Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chorzów II - Powrót do przeszłości - Szpital św.Jadwigi - OP55DA
Dawny Zakład św.Jadwigi czyli szpital im.dr.Józefa Rostka
Właściciel: bordeux
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 285 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 30-07-2012
Data utworzenia: 30-07-2012
Data opublikowania: 30-07-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 14-01-2013
15x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 0 obserwatorów
7 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: normalna
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Graba
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Hasło do skrzynki:
W skrzynce są karteczki z hasłem, zatytułowane "SALT MD5"  

Historia

 

Zalążki parafialnego szpitala w Królewskiej Hucie były dwa pokoje na poddaszu przygotowane do 1854 roku w domu przy ul. Bytomskiej 15. Koszty leczenia pokrywał tzw. Ortsarmenverband czyli specjalny fundusz w kasie gminnej. Urząd Górniczy wynajął siostrom wspomniany wyżej dom przy ul. Bytomskiej 15, gdzie 14 chorych znalazło schronienie. Dom ów później został przez parafię wykupiony z funduszu, na który złożyły się dobrowolne ofiary parafian należących do parafii św. Barbary. Szpital przyjmował chorych, nie zrzeszonych w knapszafcie. Szpital niebawem kazał się zbyt mały, jak na potrzebę rozrastającego się miasta i dlatego w parafii podjęto myśl budowy większego. W pobliżu pierwotnego szpitala w 1872 roku powstał nowy - ośrodek szpitalny - St. Hedwigs-Stift, który mógł pomieścić 30 łóżek. Jego egzystencji zagroziły rychło szkody górnicze. W 1890 roku budynek został sprzedany Urzędowi Górniczemu za 40 tys. mk.
W jego miejsce w latach 1891/1892, przy dawnej ulicy św. Piotra (Peterstrasse), został wybudowany nowy gmach szpitala kosztem 80 tys. mk. W 1898 roku został on kosztem 140 tys. mk znacznie rozbudowany. W latach 1893 - 1901 szpital parafialny przyjął 8460 chorych. Szpital miał charakter prywatny. W jego murach została zorganizowana prywatna klinika sławnego prof. Wilhelma Wagnera. Po jego śmierci w 1900 roku w szpitalu ordynował dr Hartmann. Szpital cieszył się dużą popularnością w okolicy, co stało się między innymi, podstawą dla kuratorium podjęcia decyzji o jego rozbudowie. Po II wojnie światowej, na podstawie uchwały Rady Ministrów z 21 września 1951 władze komunistyczne przejęły Szpital św. Jadwigi w Chorzowie na własność państwa i przekazały służbie zdrowia.
Zalążki parafialnego szpitala w Królewskiej Hucie były dwa pokoje na poddaszu przygotowane do 1854 roku w domu przy ul. Bytomskiej 15. Koszty leczenia pokrywał tzw. Ortsarmenverband czyli specjalny fundusz w kasie gminnej. Urząd Górniczy wynajął siostrom wspomniany wyżej dom przy ul. Bytomskiej 15, gdzie 14 chorych znalazło schronienie. Dom ów później został przez parafię wykupiony z funduszu, na który złożyły się dobrowolne ofiary parafian należących do parafii św. Barbary. Szpital przyjmował chorych, nie zrzeszonych w knapszafcie. Szpital niebawem kazał się zbyt mały, jak na potrzebę rozrastającego się miasta i dlatego w parafii podjęto myśl budowy większego. W pobliżu pierwotnego szpitala w 1872 roku powstał nowy - ośrodek szpitalny - St. Hedwigs-Stift, który mógł pomieścić 30 łóżek. Jego egzystencji zagroziły rychło szkody górnicze. W 1890 roku budynek został sprzedany Urzędowi Górniczemu za 40 tys. mk. W jego miejsce w latach 1891/1892, przy dawnej ulicy św. Piotra (Peterstrasse), został wybudowany nowy gmach szpitala kosztem 80 tys. mk. W 1898 roku został on kosztem 140 tys. mk znacznie rozbudowany. W latach 1893 - 1901 szpital parafialny przyjął 8460 chorych. Szpital miał charakter prywatny. W jego murach została zorganizowana prywatna klinika sławnego prof. Wilhelma Wagnera. Po jego śmierci w 1900 roku w szpitalu ordynował dr Hartmann. Szpital cieszył się dużą popularnością w okolicy, co stało się między innymi, podstawą dla kuratorium podjęcia decyzji o jego rozbudowie. Po II wojnie światowej, na podstawie uchwały Rady Ministrów z 21 września 1951 władze komunistyczne przejęły Szpital św. Jadwigi w Chorzowie na własność państwa i przekazały służbie zdrowia.

 

 

Ciemne strony - pomocnik Mengelle- Carl Clauberg
 

Carl ClaubergW tej klinice przed II wojną światową dyrektorem był ginekolog niemiecki oraz SS-Brigadeführer - Carl Clauberg. Podczas II wojny światowej prowadził eksperymenty na ludziach w obozach koncentracyjnych. Mianowany dyrektorem kliniki ginekologicznej na Górnym Śląsku, w Chorzowie-Königshutte (obecny szpital przy ul. Karola Miarki), Clauberg z własnej inicjatywy zgłosił się do Heinricha Himmlera, wiedząc o jego zainteresowaniach "demografią negatywną" (tj. sterylizacją bezoperacyjną) i poprosił o zgodę na przeprowadzenie sterylizacji przez wstrzykiwanie do macicy podrażniających związków chemicznych. W lipcu 1942 Himmler oddelegował go do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a następnie udostępnił Blok Doświadczalny 10 w Auschwitz, gdzie Clauberg mógł kontynuować swe eksperymenty. Do jego dyspozycji oddano dużą grupę więzionych lekarzy, w tym polskiego lekarza obozowego Władysława Deringa. Wskutek działań Clauberga wiele kobiet straciło życie, niejednokrotnie w straszliwych męczarniach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Stan na dzień dziejszy:

Stan na dzisiaj jest już przesądzony. Obiekt jest do rozórki. W dniu dodania tej skrzynki obiekt wygląda tak:

 

STAN na dzień 24.08.12r:



 

Więcej info o historii:
http://forum.chorzow.slask.pl/viewtopic.php?t=4629

Jak dojść do skrzynki i gdzie ona jest? 

Idź za zdjęciami które są w załączniku - doprowadzą cię do pomnika sw. Jadwigi. Mikroskrzynka jest oddalona od pomnika na około 15 metrów. Szukaj czerwonego krzyżyka :)

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Krok 1
Krok 2
Krok 3
Spojler
Obok tego znaku skrzynka