Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kopalnia Gliwice - OP4829
poznaj industrialny świat...
Eigenaar: BUMAG
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 235 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-02-2012
Gemaakt op: 11-02-2012
Gepubliceerd op: 11-02-2012
Laatste verandering: 12-02-2012
151x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
65 x Bekeken
109 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: linfallas
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Historia gliwickiej kopalni zaczęła się 26 stycznia 1901 roku. Wtedy utworzono Skonsolidowaną Kopalnię Węgla Kamiennego "Gliwice". Prace przy budowie kopalni rozpoczęły się 9 lat później, od wybudowania tymczasowego biura, warsztatów, magazynów i pomieszczeń dla pracowników.
Wtedy można było rozpocząć drążenie dwóch szybów. Praca przy ich kopaniu przypominała bardziej dzisiejsze zajęcie nurków. Górnicy byli najpierw badani przez lekarza, a po dniówce spędzonej pod ziemią, gdzie panowało podwyższone ciśnienie, trafiali do komory dekompresyjnej. O chętnych do pracy nie było trudno, bo wynagrodzenie było bardzo dobre.
Na inwestycji zarabiała też cała okoliczna ludność. Kiedy górnicy trafili na warstwę wodonośną, a szybom groziło zalanie, ręce zacierali nawet... handlarze mięsem. Do uszczelnienia zużyto kilka ton słoniny!
kopalnia kiedyś

Pod koniec 1911 roku górnicy dokopali się na głębokość 185 m. Tu rozpoczęli drążenie pierwszych chodników wydobywczych i mimo że kopalnia dalej była w budowie, ruszył fedrunek. Początki były bardzo skromne, do końca roku na powierzchnię wyjechało 38 ton węgla, a w zakładzie pracowało 213 osób. W kolejnym roku wynik był o wiele lepszy - wydobyto 13 786 ton węgla.

Wraz z drążeniem szybów rozpoczęła się również budowa najbardziej charakterystycznych budynków kopalni. Według projektu architektów Emila i Georga Zillmannów, którzy zasłynęli jako twórcy katowickiego Giszowca i Nikiszowca, zaczęto wznosić ogromną cechownię z łaźnią, maszynownię i kotłownię. Wszystkie trzy budynki stanęły w jednej linii na osi północ-południe. Do dnia dzisiejszego przetrwały tylko dwa pierwsze i obecnie są sercem Nowych Gliwic. Kotłownia, której konstrukcję naruszył w latach 50. wybuch, została później rozebrana.

Budowa kopalni zmieniła też układ tej części miasta. W 1912 roku przy ul. Pszczyńskiej rozpoczęła się budowa noclegowni dla górników i domów mieszkalnych dla pracowników. Charakterystyczna czerwona okładzina klinkierowa sprawiła, że zabudowania do dziś nazywane są "czerwonymi domami".
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Geokrety

Geokrety  Nepomuk - Totale afstand: 2142 km
Geokrety  Muzeum - Totale afstand: 1971 km

Afbeeldingen
cechownia
maszynownia
gdzieś tutaj :D