Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Stary Cmentarz Siemirowicki - OP4F41
Owner: LadyMoon
Founder: gzr NIEAKTYWNY
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 145 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-05-2012
Date created: 06-05-2012
Date published: 06-05-2012
Last modification: 10-05-2017
71x Found
0x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
103 visitors
49 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Charon7
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Bike  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

 

Stary cmentarz w Siemirowicach to jeden z największych obszarowo starych cmentarzy w gminie Cewice. Cały był ogrodzony murkiem z ciosanego kamienia polnego. Posiadał dwie furty, dużą główną i małą boczną, obie w murku przylegającym do drogi. Mniej więcej na środku cmentarza stała pompa do czerpania wody, czego na innych okolicznych cmentarzach nie było.

Wszystkie groby były ukierunkowane z zachodu na wschód, z tym, że głowy zawsze były skierowane na zachód. W momencie przystąpienia fundacji KUŹNIA i THGC do prac porządkowych, cały obszar około 1 ha był porośnięty krzakami i starymi drzewami, z tym, że 90% drzew było suche i zagrażały osobom odwiedzającym cmentarz. Zakrzaczenie było tak gęste, że do centralnej części cmentarza trudno było dotrzeć.

 

Zanim Fundacja KUŹNIA wraz z THGC rozpoczęli prace na cmentarzu w Siemirowicach 3 lipca 2011 roku Marcin Samol odwiedził go w towarzystwie jednej z mieszkanek, która w latach gdy cmentarz był użytkowany bardzo często go odwiedzała. Wspomina, że kilka metrów od wejścia główną aleją rozchodziły się boczne alejki (przed rozpoczynającymi się szeregami grobów), które biegły przez całą szerokość cmentarza, same zaś były węższe od alei głównej.

W dalszej części cmentarza, jej zdaniem, żadnych alejek bocznych nie było. Groby były usytuowane dość gęsto. Niektóre mogiły Pani rozpoznała, ale dla pewności prosiła się wstrzymać do uporządkowania cmentarza. Prawa strona w centralnej części cmentarza jest miejscem najstarszych pochówków i w czasach jej młodości groby w tej części już nie istniały. Zaraz za boczną lewą alejką w przedniej części cmentarza, było kilka grobów należących do jednej rodziny KRÜGER. Charakterystyczną cechą ułożenia tych grobów było to, iż były one obsadzone drzewkami tui, w taki sposób, aby wyznaczały teren zajmowany przez groby członków tej rodziny.

 

W dalszej części, trzymając się lewej strony głównej alei, było kilka grobów ogrodzonych metalowym płotkiem. Potwierdzają to pozostałości wygrzebane podczas prac porządkowych, oraz wystające metalowe fragmenty słupków wmurowanych w beton. Kolejno za nimi miała znajdować się pompa do czerpania wody. Jednak dziś nie ma po niej śladu. Starsza Pani zwróciła także uwagę, że dawniej droga biegnąca przed cmentarzem prowadziła tuż przy murku cmentarza. Główne wejście i furta przylegały do drogi i otwierały się do wewnątrz cmentarza. Trudne do wskazania okazało się wskazanie mniejszej furty używanej na co dzień, którą odkopano podczas prac porządkowych. 

 

Kesza wyjątkowej urody ( obchodź się z nim delikatnie) umiejscowiłam poza terenem cmentarza, w murku z kamieni, pod współrzędnymi.

Starannie maskuj oraz odkładaj DELIKATNIE, by nie zniszczyć.

ZAPRASZAM do poszukiwań!!!

POWODZENIA!

 

Pictures
Piękno starego cmentarza
Piękno starego cmentarza
Spojler
Log entries: Found 71x Not found 0x Note 4x Picture 8x All entries Gallery