Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CO4 - Odra / SA - OP48BC
najstarsza działająca cementownia w Polsce
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 156 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-02-2012
Data utworzenia: 21-02-2012
Data opublikowania: 21-02-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 24-05-2015
53x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
4 odwiedzających
34 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Cementownie Opola powstał aby przybliżyć historię przemysłu, który zmienił Opole.

 

W roku 1872, zaraz po trzeciej, rusza czwarta opolska cementownia – Opole-Port, położona obok portu na Odrze.

 

Jest to chyba najciekawsza cementownia Opola, cementownia przy której można wymienić kilka dat rozpoczęcia działalności. Jak już napisałem, cementownia Opole-Port rozpoczęła działalność w 1872 roku, początkowo były to trzy małe zakłady, które w 1911 roku połączono w jeden (stąd 100-lecie cementowni Odra obchodzone w roku 2011). Nie jest to jednak koniec, po II wojnie światowej cementownia została zdewastowana najbardziej ze wszystkich opolskich cementowni. Przez kilka lat ważyły się jej losy – dopiero w 1947 r podjęto decyzje o odbudowie (praktycznie od podstaw) a sama odbudowa trwała aż do 1951 roku, kiedy cementownia Odra rozpoczęła produkcje po wojnie. Odbudowa cementowni Odra była wtedy największą i najważniejszą inwestycją przemysłu cementowego w Polsce. Szacuje się jednak że koszty odbudowy były większe niż koszty budowy nowego zakładu od podstaw!

Praktycznie cementownia ma więc aż 3 daty powstania ;-)

Cementownia działa do dzisiaj, co czyni ją najstarszą działającą cementownią w Polsce! Najstarsza nie znaczy najgorsza czy najbardziej zacofana, wręcz przeciwnie – po prywatyzacji w latach 90-tych w zakładzie przeprowadzono szereg inwestycji, które uczyniły z cementowni jedną z najnowocześniejszych cementowni w Polsce, zlikwidowano wszystkie cztery stare piece i uruchomiono jeden nowoczesny piec zmieniając jednocześnie metodę produkcji z mokrej na suchą. Wszystkie te zmiany były niezbędne aby cementownia mogła działać w granicach miasta, wszystkie pozostałe cementownie w Opolu zostały zlikwidowane!

 

Zmiany są ogromne, pamiętam warstwę białego pyłu którym było pokryte wszystko wokół cementowni jeszcze nie tak całkiem dawno, obecnie to nie do pomyślenia, z komina unosi się ledwo widoczny dymek, teren wokół cementowni nie jest już biały od pyłu. Nawet wyczyszczono elewację cementowni z wieloletniej warstwy pyłu.

 

Surowiec dla cementowni wydobywany jest z pobliskiego wyrobiska, a właściwie z dwóch wyrobisk – stare, nieeksploatowane, częściowo zalane (ODRA I) służy jako łącznik do nowego, ogromnego wyrobiska (ODRA II) w którym są jeszcze zasoby na 50 lat pracy cementowni. Wyrobiska połączone są tunelem, którym do marca 2012 kursowała kolejka wąskotorowa a obecnie poprowadzony jest taśmociąg. Tunel można obejrzeć odwiedzając skrzynkę Nad torami / SA.

 

Teren starego wyrobiska (ODRA I) był kiedyś wzgórzem wapiennym (wzgórze Moritzberg – istniało jeszcze w 1904 roku), które zostało rozebrane dla potrzeb cementowni, obecnie w jego miejscu jest wielka dziura w ziemi, częściowo wypełniona wodą – takie zmiany powoduje przemysł cementowy, który przetwarza ogromne ilości surowca.

 

Szczytowa moc zakładu przypadła na 1975 rok i wynosiła ok 900 tys. ton , obecnie jest to dużo mniej – ok 440 tys ton, czyli ok 4% krajowej produkcji cementu.

Źródła: Kwartalnik „Renowacje i zabytki”, numer III 2010, www.nwk.dziadep.net, wikipedia, własne poszukiwania

Ciekawostka - to moja 10 skrzynka ;-)

Ciekawostka nr 2 - W cementowni Odra 21 lipca 1935 uruchomiono pierwszy w Opolu kryty basen w zaadoptowanym pomieszczeniu po dawnej hali maszyn. Długość niecki wynosiła 20 metrów, a podzielono ją na dwie części. Pierwszą o wymiarach 14 na 8,5 metra miały użytkować osoby pływające, drugą – o wymiarach 6 na 3,8 metra – przeznaczono dla nie pływających.

Niecka pływalni nie miała stałej głębokości. Zaczynała się o 0,8 metra, a kończyła dnem na głębokości 3,2 m i w tej części basenu była mała skocznia. Basen wyłożono jasno błękitnym płytkami, a ściany były w kolorze kości słoniowej. Na pływalni można było skorzystać z dwóch pomieszczeń z natryskami, wannami i lampami kwarcowymi. W przebieralni czekało 21 kabin do przebierania i 106 szafek na odzież, choć trudno przypuszczać, aby tylu opolan mogło jednorazowo pływać w niecce. Ślady po basenie są nadal widoczne ale budynek jest obecnie wykorzystywany jako warsztat w Cementowni i nie ma tam wstępu.

 

*****Skrzynka*****

Mikroskrzyneczka znajduje się niedaleko przystanku, tuż przed cementownią. Szczególnie w nocy zakład robi wrażenie. Miejsce odkryte, spory ruch samochodów a  w niektórych godzinach pracowników. Doskonale widoczny jest zaczep skrzynki ale uwaga - skrzynka ma dwa punkty mocowania;-)Prosze pilnować przy odkładaniu aby trzymała się na obu! Jeden trzeba ręcznie przesunąć.

 

Zawartość: tylko logbook, ołówek, temperówka oraz certyfikaty dla pierwszych znalazców.


Nie zapomnij zapisać kodu z logbooka, będzie bardzo przydatny przy szukaniu skrzynki finałowej projektu!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 53x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy