Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wenecja - OP52A0
Pionki postindustrialne. Amfiteatr, harcówka i... melina.
Właściciel: Agresth
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-06-2012
Data utworzenia: 19-06-2012
Data opublikowania: 19-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2016
28x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 3 obserwatorów
11 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kolejna skrzynka z serii "Pionki postindustrialne". Tym razem chciałem pokazać Wam dawne miejsce spotkań, występów artystycznych, spacerów, sportu i rekreacji, jakim jest, a raczej była pionkowska "Wenecja".

 

Był to amfiteatr - wielki dom leśny z ogromną werandą w formie sceny, na której odbywały się rozmaite występy i uroczystości. Pojawiały się tam takie gwiazdy, jak chociażby Maryla Rodowicz, Andrzej Rosiewicz, a także lokalni wykonawcy, między innymi Orkiestra (Big Band) Lechowicza, w którym również grywał mój tata.

Pamiętam, jak przez mgłę, gdy, jako mały harcerzyk, biegałem tam na ostatnie piętro, w którym nasza drużyna - 4 Pionkowska Leśna Drużyna Harcerzy - miała swoją harcówkę. Tam również złożyłem przyrzeczenie i otrzymałem Krzyż Harcerski, który towarzyszył mi przez kolejne (prawie 20) lata życia. 

 

Jakiś czas potem budynek doszczętnie spłonął. Mieszkańcy Pionek zebrali się i zgodnie go odbudowali po to, by miejscowe menelstwo podpaliło go po raz kolejny nie później niż rok po poprzednim zdarzeniu. Tym razem już nikt nie podjął się odbudowy - pozostały same fundamenty. Staw, kóry oddzielał scenę od ławek widowni wysechł. Ławki zostały zdezelowane przez miejscową żulernię - pozostały po nich jedynie kikuty. 

 

W bliskiej okolicy (obiekt znajduje się na skraju lasu - Puszczy Kozienickiej) przepływa resztkami sił rzeka Przenczyny (nie pamiętam czy -en, czy -ę, więc w razie czego proszę wybaczyć błąd) zwana przez okolicznych mieszkańców "Śmierdziołką" z wiadomych względów. Rzeka ta ma również wymiar historyczny dla naszego miasta, ponieważ to właśnie z okolic jej koryta pochodzą pierwsze wzmianki o osadach Pionki i Zagożdżon. W 1391 roku pewien biskup uzyskał pozwolenie od króla Jagiełły na polowanie na bobry nad wspomnianą rzeką. 

 

Pamiętam, że gdzieś w domowych zbiorach fotograficznych miałem zdjęcie z 1974 roku chyba, czyli z czasów świetności obiektu - na prawdę imponujące. Niestety aktualnie nie mogłem go znaleźć, jak tylko mi się uda, na pewno wrzucę.

 

 

KESZ

 

Kesz to mikromagnetyk przyczepiony pod kikutem jednej z ławek w pierwszym rzędzie pod dawną sceną. W środku tylko logbook, weźcie coś do pisania. Magnes trochę słabo trzyma, więc odkładając go na miejsce upewnijcie się, że jakoś się trzyma. 

Z uwagi na częste odwiedziny wspomnianych już wcześniej menelaosów zalecam ostrożność. Raczej też nie poruszajcie się tam w klapkach z uwagi na ilość szkła dookoła. 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Ostoja Kozienicka  -  PLB140013
Puszcza Kozienicka  -  PLH140035
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Fundamenty
Spoiler 1
Spoiler 2
Ławki
Ławek ciąg dalszy.
Archiwalne 1
Archiwalne 2
Archiwalne 3