Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śladami starszego szeregowego Spojlera - cz.10. FINAŁ - OP4DFB
Dawna jednostka wojskowa na Helskim Cyplu
Właściciel: Selinowie
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 0 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-04-2012
Data utworzenia: 28-04-2012
Data opublikowania: 28-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-10-2013
80x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 12 obserwatorów
46 odwiedzających
71 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
72 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agatczjenek, AndrzejR, Anneliese, Asia, baloniarz, bejgee, Chester, Cloud, darkei, djdioda, Doc with the dog, Dorota&Paweł, erwin94, esem, etna&mars, fiordland, freney, Gospo, Grazka, gzr NIEAKTYWNY, harpus, Highlander, KEISOR, Kika, koliber, Kondzio92, koshack, Kucia, Leone, lukaszz09, Maggie93, malinka991, Maniek, martuś, Meliades, miciaczek125, misiek, Momi, MrMikey, Nannette, naravien, Nel, ori, pan_ryba, parch90, Patrol_Team, pawelko, pichu., Pio84trek, pluskwapl, Prox, Qbacki, r00t7, rogatek, rubin, schron, Silent A, skinol143, Syn dziadka, telefonalarmowy, Tisia, TSW, Vador, Verdant, Werk Inc., Whatever, Włóczykij., wnuCzu, WoKied, wolny, wrygiel, yabay
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

     Jerzy Spojler był niesfornym żołnierzem. Bez trudu zdobył stopień szeregowego. W tym przypadku wystarczyło jedynie odebrać bilet do wojska i stawić się na czas w wyznaczonej jednostce – ten etap zaliczył wzorowo.

     Na szkółce kadetów przełożeni bezskutecznie starali się dobrać odpowiednią dla niego specjalność. Jego marzeniem było stać się artylerzystą – obsługiwać strzelające z ogromnym hukiem wielkie i ciężkie działa. Niestety, kiedy, po solidnie odebranym szkoleniu teoretycznym, nieszczęśliwie, już na samym początku strzelania praktycznego, załadował uzbrojony pocisk do armaty spłonką do przodu a czubkiem do tyłu, wezwana na miejsce ekipa saperska przez 16 godzin starała się wydobyć pocisk z zablokowanego zamka. Przybyli na miejsce następnego dnia przedstawiciele producenta armaty nie mogli nadziwić się „zręczności” młodego artylerzysty i bezradnie przyznali, że konstruując mechanizm zamka nie przewidzieli możliwości zaistnienia takiej sytuacji.

     Po rozwianiu nadziei szeregowego Spojlera na ładowanie dział, starano się zrobić go radiotelefonistą, elektrykiem, magazynierem, a nawet wojskowym strażakiem. Bezskutecznie – Spojler na skutek absolutnie nieprzewidywalnych wypadków powodował niemożliwość otrzymania stosownego dokumentu poświadczającego przydział funkcyjny. Ponieważ jednak, w stopniu nieco ponad dostatecznym oceniano jego wyniki na strzelnicy, ustalono, że otrzyma on funkcję strzelca.

      Kadra Ośrodka Szkolenia Kadetów odetchnęła z ulgą.

      Uświadamiając sobie fakt, że szeregowy Spojler w związku z kończącym się szkoleniem lada dzień opuści ich, uzbrojone gościnnym kolczastym drutem mury, w nieopanowanej euforii awansowała Spojlera do stopnia starszego szeregowego i wysłała do dalszej służby możliwie jak najdalej.

     Wybór z oczywistych względów padł na Hel. I to jednostkę na końcu świata – Baterię Artylerii Stałej (w skrócie BAS), na samym końcu Cypla Helskiego.


     Zdobywając naszego 10-cio częściowego kesza, ruszycie śladem starszego szeregowego Spojlera, poznając kilka historii z jego bogatej w wydarzenia służby. Spotkacie przy okazji jego przyjaciół z tego samego poboru: szeregowego Proroczka, zwanego Prorokiem ze względu na jego niezwykłe zdolności przepowiadania przyszłości, bardzo religijnego szeregowego Wikrockiego, zwanego Wikarym, niezwykle zdyscyplinowanego kaprala Regulskiego, oraz kadrę: kapitana Parówę i kontrolera Żandarmerii Wojskowej, siejącego postrach majora Wnikacza.


