Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
CO3 - Groszowice / SA - OP48BB
największa cementownia europy
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 159 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 21-02-2012
Data utworzenia: 21-02-2012
Data opublikowania: 21-02-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2017
57x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
22 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Projekt Cementownie Opola powstał aby przybliżyć historię przemysłu, który zmienił Opole.

Ponownie cofnijmy się w czasie....

Jest rok 1871, przemysł cementowy w Opolu rozwija się błyskawicznie, 4 lata po uruchomieniu drugiej cementowni rozpoczyna się budowa kolejnej, która zostaje uruchomiona w 1872 roku - jest to cementownia Groszowice, w swoim czasie największa cementownia Europy!
Opole w ciągu kilkunastu lat przekształciło się w prawdziwe cementowe imperium...

Cementownia Groszowice jak nazwa wskazuje została zbudowana w podopolskiej wiosce Groszowice, a od 1956 dzielnicy Opola, przy ulicy Traugutta. Fabrykę cementu Groszowice wybudował prywatny opolski przedsiębiorca H. Wartenberger. Trzy lata później, w 1874 roku, ze względu na trudności finansowe cementownia została przejęta przez spółkę akcyjną AG Oberschlesische Portland Zementwerke Groszowitz. Prezesem spółki został Constans von Prondzynski, dzięki któremu fabryka przetrwała trudny czas kryzysu ekonomicznego

Przy okazji tej cementowni należy wspomnieć o wydarzeniu, które zmieniło losy opolskich cementowni – II wojnie światowej, a dokładnie wyzwoleniu ziemi opolskiej przez armię radziecką. Wszystkie cementownie, które przetrwały kryzys lat 30-tych wojnę przetrwały bez zniszczeń, wojska radzieckie przejmowały działające cementownie! Niestety ziemia opolska była traktowana jako niemiecka a wszystko jako mienie zdobyczne, które ładowano na wagony i wywożono w głąb związku radzieckiego. Taki los spotkał wszystkie cementownie opolskie – maszyny wyrywano z fundamentów czołgami, wybijano dziury w ścianach aby je wywlec na zewnątrz, następnie ładowano na wagony i odjazd na wschód. Tam większość zdobycznych maszyn i urządzeń ustawiano kilometrami wzdłuż torów (pod gołym niebem) i zakłady mogły sobie w nich przebierać, wymontowywać części itd. Oczywiście zdecydowana większość zardzewiała i rozsypała się oczekując na wykorzystanie. Na wschód pojechały niemal wszystkie opolskie cementownie – cudem ocalało wyposażenie cementowni Groszowice, zdemontowane i załadowane na pociąg, który jednak nie odjechał i udało się go przejąć polskiej załodze cementowni. Pozwoliło to na szybką odbudowę cementowni i uruchomienie jej jako pierwszej opolskiej cementowni po II wojnie światowej już w grudniu 1945 roku, kiedy rozpalono pierwszy piec.

W cementowni Groszowice przez wiele lat działała elektrownia o mocy 16 000 kW , która od roku 1931 przejęła zadanie dostaw prąd dla całego Opola (pierwsza elektrownia Opola została zamknięta z powodu kryzysu – polecam skrzynkę Pierwsza Elelektrownia Opola / SA). Elektrownia w cementowni została zlikwidowana w roku 1968 ale sieci przesyłowe używane są do dzisiaj.

Wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana cementownia Groszowice szczytową produkcję osiągnęła w 1973 roku (509 tyś ton). W roku 1997 zakład został przejęty przez cementownię Górażdże a rok później podjęto decyzję o jego zamknięciu z powodu przestarzałej technologii, wyeksploatowanie złóż i zalania kamieniołomu Bolko w powodzi 1997 roku.Wszystkie budynki przemysłowe zostały wyburzone w roku 2000 i obecnie po cementowni pozostał (nadal!) niewykorzystany plac.
Z ciekawostek - w niewielkiej odległości od cementowni (250m) znajduje się stacja metrologiczna, działała ona jednocześnie z cementownią. Miałem kiedyś okazję zwiedzać ją i  zastanawiałem się wtedy co oni tam mierzą, tuż obok działającej cementowni...

Źródła: Kwartalnik „Renowacje i zabytki”, numer III 2010, www.nwk.dziadep.net, wikipedia, własne poszukiwania


*****Skrzynka*****
Mikroskrzynka ukryta poza terenem cementowni, nie trzeba przechodzić przez płot, nie trzeba przekraczać barierki i schodzić do wody. Miejsce takie a nie inne aby było możliwość spojrzenia na pusty teren, na którym przez ponad 100 lat stała cementownia, wznosiły się wysokie budynki i jeszcze wyższe kominy. Teraz nie zostało nic. Prawie nic - piwnic i fundamentów nie wyburzyli więc na placu jest sporo dziur na które trzeba uważać (gdyby ktoś chciał zwiedzać). Skrzynka do podjęcia (prawie) z chodnika, nic trudnego pod warunkiem że sami sobie nie utrudnicie!

Zawartość: tylko logbook, ołówek, temperówka i certyfikaty dla pierwszych znalazców.

Nie zapomnij zapisać kodu z logbooka, będzie bardzo przydatny przy szukaniu skrzynki finałowej projektu!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Groszowice
Wpisy do logu: znaleziona 57x nieznaleziona 0x komentarz 3x Wszystkie wpisy