Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
GO! 26 - Skocznia / SA - OP526D
robisz skok... na skrzynke ?
Eigenaar: Silent A
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 433 meter NAP
 Provincie: Polen > opolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 17-06-2012
Gemaakt op: 17-06-2012
Gepubliceerd op: 17-06-2012
Laatste verandering: 22-12-2019
111x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
67 x Bekeken
86 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli

Projekt GO! - uzupełnienia


W latach 20-tych na tereny obecnych gór opawskich dotarła moda na skoki narciarskie. Początkowo planowano, aby skocznie wybudować na górze Okopowej nieopodal Prudnika, gdzie istniał już ponad 400-metrowy tor saneczkowy oraz pierwsza drewniana wieża widokowa w tej części Sudetów.
W 1931 r prudnicka sekcja Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego (SSGV) zdecydowała się na zbudowanie skoczni w Pokrzywnej, która wówczas znajdowała się w powiecie prudnickim (tutejsze lasy były własnością komunalną Prudnika). Pomysłodawcą budowy był założyciel prudnickiej grupy narciarskiej istniejącej od 1929 r., radca naukowy Hannak oraz Klub Narciarski i Tenisowy z siedzibą w prudnickim parku miejskim. Być może wspominany w wielu źródłach a także na tablicy informacyjnej umieszczonej pod skocznią, prudnicki Norweg, którego nie znamy z imienia i nazwiska, także miał swój wkład w budowę skoczni, jednak na jego temat nie ma szerszych informacji.

Na uroczyste otwarcie skoczni przybyło tysiące osób. Zima tego roku nie była zbyt obfita w śnieg co przysporzyło nieco problemów organizatorom przygotowującym obiekt na zawody.

Rozbieg skoczni zaczynał się na Saperskiej Drodze. Próg skoczni był poziomy, obmurowany kamieniem. Dla lepszej obserwacji zawodów wykonano specjalne tarasy dla widzów, które do dziś są widoczne na przeciwstoku skoczni. Na obiekcie tym można było oddawać skoki na odległość ok. 40 m. To sporo jeśli porównamy ją z największą ówczesną skocznią narciarską w Sudetach w Szklarskiej Porębie, która zaliczała się do ścisłego grona największych skoczni w Europie (można było oddawać na niej skoki na odległość przeszło 60 m) oraz Wielką Krokiew w Zakopanym, którą zbudowano w 1925 r. (pierwszym oficjalnym rekordem była tu odległość 36 m. W roku 1926 r. przekroczono magiczną barierę 40 m, by pod koniec lat 20. skakać już ponad 60m. W roku 1931 oficjalnym rekordem świata była odległość – 77,4 m. Dzięki tym faktom śmiało możemy stwierdzić, że prudnicka skocznia w momencie powstania była nowoczesnym i niemałym obiektem sportowym. Była to też jedyna profesjonalna skocznia w niemieckiej części Górnego Śląska przed II wojną światowa.

Prudnicka skocznia jako obiekt sportowy funkcjonowała do lat 50., a ostatnie zawody odbyły się w 1947 r. Od tego czasu skocznia jest nieużywana ale jako, że jest to obiekt ziemny nadal jest doskonale widoczna. Ostatnia wycinka drzew odsłoniła ja jeszcze bardziej.

żródło: http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,6727,0,5.html

*****Skrzynka*****

Skrzynka rozmiaru małego, schowana w spróchniałym pniaku nieco poniżej progu (i trochę w bok od skoczni). Nie trzeba kopać/ryć w głąb.

Zawartość: logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.

UWAGA! Skrzynka jest uzupełnieniem projektu więc nie zawiera kodów do finału.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000 :
Góry Opawskie  -  PLH160007
natura2000