Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kolejarz Opole - OP552D
mój jeden z ulubinych spotrów
Właściciel: yurras
Założyciel: julq123
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 170 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-07-2012
Data utworzenia: 21-07-2012
Data opublikowania: 21-07-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-07-2014
92x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
66 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

kilka słów o kolejarzu

W swojej prawie półwiecznej historii opolscy żużlowcy częściej bywali "pod wozem" niż "na wozie". Jednak jest to pierwszy w Polsce klub który może poszczycić sie zdobyciem przez swojego wychowanka tytułu Indywidualnego Mistrza Świata. Jerzy Szczakiel przez 37 lat pozostawał jedynym Polakiem, który zdobył ten najwyższy z żużlowych laurów. Mało kto wie że sport motorowy w "stolicy Polskiej Piosenki" powstał już w 1948 roku z połączenia dwóch klubów: ZZW i Leopoldia przy ZNTK (od którego klub dzierżawił stadion przez blisko 40 lat). Od 1950 roku klub nosił nazwę TKS "Pogoń" Opole, a od 1957 roku znany był już jako KOLEJARZ Opole.

  W tym samym roku została również założona sekcja żużlowa. Trzy lata później, w roku 1960 oficjalnie otwarto tor żużlowy na stadionie przy Wschodniej. Tę datę uznaje się za początek profesjonalnego speedway'a w Opolu. "Kolejarze" zadebiutowali w rozgrywkach ligowych w 1961 roku. Niestety debiut nie wypadł okazale i Opolanie zajęli ostanie, 11. miejsce, w drugoligowej tabeli zdobywając zaledwie 2 punkty. Nie pierwsze sukcesy nie trzeba było jednak długo czekać. Już w 1966 roku Zygfryd Friedek zdobywa prestiżowy Srebrny Kask a w dwóch kolejnych latach staje na najniższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Polski, najpierw w kategorii seniorów, a rok później - juniorów.

W 1969 KOLEJARZ awansuje do 1 ligi a dwudziestoletni Jerzy Szczakiel zdobywa Srebrny Kask. Już w debiutanckim sezonie KOLEJARZ w ekstraklasie zdobywa brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski co jak się później okazało, było jedynym medalowym osiągnięciem opolan w tej kategorii rozgrywkowej. Ponadto w tym samym sezonie dwóch zawodników opolskiego klubu (Friedek i Szczakiel) startują w finale Indywidualnych Mistrzostw świata we Wrocławiu. Rok później Szczakiej wraz z rybniczaninem Andrzejem Wyglendą zdobywają dla Polski tytuł Mistrzów Świata w jeździe parami. Opolanin zdobywa także tytuł indywidualnego wicemistrza Polski. Rok 1973 kojarzy się natomiast, nie tylko opolskim kibicom, ze zdobyciem przez Jerzego Szczakiela tytułu Indywidualnego Mistrza Świata.

  Nadszedł tragiczny dla Opolan rok 1974. 13 października na opolskim torze dochodzi do tragicznej w skutkach kraksy w której ginie utalentowany Gerard Stach, który miesiąc wcześniej po przegranym barażu z Jerzym Rembasem staje na drugim stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów. Od 1992 roku w Opolu odbywa się turniej poświęcony pamięci tego zawodnika a pierwszym jego zwycięzca został reprezentant leszczyńskiej Unii - Zbigniew Krakowski.

  W 1976 roku Opolanie zdominowali Brązowy Kask (zwyciężył Alfred Siekierka, a trzecie miejsce zajął Marian Witeus). W 1978 ciężka kontuzja odniesiona po kraksie z Józefem Jarmułą w meczu z Włókniarzem uniemożliwiła Szczakielowi powrót do wysokiej formy i spowodowała wycofanie się mistrza z czynnego uprawiania żużla. W roku 1982 kolejny wychowanek KOLEJARZA Leonard Raba staje na podium Indywidualnych Mistrzostw Polski. Rok później Wojciech Załuski zdobywa Srebrny Kask. Raba broni barw Polski w czasie finału DMŚ w Lesznie (1984).

W 1988 roku opolanie po raz ostatni występowali w żużlowej ekstraklasie. Rok 1989 należał do Załuskiego: zwyciężył w finale IMP, a także w prestiżowych turniejach o Złoty Kask i Łańcuch Herbowy. W 1991 w Toruniu Załuski zajmuje 2. miejsce w IMP. Warto dodać że w tych zawodach na podium stanęli późniejsi koledzy klubowi opolanina Sławomirowie: Drabik i Dudek. Oprócz tego Załuski wystartował w półfinale IMŚw Abensbergu i finale MŚP w Poznaniu. Na tym kończą się sukcesy opolan na polskich i światowych torach. Powstały w miejsce KOLEJARZA CemWap był czerwoną latarnią drugoligowych rozgrywek. Bliski awansu był co prawda TŻ OPOLE w sezonie 1999 lecz po pechowym sezonie 2002 (kontuzje Osumka , Nagy'ego i Drabika) i spadku do najniższej klasy rozgrywek, klub ten po prostu rozpadł się.

Minione sezony to nieśmiałe próby powrotu do I ligi. W Opolu brak jednak sponsora, który pozwoliłby na skuteczne zakupy. Na dodatek sporo kłopotów miejscowym działaczom dostarcza stadion przy ulicy Wschodniej, wymagający corocznych, kosztownych remontów.

źródło:http://www.kolejarzopole.pl/index.php?p=historiaklubu

 

***O keszu***

kesz to typowy magnetyczny mikrus zawartość:

-logbook

-ołówek

PROSZE O ODKŁADANIE KESZA ZAKRETKĄ DO DOŁU

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.