Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Forty Twierdzy Warszawa / Warsaw Fortress Forts - OP00BF
Właściciel: SNUFFER
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 110 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 5:00 h    Długość trasy: 14.00 km
Data ukrycia: 05-11-2006
Data utworzenia: 05-11-2006
Data opublikowania: 05-11-2006
Ostatnio zmodyfikowano: 06-03-2008
2x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
8 odwiedzających
0 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
'Kid Można zabrac dzieciaki / Kid Friendly 'WheelchairNiepełnosprawni niestety nie / No Wheelchair Access
'Historic Historyczne miejsce / Historic Site 'Bicycles Można podjechać rowerem / Bicycles permitted on paths
PencilZabierz długopis / Bring a pen or pencil 'AvailableDostęp zimą OK / Accessible in Winter
Bookcrossing Książka do zabrania / Bookcrossing Muggles Uwaga na nurków / Beware of Muggles!


Zrywy niepodległościowe Polaków, w szczególności Powstanie Listopadowe, uświadomiły Rosjanom, iż nie będą w stanie skutecznie kontrolować Warszawy bez stosownego oparcia w silnie ufortyfikowanym rejonie mogącym służyć za garnizon dla dużej ilości wojska. W latach 1832-36 prowadzono prace konstrukcyjne przy budowie Cytadeli Aleksandryjskiej, która poza czysto policyjną rolą zabezpieczać też miała ważną przeprawe wodną i istotny węzeł komunikacyjny jakim była Warszawa.
Cytadela, wraz z systemem fortów oraz wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniem fortów była systematycznie rozbudowywana aż do 1909 roku kiedy to pod wpływem zmian w ogólnych założeniach strategicznych Imperium Rosyjskiego podjęto decyzję o kasacji twierdzy.

Dzisiaj, poza samą Cytadelą, ocalało już niewiele fortów warszawskiej twierdzy. Dwie wojny światowe, budowy socjalizmu i realia radosnego kapitalizmu zrobiły swoje. Spośród niewielu ocalałych budowli część, jak to u nas, jest kompletnie zdewastowana, znakomita zaś większość pozostałych została sprzedana przez Agencję Mienia Wojskowego i trafiła w ręce prywatne. Tym samym wspaniałe wały, fosy i podziemne korytarze, po których ganiałem w czasach podstawówki są już dzisiaj albo rozebrane i zasypane albo ogrodzone i niedostepne. Warto przelecieć się po tych nielicznych, w które jeszcze można dotrzeć, nawet jeśli są zrujnowane. Za kilka lat znikną jak większość twierdzy.

Szukając skrzynek naszego cache'a możecie odwiedzić (kolejność losowa):

Fort Legionów: jeden z nielicznych przykładów zachowania zdrowego rozsądku przez prywatnego właściciela, który kupił fort. Grill i knajpa latem (można podjechać motorkiem, fajny widok z wysokiego brzegu na rzekę), a cały rok możliwośc zwiedzania loszków pod fortem. Polecam.
Więcej informacji o samym forcie, zwiedzaniu, etc: tutaj.

Fort Chrzanów: opuszczony i częściowo zrujnowany wciąż wygląda dostojnie ze swoimi wałami i fosami, we wrześniu 1939 r., od 18 do 27, bronili się tu żołnierze 360 pułku piechoty. Dzisiaj, wraz z przyległym terenem stanowi raj dla fanów paintballa. Można tu nazbierać tony kulek z farbą:)Fajny teren.
Fotki i mapka znalezione w necie: tutaj.

Fort Sokolnickiego: fajnie wkomponowany w sympatyczny Park Żeromskiegio. W 1944 roku był tu powstańczy szpital. Bardzo dobre miejsce na spacer albo przejażdzkę rowerową. Obok Fortu Legionów chyba jedyny zachowany w tak przyzwoitym stanie. Gmina pomyślała i kupiła go od naszego woja. Chawała im za to wieczna!
Więcej o samym forcie: tutaj.

Fort Szczęśliwice: Zachowany prawie w całości, choć obecnie opuszczony, zarośnięty i chylący się ku upadkowi. W centralnej części zdemolowane rzędy garaży, niektóre służą bezdomnym za mieszkanie. Cały teren otoczony ogródkami działkowymi, które nieźle zdewastowały okolicę. Generalnie dzikie i nieco postnuklearne miejsce w stylu MadMaxa. Wstyd, bo jakiś skromny pomnik by się tam może przydał: nocą 25/26 września 1939 r. żołnierze 1 batalionu 56 pułku piechoty pod dowództwem majora Władysława Legutki kontratakowali w rejonie wsi Szczęśliwice w celu odbicia fortu zajętego przez Niemców. Kilkakrotne ataki załamały się w ogniu dobrze już okopanych obrońców. W walkach poległu tu kilkudziesięciu chłopaków z 56 pułku. I nawet kamienia nie mają... Może jest coś gdzieś dalej? W Parku Szczęśliwickim? Jakby ktoś wiedział niech da znać.
Więcej o forcie: tutaj.

Do odszukania macie skrzynkę nr 1, w której będą koordynaty na (niespodzianka!) skrzynkę nr 2, w której z kolei będą namiary na główny cache, czyli skrzynkę nr 3. W skrzynce moc gadżetów, nowy Geolutinek i tradycyjnie ciecz rozgrzewająca. Oprócz tego książka, która wylądowała tam w ramach projektu Bookcrossing.pl. Dodatkowo znajdziecie tam namiar na bonusowego cache'a (na litość boską, nie wyprowadzajcie kartki z namiarami ze skrzynki!) który nie jest zarejestrowany na żadnej stronie, do odszukania tylko dla tych, którzy odszukają główną skrzynkę.

A jak będzie strasznie padało albo Was kac unieruchomi to bardzo polecam Wam następujące strony - to niezłe kopalnie wiedzy o Twierdzy Warszawa i jej fortach:

Twierdza Warszawa i jej forty
Twierdza Warszawa
Warszawskie forty

Ta skrzynka, podobnie jak inne nasze skrzynki, jest zarejestrowana na Gpsgames.org. Jeśli znajdziesz skrzynkę prosimy o wpis do logu tutaj

www.opencaching.pl

Snuffer

Generated by The Selector

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fort Chrzanów
Fort Chrzanów
Spoiler!
Fort Legionów
Fort Sokolnicki
Fort Szczęśliwice
Fort Szczęśliwice
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 1x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria