Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Parafia Św. Józefa w Zakroczymiu - OP5460
Właściciel: Drzazga
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 83 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-07-2012
Data utworzenia: 11-07-2012
Data opublikowania: 11-07-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2012
49x znaleziona
5x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
40 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

PARAFIA ŚW. JÓZEFA W ZAKROCZYMIU

----------------------------------------------


Gród w Zakroczymiu po raz pierwszy wymieniony został w 1065 r. Jest bardzo prawdopodobne, że wówczas na podgrodziu znajdował się kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Krzyża, wzmiankowany w 1472 r., powstał prawdopodobnie w XIV w., w związku z lokacją miasta. Dodatkowo uposażony w 1415 r. przez księcia mazowieckiego Janusza Starszego, był miejscem obrad sądowych i sejmików ziemi zakroczymskiej. Pprawdopodobnie drewniany kościół, został spalony w 1511 r.

 
Obecnie istniejący kościół powstawał etapami od pierwszej połowy XVI w., między innymi z legatu w 1508 r. zapisanego na budowę zakrystii i kaplicy. Przed 1632 r. wzniesiono kaplicę południową i wtedy bp Stanisław Łubieński, z fundacji mieszczan, erygował bractwo różańcowe. W drugiej połowie XVII w. kościół restaurowano i poświęcił go w 1667 r. biskup płocki Jan Gembicki. Kolejny remont w 1716 r. przeprowadzono staraniem ks. Stanisława Skarżyńskiego i Pawła Glińskiego. Jak podała wizyta z 1775 r. świątynia miała wówczas trzynaście ołtarzy. Poszczególnymi ołtarzami opiekowały się cechy. Około 1820 r., z powodu grożącej zawaleniem się ściany od strony Wisły, kościół zamknięto i w 1823 r. naprawiono go staraniem proboszcza ks. Gabriela Gawrońskiego. W 1842 r. był remontowany staraniem proboszcza ks. Jana Osieckiego. Ponownie konsekrował go bp Wincenty Teofil Popiel w 1867 r. W latach 1874-1875 odnowiono kaplicę św. Barbary, kosztem Piotra Górnickiego. We wrześniu 1939 r. kościół został spalony podczas działań wojennych. W latach 1945-1949 został odbudowany pod kierunkiem architekta Michała Szymańskiego, według projektu architekta Stefana Putowskiego, staraniem ówczesnego proboszcza ks. Piotra Skury. Poświęcenia świątyni w 1949 r. dokonał bp Tadeusz Paweł Zakrzewski. Budowla utrzymana jest w stylu gotycko--renesansowym, korpus na planie prostokąta, trzynawowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Łaskawej z około 1663 r. wykonany przez Jeremiasza z Warszawy. Na uwagę zasługują także ołtarze boczne św. Barbary i MB Różańcowej.

Na miejscu dawnej kaplicy grodowej zbudowano w połowie XVI w. kościół św. Wawrzyńca. Drewnianą świątynię konsekrował bp Jan Biliński. Fundatorami kościoła murowanego byli bracia Gołyńscy. W 1757 r. bp Józef Szembek przekazał kościół kapucynom z Warszawy. W 1892 r. zakonników przeniesiono do Nowego
Miasta nad Pilicą. Kapucyni do Zakroczymia wrócili w 1932 r. W ostatnich latach kościół i klasztor był gruntownie remontowany. Zakonnicy prowadzą ośrodek trzeźwościowy. Od XVI do XVIII w. istniał w Zakroczymiu kościół szpitalny Świętego Ducha.

----------------------------------------------

Mikro Magnetycznej Tuteczki szukaj na jednej z okrągłych okiennic kościoła.

Uwaga! Plac w okół kościoła prawdopodobnie zamykany jest po zmroku,
 
więc skrzynka typowo dzienna.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Forty Modlinskie  -  PLH140020
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Główna Brama
Detal 1
Detal 2
Detal 3
Kościół
Szukaj na jednej z takich okiennic