Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wzgórza Pszczółkowskie - Stara Winna Góra - OP51F0
Właściciel: borman
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-05-2012
Data utworzenia: 10-06-2012
Data opublikowania: 10-06-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 15-12-2019
26x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
42 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Cache znajduje sie na zboczu Starej Winne Góry Zawiera logbook, olowek, temperówkę, certyfikat oraz fanty. Skrzynka dwusystemowa.



fot. agnesk.flog.pl

Ścieżka przyrodniczo - leśna „Wzgórza Pszczółkowskie” znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu, w południowo - wschodniej części Nadleśnictwa Sława Śląska i przebiega przez rozległy kompleks leśny pomiędzy miejscowościami Stare Strącze, Krzydłowiczki i Pszczółkowo. Punktami skrajnymi ścieżki są: wiadukt kolejowy za wsią Stare Strącze, przy drodze Sława – Głogów, stary park na końcu wsi Stare Strącze w kierunku na Wschowę, miejscowość Pszczółkowo. Trasę można pokonać rowerem oraz pieszo, czas pieszego przejścia ok. 4 godziny. Rozpoczynając wędrówkę od wiaduktu wchodzimy na obszar moreny czołowej ostatniego zlodowacenia Bałtyku, kiedy to została ukształtowana rzeźba tej okolicy. Wędrując napotykamy pozostawione przez lodowiec głazy narzutowe, liczne sfałdowania, oczka wodne, jeziora, wąwozy i kemy. Pierwszy punkt przystankowy „Głaz Mietek” jest największym w okolicy głazem i pomnikiem przyrody nieożywionej, o obwodzie 5,6m. Poruszając się dalej spotykamy ślady dawnego osadnictwa. Góra Szubieniczna przypomina o sposobach wymiaru sprawiedliwości w zamierzchłych czasach. Stojąca na wzgórzu szubienica ostrzegała przestępców jadących traktem z Głogowa. Nieopodal znajduje się Zamkowe Wzgórze. Nieco dalej, mniejszy niż „Mietek” „Głaz Jędrek”. Przed nami wspinaczka na Starą Winną Górę (131m.n.p.m., najwyższe wzniesienie okolicy), z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne lasy. W przeszłości pd-wsch zbocze Winnej Góry, porośnięte dziś akacjowym lasem, zajmowały winnice. Widnieją jeszcze ślady murów budynków, w których magazynowano zbiory i produkowano wino. Schodząc ze szczytu przechodzimy przez dolinkę prowadząca do Czarnego Stawu. Woda w stawie jest tak zakwaszona, że występuje w nim nieliczna roślinność, a torf sprawia, iż kolor wody jest czarny. Bukowe lasy na zboczach morenowych i strome wąwozy będące świadectwem działalności lodowca są szczególnie urokliwe jesienią, gdy buki okrywają czerwieniejące liście, lub zimą, gdy śnieg pokrywa zbocza wąwozów. Następnie dochodzimy do przystanku „Na Rozdrożu”- centralnego punktu ścieżki. Gdybyś Turysto wybrał trasę do Pszczółkowa, to z punktu „Na Rozdrożu”, kierując się na południe możemy podziwiać inny fragment doliny Starej Rzeki, gdzie oprócz roślinności łąk i bagien występują licznie storczyki. Następnie dotrzemy do „Źródełka Zdrady”, z którym związana jest legenda o parze kochanków. Szlak ścieżki wiodącej między łąkami i lasem prowadzi obok położonego wśród łąk wzgórza, na którym w średniowieczu usytuowane było grodzisko należące do Księstwa Głogowskiego. Jego zadaniem była obrona traktu z Głogowa do Poznania. Wędrując dalej dotrzemy do traktu pocztowego, łączącego Wielkopolskę z Dolnym Śląskiem, miniemy ruiny młyna wodnego na Starej Rzece i dotrzemy do Pszczółkowa.

Jeżeli Szanowny Turysto wybrałeś drugą trasę, to z punktu „Na Rozdrożu”, kierując się oznaczeniami ścieżki możesz podziwiać: dolinę Starej Rzeki obfitującą w roślinność bagienną i podmokłych łąk; brzozową aleję, która prowadzi do miejsca przebudowy lasu iglastego na liściasty z uroczym bukowym podszytem, aby dotrzeć do lasu z podrostem buczyny. Zbliżając się do wsi mijamy punkt małej retencji, gdzie zaznaczyła swą obecność rodzina bobrów. Bobry budując tamy w naturalny sposób nawadniają pobliskie lasy i wspierają leśników. Ostatnim punktem na trasie jest park podworski, a w nim wiele okazałych drzew, z których część to pomniki przyrody.

Źródło: http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/web/1226264/24


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
SPOILER