Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Komora gazowa KL Warschau - OP084B
Śladami niewyjaśnionej historii wojennej
Eigenaar: Johnny224
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 113 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 14-10-2007
Gemaakt op: 14-10-2007
Gepubliceerd op: 14-10-2007
Laatste verandering: 16-10-2013
230x Gevonden
15x Niet gevonden
27 Opmerkingen
watchers 15 Volgers
165 x Bekeken
153 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
10 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: brawobartus, burak, GeoLog81, huculP-y, joohas, keram58, kopernik92, Lajon, Mateuchłe, Trojan
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

To jedno z najbardziej tajemninczych miejsc w Warszawie, mimo że codziennie przemieszczają się tu tysiące ludzi. Większość z nich nie zna tragicznej historii tego miejsca, historii której z niewiadomych przyczyn nigdy nie wyjaśniono. To tu w latach 1942-44 prawdopodobnie wymordowano ok. 200 tys. ludzi. To tyle, ile mniej więcej liczą Gliwice lub Kielce. W latach tych funkcjonował tu hitlerowski obóz koncentracyjny KL Warschau. Wiele wskazuje na to że tunele pod trakcją kolejową w okolicach Dworca Zachodniego były przystosowane do wykorzystywania ich jako komory gazowe. Miały one służyć do realizacji makabrycznego planu reukcji liczebności Warszawy do 500 tys., zwanego jako "Plan Pabsta". Gdy spojrzymy na statystyki warszawskich ofiar II WŚ, to okaże się że suma ofiar z poszczególnych kampanii/miejsc/itp. nie zgadza się z szacowaną łączną liczbą ofiar. Różnica wynosi właśnie ok. 200 tys.
Czy zatem to tu należy szukać wyjaśnienia tych rozbieżności? Sprawa była oczywiście badana po wojnie wielokotnie - wielokrotnie, bo była kilka razy przerywana, aby ostatecznie umorzyć ją w maju 1996 roku. Badania były prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej i Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Problem polega na tym, że na terenach KL Warschau działał po wojnie obóz NKWD, w którym znaleźli się AK-owcy i inni przeciwnicy nowego ustroju. Najprawdopodonniej nie chciano, aby szczegóły ich istnienia wyszły na światło dzienne, stąd kłody rzucane pod nogi badaczom historii KL Warschau.
Cache, którego inspiracją była ta bardzo dziwna historia jest ukryty nad tunelem, wnikliwi geocacherzy zapewne spróbują podjąć własne badania w tej sprawie. Dobrym źródłem informacji jest strona:
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/kl_warschau.htm
Jest wysoce prawdopodobne, że trop zaprowadzi do lasku na Kole. Tam też jest miejsce upamiętniające tę ogromną ludzką tragedię. Znajduje się ono w miejscu, gdzie można znaleźć resztki obozowych zabudowań. Jest też tam kamień pamiątkowy - mizerny to pomnik ku czci 200 tys. ofiar. W dodatku dość systematycznie dewastowany.

Po drugiej stronie piękny reper (Patrz fotka)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Współzałożycielki
Ku pamięci
Kto zapala te światełka?
Pomnik w lasku na Kole
Cudo reper
z bliska