Multikesz składa się z następujących części:



cz.1 – „Poznajemy starszego szeregowego Spojlera” (Główny Punkt Kierowania Ogniem 13. BAS), OP4DFC

cz.2 – „Kara Spojlera” (Elektrownia  dla 13. BAS) OP4DFD 

cz.3 – „Malowania ciąg dalszy” (Centrala artyleryjska 13. BAS) OP4DFF

cz.4 – „Zabarykadowany” (Schron amunicyjny) OP4E8F

cz.5 – „Znów malowanie – tym razem tylko na szaro...” (Centrala artyleryjska 27. BAS) OP4E8B

cz.6 – „Gdzie mieszka szeregowy Kesch?” (Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem) OP4E00

cz.7 – „Major Wnikacz kontroluje” (Punkt Kierowania Ogniem 27. BAS) OP4E8C

cz.8 – „Makao... i po Makale” (Magazynek) OP4E8D

cz.9 – „Coraz bliżej celu...” (Schron załogi) OP4E8E

Do zdobycia niektórych części multikesza niezbędna będzie latarka 

 

Bardzo ważne jest, aby poszczególne części zdobywać w kolejności chronologicznej. Tylko ten sposób pozwoli na zachowanie spójności i sensu historii. 

 

 

Celem jest dotarcie do części 10-tej, w pobliżu której znajduje się skrzynka finałowa.

UWAGA: podane koordynaty nie prowadzą do finału.

Aby zdobyć pierwszego kesza należy znaleźć wskazówkę ukrytą w opowiadaniu znajdującym się w opisie skrzynki na stronie.

Opowiadania do kolejnych części znajdują się wewnątrz lub w bezpośrednim sąsiedztwie okeszowanych obiektów. Ich lokalizacja podana jest w opisie każdej ze skrzynek. Każdy pojemnik zawiera kilkanaście kopii opowiadania, możecie więc zabrać ze sobą jedną z nich. Jeśli ktoś zastanie ostatnią sztukę, prosimy o jej pozostawienie i poinformowanie nas o tym.

Na podstawie wskazówek ukrytych w opowiadaniu musicie zlokalizować kesz, ukryty na terenie obiektu. W niektórych przypadkach konieczne będzie zapoznanie się z opisem obiektu, znajdującym się na tablicy informacyjnej przy obiekcie.

Wewnątrz właściwego kesza w logbooku znajduje się część kordów oraz hasła niezbędnego do odnalezienia miejsca ukrycia finałowej skrzynki.


Pamiętajcie aby z każdego logbooka spisać kod zawierający dane cząstkowe kordów oraz hasła niezbędnych do zlokalizowania skrzynki finałowej.


Przykład kodu: N68/E24/4G



SKRZYNKA FINAŁOWA  

Koordynaty dziesiątej części to:

N 54° 35. NNN 

E 18° 48. EEE

 

Wartość NNN uzyskujemy po dodaniu wszystkich wartości N podanych w spisanych kodach,  EEE po dodaniu wartości E.

Z trzeciej części kodu składamy dziesięcioliterowe hasło – cyfra oznacza numer litery.

Uzyskane współrzędne doprowadzą was do tablicy, gdzie znajdziecie brakującą, dziesiątą literę hasła. Jest nią dwunasta litera w TYTULE tablicy.

Należy pod tablicą odczytać kompletne już hasło - wskazówkę i udać się zgodnie ze wskazaniem po skrzynię finałową.

Zwróćcie szczególną uwagę na jedną z wizji szeregowego Proroczka. Jedna z nich jest konieczna do znalezienia skrzyni finałowej

  

Powodzenia!

           Selinowie

 

P.S.

Kiedy wykopywaliśmy dół na skrzynkę finałową znaleźliśmy bardzo zaskakujący list ukryty w zardzewiałej puszce. Postanowilśmy umieścić go w naszej skrzynce (nie na wymianę). 

Okazało się też, że kiedy ukrywaliśmy skrzynię byliśmy obserwowani - świadczy o tym pierwszy wpis w logbooku, który odczytaliśmy, kiedy wróciliśmy następnego dnia dorzycić kilka fantów...

...........................................................................................

12.05.2013

Po zimowej przerwie skrzynka finałowa wreszcie jest dostępna.

Niestety, aktywność przyrody spowodowała konieczność zmiany hasła. Osoby, które przed 12.05.2013 znalazły poszczególne części multikesza, prosimy o kontakt - podamy nowe, aktualne litery przypisane do poszczególnych skrzynek mikro.

 

Selinowie

Pepino i Żaba

 


Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Nadmorski Park Krajobrazowy
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Zatoka Pucka i Pólwysep Helski  -  PLH220032
natura2000