Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Che_07 kościeliska huta - OP516B
Eigenaar: Chelsea118
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 992 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-05-2012
Gemaakt op: 31-05-2012
Gepubliceerd op: 31-05-2012
Laatste verandering: 10-08-2012
408x Gevonden
20x Niet gevonden
12 Opmerkingen
watchers 9 Volgers
185 x Bekeken
251 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: neetaa
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Niewiele osób odwiedzających Tatrzański Park Narodowy zdaje sobie sprawę, że obok malowniczych pasm górskich w parku znajdowały się niegdyś sztolnie i huty.  Mało z nich pozostało, lecz warto zdać sobie sprawę z tego faktu i właśnie to skłoniło mnie do założenia skrzynki w tym miejscu.

Już w XV w. istniały w Tatrach prymitywne kopalnie. Lata świetności tatrzańskie górnictwo i hutnictwo przeżyło jednak dopiero w XVIII i XIX w. W tym czasie zaczęto wydobywać rudy miedzi i żelaza, chociaż te ostatnie były zazwyczaj kiepskiej jakości.

Przez długie lata z przemysłem hutniczym były związane Stare Kościeliska - dzisiaj spokojna polana w Dolinie Kościeliskiej, a kiedyś prężny ośrodek przemysłowy z hutą miedzi, później z hutą żelaza i zakładem metalurgicznym. Tutaj pracowały młyny kruszące rudę, a z pieca do wytapiania żelaza buchało gorące powietrze. Młoty hutnicze były napędzane kołem wodnym, do którego doprowadzano wodę z pobliskiego potoku. W Starych Kościeliskach były też chaty, w których mieszkali robotnicy, karczma ciesząca się nie najlepszą sławą, tartak oraz leśniczówka. Zakład hutniczy w Starych Kościeliskach został otwarty w 1783 r. przez M. i J. Prokopowiczów. Na początku XIX w. zbójnicy nękali go napadami, a produkcja stawała się coraz mniej rentowna. W 1841 r. hutę zlikwidowano. W tym czasie działał jeszcze zakład w Kuźnicach - od XVIII w. do lat 70. XIX w. centrum hutnictwa tatrzańskiego i przodująca wytwórnia w Galicji. Okres jej świetności to lata 30., 40. i 50. XIX w. Produkowano tu nie tylko surówkę, blachy i gwoździe, ale również świeczniki ołtarzowe, garnki, krzyże, kraty, narzędzia i wyroby ślusarskie, a później także maszyny rolnicze.

Niestety z czasem eksploatacja złóż tatrzańskich przestała się całkowicie opłacać i na przełomie lat 70. i 80. XIX w. ośrodek zamknięto. Wkrótce tatrzańskie górnictwo i hutnictwo całkowicie upadło. Do dzisiaj zachowały się pozostałości urządzeń oraz murów zakładu w Kuźnicach. W czasie prac archeologicznych w Starych Kościeliskach w latach 1956-1958 odkryto resztki młota i pieców, ślady fundamentów oraz narzędzia górnicze. Obecnie można tu zobaczyć pozostałości murów dawnej huty oraz dwie z kilkunastu lip szerokolistnych, które ponad 150 lat temu posadził miejscowy leśniczy.

 

 Mikro, czarny pojemnik schowany w szczelinie z tyłu pomnika. Zamaskowane czerwonym kamieniem. 

Taką inf. dot schowania kesza dostałem od reaktywującego wani95, któremu bardzo dziękuję Wink

Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied:  
Tatrzański Park Narodowy
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied NATURA 2000 :
Tatry  -  PLC120001
natura2000
Afbeeldingen
tablica