi).

 

Jezioro typu sandaczowego. Występują także: karp, węgorz europejski, leszcz, lin, ukleja, amur biały, szczupak pospolity.  Zbiornik jest bardzo popularny wśród wędkarzy, zwłaszcza w weekendy.

Jeśli chodzi o akcent historyczny: Jak już wiadomo jezioro powstało w 1943 r.  poprzez spiętrzenie wód Bogdanki. Jednak do wykonania prac ziemnych związanych z utworzeniem zbiornika zostali zmuszeni Żydzi osadzeni w hitlerowskich obozach pracy przymusowej na terenie Poznania. W 1960 roku na północnym brzegu jeziora powstał ośrodek wypoczynkowy z trawiasto-piaszczystą plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i polem kempingowym. W miejscu obecnego jeziora, pod koniec XIX wieku wzniesiona została niewielka trapezowa bateria stanowiąca element fortyfikacji Twierdzy Poznań zwana Baterią Bogdanka (Bogdanka Batterie).

Ponad to lasach otaczających zbiornik znajdują się 3 pomniki upamiętniające miejsca kaźni ze stycznia 1940, kiedy niemieckie SS dokonało masowych egzekucji więźniów obozu zagłady Fortu VII w Poznaniu:

  • na północnym brzegu – gdzie stracono 20 osób
  • na południowym brzegu – gdzie stracono 40 osób
  • na wschodnim brzegu – gdzie stracono 2000 osób

Oglądając pomniki można podjąć skrzyneczkę Rusałka-pomnik.

Dodatkowo przy brzegu zachodnim znajdują się pozostałości mauzoleum ofiar Fortu VII, które w latach 90. XX wieku uległo całkowitej dewastacji i obecnie jest doglądane wyłącznie siłami społecznymi okolicznych mieszkańców. Jest ono przy najbardziej wysuniętym na zachód brzegu jeziora.

W pobliżu znajdują się koszary, a na ich terenie mieści się Muzeum Broni Pancernej - zobaczyć tam można między innymi czołg Rudy, znany z filmu Czterej pancerni i pies.

Ciekawostką jest, że jezioro było kilkakrotnie wykorzystywane jako plener przez filmowców, na przykład w filmie Ogniem i mieczem "zagrało" Dniepr.

Teraz już wszystko wiecie, więc zbierajcie informacje i ruszajcie podziwiać piękno Rusałki i okolic.


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 0x komentarz 5x Wszystkie wpisy