Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
TdT10 - Mała Panew / SA - OP4B2A
Druga premia górska, półmetek i strefa serwisu
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 176 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 25-03-2012
Data utworzenia: 24-03-2012
Data opublikowania: 25-03-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 11-12-2017
80x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
52 odwiedzających
71 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atena.pl, Bartek111, busiq, crazy_baby, Driver, eots, GFS, goldenfish, jelonek, KEISOR, Kondi&Team, KrystianT, micada, Mickey, Nannette, norbinorek, PJ_Team, rubin, sleivi i izi, tboniasty, testarossa, tonieważne, Tris, unieski, unkas, vejo, Whatever, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Klasyka wyjazdów rowerowych opolan, czyli do „Turawy” a dokładniej nad jeziora turawskie. Trasa dedykowana rowerom ale można ją atakować tandemem keszowóz + własne nogi.

 

Znajdujemy się w miejscu w którym do jeziora wpada rzeka, od której wszystko się zaczęło – Mała Panew. Rzeka wpada do jeziora w dwóch częściach – jako kanał hutniczy, wybudowany do napędu młotów w pobliskiej hucie (ale nie obecnej hucie szkła, tylko istniejącej w tym samym miejscu hucie stali) oraz jako właściwy nurt (bliżej skrzynki). Stojąc na skarpie mamy doskonały widok na rzekę, jej ujście do jeziora i spory obszar jeziora.

 

Mała Panew swoje źródła ma w okolicach miasta Koziegłowy, całkowita długość rzeki to 132 km, zbiornik umieszczony jest w dolnym biegu rzeki, kilkanaście kilometrów przed ujściem do Odry. Mała Panew jest głównym dopływem zbiornika ale nie jedynym – do jeziora wpada również rzeczka Lipawa oraz mniejsze strumyczki. Zdecydowaną większość wody przynosi jednak Mała Panew. Średni roczny dopływ wody rzecznej do zbiornika turawskiego to ok 284 mln m3, w ciągu roku woda w jeziorze jest wymieniana 3,5 raza. Zrzuty wody dla potrzeb żeglugowych, wykorzystywane również energetycznie, najczęściej osiągają ok. 1.885 tys. m3/dobę, zaś minimalne zrzuty biologiczne ok. 170 tys. m3/dobę.

Niestety Mała Panew z wodą przynosi ścieki (udokumentowana ilość 4.760 tys. m3/rok) oraz piasek i muł w ilości ok. 100 tys. m3 rocznie, który osadza sie na dnie i zmniejsza pojemność zbiornika – szacuje się że pojemność zbiornika od momentu powstania zmniejszyła się już o ok 7 mln m3.

 

Zbiornik Turawa powinien być napełniany od stycznia do końca maja aby uzyskać pełną pojemność a następnie opróżniany w zależności od potrzeb od czerwca do połowy grudnia. Tyle teoria, ostatnie anomalie pogodowe powodują zmiany w tym rozkładzie, w chwili uruchamiania projektu (marzec) kiedy wody powinno przybywać brak opadów i topniejącego śniegu powoduje, że wody ubywa w jeziorze!

 

Jako że to półmetek projektu, można chwilę odpocząć przy skrzynce, dokonać serwisu rowerów (jeśli zdobywamy rowerowo), pobuszować wśród fantów zgromadzonych w skrzynce.

W czasie zakładania skrzynek teren wokół przetrwał pożar - spaliły się trawy i poszycie lasu, jest to aż za dobrze widoczne - skrzynka jednak przetrwała bez problemów.

 

 

*****Skrzynka*****

Skrzynka o rozmiarze niemal normalnym (0.9l), ukryta w hangarze pod piaskiem. Nie ma potrzeby rozkopywania całego pagórka, wystarczy odsłonić wrota hangaru i wyjąć skrzynkę. Atrybut zakopana jest na wyrost, łopatka nie będzie potrzebna, wystarczą rękawiczki. Szukaj znaku V i pamiętaj aby taki również zostawić!

 

Dojazd: Do wszystkich skrzynek TdT zalecam dojazd rowerem lub pieszo. Do skrzynki nie można dojechać samochodem, co więcej nie można dostać się do niej pieszo i rowerem poruszając się wzdłuż wału od strony Szczedrzyka (ok skrzynki TdT 09 – Jezioro Duże / SA). Mosty nad kanałem hutniczym i rzeką są zagrodzone płotem więc nie ma żadnego przejścia. Należy objechać ten teren obok huty (tam jest most).

Zawartość: Skrzynka wyposażona jak przystało na półmetek i strefę serwisową, poza standardem nie na wymianę: lobgook, ołówek, temperówka, certyfikaty mamy sporo fantów na wymianę.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Jezioro Turawskie  -  PLB160004
natura2000