Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli
Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Opawskich i województwa opolskiego, szczyt zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Sudetów Polskich.
Można duzo pisać o tej górze ale ograniczę się do 3 spraw:
Wieże
Już w 1835 r. na szczycie miała stać „biała piramida”, obiekt triangulacyjny. Później zastąpiła ją drewniana wieża pomiarowa. Jedna z jej kolejnych następczyń stała jeszcze długo po II wojnie światowej po polskiej, a kiedyś niemieckiej stronie granicy. Pozostały po niej fundamenty oraz kamień mierniczy z napisem „T.P. 1927”. Stojąca do dziś 18-metrowa wieża widokowa wybudowana została staraniem Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego w 1898 r. Budowlę nazwano imieniem ówczesnego cesarza austriackiego Franciszka Józefa, o czym informuje napis nad wejściem oraz włączono ją do numeracji domów w Zlatych Horach pod cyfrą 1. Na wieżę można wejść i podziwiać widoki w każdym kierunku. Na koronie murów zaznaczono kierunki z nazwami miast i gór z odległościami. Widoki z Kopy można też podziwiać siedząc w domu za pomocą kamer internetowych (www.rozhlednabiskupskakupa.cz).
Schroniska
Pierwszym schroniskiem było schronisko Rudolfsheim, które znajdowało sie na południe od szczytu w sąsiedztwie dużego kamienia granicznego (zbudowane w 1893 r, rozebrane w 1954 r, pod pretekstem że stało zbyt blisko granicy).
Drugie schronisko, działające do dzisiaj to schronisko "Pod Kopą Biskupią", zbudowane w 1924 r, wielokrotnie rozbudowywane i przebudowywane. Obecnie jest to jedyne górskie schronisko w Górach Opawskich i na opolszczyźnie.
Trzecie schronisko dopiero powstaje - buduje je od wielu lat Miroslav Petřik, gospodarz wieży na szczycie.
Poza schroniskami na zboczach góry można znaleźć mniejsze budynki - np domek krótkofalowców.
Turyści
Niestety, dla turystów Góry Opawskie to tylko Biskupia Kopa, więc w weekendy i święta szczyt bywa zadeptywany tabunami niedzielnych turystów umierających na podejściu i ostatnim tchneniem rzucających pytanie "daleko jeszcze" ?
źródło (więcej opisów): http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,5122,0,5.html
*****Skrzynka*****
Skrzynka rozmiaru małego, schowana w ruinach wieży pomiarowej, przy jednym z fundamentów. Z daleka od szlaku (i ludzi), pod kamorkami.
Zawartość: standard - logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.
UWAGA: zapisz kod z logbooka, może być przydatny do znalezienia skrzynki finałowej. Kody skrzynek w masywie Biskupiej Kopy są identyczne, więc wystarczy znać kod z dowolnej skrzynki GO 14 – 17.