Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Snuffer- "Wieliszewski cmentarz garnizonowy" - OP087E
Owner: SNUFFER
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 80 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.30 km
Date hidden: 28-10-2007
Date created: 28-10-2007
Date published: 28-10-2007
Last modification: 17-12-2010
140x Found
0x Not found
2 notes
watchers 10 watchers
73 visitors
75 x rated
Rated as: Good
8 x recommended
This cache is recommended by: dartvader, Fotoimpresje, Johnny224, kosmik, PrincePolo, QbaPL, shchenka, vipol
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
'Kid 'Historic


Wieliszew - zapomniany cmentarz

"W celu utworzenia cmentarza dla wojsk zakwaterowanych w osadzie Jabłonna i w twierdzy Zegrze, w warszawskiej guberni i powiecie, niezbędne jest wywłaszczenie parceli o łącznej powierzchni 2 dziesięcin 632 sążni kw. z gruntów należących do spadkobierców kupca Bergmana w majątku Wieliszew (...)."

Podpisane ręką Najjaśniejszego Imperatora
Mikołaj


Legionowa i okolic Jacka Szczepańskiego - "Obóz Hurki", w większości z niej także pochodzą dalsze informacje. Założenie cmentarza garnizonowego dla szybko rozbudowywanej północno-wschodniej flanki Warszawskiego Rejonu Fortecznego wymusiło życie. Po utworzeniu silnego i stopniowo powiększanego garnizonu w Jabłonnie (od 23 marca 1899 roku formalnie Obozu im. Feldmarszałka Hurki) oraz wskutek równolegle prowadzonej rozbudowy Twierdzy Zegrze, fortów w Beniaminowie i w Dębem dotychczasowa praktyka chowania żołnierzy na lokalnych cmentarzach parafialnych, m.in. w Chotomowie, wyczerpała się. Nie bez znaczenia były także względy patriotyczne i etyczne. Nowy cmentarz garnizonowy założono na początku 1902 roku. Cmentarz otoczono rowem i niewysokim wałem, od strony Traktu Kowieńskiego postawiono niewielką stróżówkę, w sąsiedztwie zamierzano także wznieść cmentarną kaplicę. Obszar cmentarza podzielono na prostokątne kwatery przydzielone poszczególnym jednostkom z Jabłonny i Zegrza, rozgraniczające je alejki wysadzono dębami. Uroczystego poświęcenia kwater dokonali wspólnie 20 kwietnia 1902 roku pop z Twierdzy Zegrze oraz ksiądz z parafii Wieliszew. Cmentarz miał służyć żołnierzom obu wyznań, urzędnikom i pracownikom cywilnym zatrudnionym w obu garnizonach oraz członkom ich rodzin. Wielka Wojna wymiotła fundatorów i zarządców wieliszewskiej nekropolii, ale garnizony przetrwały i nekropolia dalej była potrzebna. W latach 1915-18 służyła Niemcom stacjonującym w Lager Jablonna (podobno także ponownie, w latach okupacji), następnie żołnierzom II Rzeczypospolitej, a także okolicznym mieszkańcom - aż do utworzenia cmentarza parafialnego w Legionowie w 1934 roku. Decyzja z 1945 roku o formalnym zamknięciu przypieczętowała los wieliszewskiej nekropolii, od tego czasu stopniowo popada ona w ruinę i zapomnienie i jeszcze tylko grzybiarze, szabrownicy oraz nieliczni tropiciele zagadek przeszłości czasem trafią na to zapomniene przez wszystkich miejsce ..

Opis autorstwa Foqa z forum Werttrew'a Wojenne tajemnice - Warszawa i Okolice

Latem i wiosną resztki pomników rozsypane między drzewami i bujną roślinnością moga byc trudne do odnalezienia. Prawdopodobnie najlepszą porą na odwiedziny jest jesień - smutno i melancholijnie ale pięknie i łatwiej można odszukać pozostałości grobów. Jeśli mówicie po rosyjsku spróbujcie odszukać resztki pomnika nagrobnego rosyjskiego porucznika 8 pułku strzelców i poczytajcie starorosyjski napis.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
na skraju cmentarza
na cmentarzu
zapomniany grób kaprala saperów
ruina...
spojlak
Log entries: Found 140x Not found 0x Note 2x Picture 16x All entries Show deletions Gallery