Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
D.A.G. Christianstadt - BONUS - Kolektor ściekowy - OP4FEC
Właściciel: gnz87
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 78 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-05-2012
Data utworzenia: 14-05-2012
Data opublikowania: 14-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 29-12-2013
7x znaleziona
1x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 5 obserwatorów
105 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: huba76, PTWG, Tadeo950124
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Kombinat DAG Alfred Nobel jest jedną z największych fabryki amunicji na świecie okresu II wojny światowej. Ze względu na swój wojskowy charakter produkcji - działalność fabryki była osnuta dużą tajemnicą, której do dziś dzień nie udało się w pełni rozwikłać. Do chwili obecnej zinwentaryzowano ponad 200 obiektów infrastruktury, a było ich o wiele, wiele więcej...

Oto jeden z nich:


 

Główny kolektor ściekowy wybiega z centralnej części zakładów w kierunku południowo-wschodnim, a jego wylot znajduje się w pobliżu miejscowości Cieszów. Wykonany został w formie tunelu o wysokości 212 cm i szerokości 172 cm (przy posadzce 138 cm) z prefabrykowanych segmentów betonowych. Przebiega on na głębokości od ok. 0,5 m przy wylocie do ok. 12 m w głębi obszaru, a na jego trasie co 50 metrów znajdują się pionowe szyby wentylacyjno-obsługowe. Co drugi szyb, wyposażony w prowadnice dla ruchomych zastawek, mógł spełniać rolę komory spiętrzająco-odstojnikowej. Do wnętrza kolektora wybiegają stalowe rurociągi o średnicach od 0,3 do 1 metra. Betonowe elementy spojone i zaizolowane zostały elastyczną masą bitumiczną, a ściany na niektórych odcinkach obłożono płytkami ceramicznymi. Z kwasoodpornej ceramiki wykonano także klamrowe drabinki komunikacyjne w niektórych szybach. Wyraźnie wskazuje to na fakt, że zrzucane tędy ścieki nie były chemicznie obojętne. Sporo w nich było poprodukcyjnych odpadów chemicznych, a zalegające na dnie tunelu osady do dnia dzisiejszego wydzielają charakterystyczny, przy dłuższym oddziaływaniu nieprzyjemny, „chemiczny” zapach.

Łączna ilość ścieków odprowadzanych z kombinatu do Bobru wynosiła 10 500 metrów sześciennych na godzinę, w tym 5 000 ton zneutralizowanych odpadów kwaśnych, 2 500  metrów sześciennych ścieków neutralnych oraz 3 000 metrów sześciennych wody z instalacji chłodzących. Nie trudno wyliczyć, że w tej sytuacji dobowy zrzut ścieków mógł osiągać 252 000 ton.



O keszu:

Aby zdobyć skrzynkę musisz wejść do kolektora (wejście pod współrzędnymi). W zależności od poziomu wody w Bobrze, mogą się przydać wodery.

Pierwszy etap multicache znajduje się około 900 metrów od wejścia. Po przejściu pierwszej i drugiej kraty, szukaj charakterystycznej kaskady po prawej stronie - wejdź po jej "schodkach" do góry, następnie pokonaj krótki tunel. Wejdź na drabinkę i szukaj kesza widocznego gołym okiem. Nie otwieraj klapy! Reszta instrukcji w keszu.

Kesz został oznaczony jako niebezpieczny nie bez powodu. Pierwsza krata do pokonania stawia nam wyzwanie polegające na przeciśnięciu się przez otwór 36 x 36 centymetrów (patrz zdjęcie). Druga krata wydaje się łatwiejsza do pokonania, ale jest równie "wredna" i trzeba się mocno nawyginać. 2 osoby w tunelu to zdecydowane minimum!

Kesz znajduje się pod terenem jednostki wojskowej numer 3036, która do 31.12.2011 stanowiła 5 Rejonową Bazę Materiałową. Jakie jest obecne zadanie jednostki - trudno powiedzieć. Być może na terenie jednostki znajduje się teraz Regionalna Baza Logistyczna... Z pewnością jednostka jest czynna, widać żołnierzy którzy patrolują teren wzdłuż płotów, widać też jakieś prace budowlane na terenie jednostki. No i co najważniejsze - widać fotokomórki na martwym pasie, także skakanie przez płot osobiście odradzam ;-). Proszę też o zachowanie zdrowego rozsądku podczas podejmowania kesza - w kolektorze ściekowym znajdują się studnie rewizyjne, jednak ze względu na wojskowych który robili sobie nieregulaminowe urlopy, drabinki prowadzące na powierzchnię zostały zlikwidowane. Oczywiście jak ktoś się uprze, to może wejść po linie, itd... jednak pamiętajcie - to jest jednostka wojskowa, tutaj strzelają bez ostrzeżenia i to nie ślepakami!!



U W A G A ! !

MULTICACHE ZNAJDUJĘ SIĘ POD JEDNOSTKĄ WOJSKOWĄ 3036!! 

Wyjście z kolektora następuje tą samą drogą którą się wchodzi!

Pod żadnym pozorem nie próbujcie wychodzić na powierzchnie na odcinku od 1 kraty do końca!

Kesz jest keszem bonusowym, nie zawiera liczby potrzebnej do odkrycia finału! Jeśli uznasz, że zadanie Cię przerasta odpuść - nie ryzykuj!



Skrzynka została oznaczona jako niebezpiecznai! Jeżeli nie czujesz się na siłach - nie ryzykuj.

Teren fabryki D.A.G. Christianstadt polecam zwiedzać w dwie lub więcej osób!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Dolina Dolnego Bobru  -  PLH080068
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Krata 1
Kaskada
Pierwszy etap
Drugi etap
Ostatni etap
Krata 2 i K.mil w akcji!