Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LEŚNIK - NA ROZSTAJU DRÓG - OP4A27
Właściciel: kawior&jardo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 118 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-03-2012
Data utworzenia: 15-03-2012
Data opublikowania: 15-03-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 09-07-2016
75x znaleziona
8x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
16 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Andi61, art_noise, etna&mars, fck, halloon, Herlawy, jacorek, Kaczor, Qbacki, rudymaniek, Wrzos, Zielkq
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na początku XX w. zintensyfikowano prace nad przekształcaniem lasu w park krajobrazowy. Polegało to przede wszystkim na wycince mniejszych drzew, ciekawym eksponowaniu pojedynczych okazów i tworzeniu leśnych polan.

W sprawozdaniu Towarzystwa za rok 1895 po raz pierwszy pojawił się pomysł wzbogacenia Szańca Szwedzkiego o wieżę widokową. Wytyczono więc dokładnie miejsce na budowę na szczycie Szańca i w sierpniu 1901 r. rozpoczęto prace przy fundamentach. W latach 30. XX w. dokonano jeszcze jednej inwestycji w południowej części lasu. Była to prawdopodobnie prywatna letnia kawiarnio-restauracja. Obiekt był wzbogacony o basen przeciwpożarowy i strzelnicę.

Oba wzgórza zostały zidentyfikowane jako grody łużyckie. Nie stwierdzono dokładnie kiedy pojawiła się tutaj pierwsza osada. Pomiędzy oboma wzniesieniami w okresie ich funkcjonowania jako grody, płynęła Odra. Jej ówczesne koryto przebiegało zgodnie z łukowato wygiętym pasem obecnych łąk otaczających las. Tereny te po późniejszej zmianie koryta rzeki pozostały podmokłe, a w czasie podwyższonego stanu wody były systematycznie zalewane, co stało się główną przyczyną budowy rowka odwadniającego. Tak więc oba wzniesienia były po dwu różnych stronach rzeki.

Istnienie dwóch grodów w pobliżu siebie może świadczyć o tym, iż były to tereny wyjątkowo sprzyjające osadnictwu, a Odra w tym miejscu łatwa do przeprawy. Wydaje się, że gród na Szańcu Szwedzkim był prawdopodobnie starszy od znajdującego się na Wzgórzu Kaplicznym. Zbudowano na nim konstrukcje obronną – wał drewniano-ziemny, którego resztki zostały niestety zniszczone w czasie prac przy budowie fundamentów wieży widokowej. Obecny wygląd szańca jest zdeformowany w porównaniu z prehistorycznym.

Oba Osobowickie wzgórza, podobnie jak inne tego typu wzniesienia, są utworzone głównie przez piachy naniesione tutaj w czasie ostatniego zlodowacenia, które przeszło przez północne tereny Śląska, pozostawiając za sobą olbrzymie ilości piaszczystych wałów, występujących obecnie wzdłuż Odry i innych rzek.

SKRZYNKA - typowa, łatwa, lekka i przyjemna skrzyneczka ukryta w dość typowy leśny sposób. Na starcie oczywiście, regulaminowo to, co każda tego typu skrzyneczka powinna zawieraćSmile

 

UWAGA- każdą naszą skrzynkę podejmujesz na własną odpowiedzialność. Zawsze zachowuj rozsadek, i bądź ostrożny. Przy dokonywaniu wpisu, staraj się nie psuć zabawy innym, poprzez nadmierne spojlerowanie-czyli dokonywanie wpisów ułatwiających znalezienie kesza kolejnym uczestnikom naszej zabawy. Takie wpisy będą przez nas usuwane.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 75x nieznaleziona 8x komentarz 4x Wszystkie wpisy