Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Po naszymu, czyli po śląsku - OP4614
Owner: Starlet
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 308 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 20-12-2011
Date created: 20-12-2011
Date published: 20-12-2011
Last modification: 20-05-2018
53x Found
0x Not found
2 notes
watchers 2 watchers
42 visitors
41 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: Nannette
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Każdy, kto był kiedyś na Śląsku, słyszał mowę Ślązaka. Śląska gwara w znacznej mierze formowała się poprzez wpływy pruskie, a potem niemieckie. Można też wyczuć naleciałości czeskie, bo i pod panowaniem Czech Śląsk pozostawał. "Śląskość" powstała więc na pograniczu. Przez wieki oddziaływanie niemieckie było tak silne, że mówiło się nawet o języku śląski-niemiecki i o Niemcach, którzy uważali się za Ślązaków. Dopiero czasy PRL "spolszczały" mowę śląską, bo przez cały czas trwania poprzedniego ustroju mówienie w gwarze było zakazane i w zasadzie zmuszano do posługiwania się językiem "ogólnopolskim". Ślązacy są ze swojej gwary dumni. Niektórzy wręcz mawiają, że to osobny język, bo kiedyś, do powojnia, był językiem urzędowym na autonomicznym Śląsku. Gwara śląska ma ogromne znaczenie dla mieszkańców i kultury Śląska do tego stopnia, że organizowane są różnego rodzaju konkursy na najlepszą znajomość tego dialektu. Ich ilość w szkołach, ośrodkach kultury, stowarzyszeniach jest ogromna. Najpopularniejszym z konkursów jest jednakże organizowana od roku 1993 impreza pod tytułem: “Po naszymu, czyli po śląsku”.

 

Mały sprawdzian znajomości języka śląskiego stanowi poniższa krzyżówka. Zapraszam do jej rozwiązania  zarówno Ślązaków jak i nieŚlązaków. Hasło stanowi nazwę ulicy (w języku niemieckim) przy której ukryta jest skrzynka. Owa ulica znajduje się w miejscu bardzo dobrze znanym wszystkim Ślązakom, a mianowicie na osiedlu Kaufhaus.

 

Kaufhaus to osiedle robotnicze położone na granicy dwóch przemysłowych dzielnic Rudy Śląskiej Nowego Bytomia i Chebzia. Zostało wybudowane dla pracowników powstałej w 1840 r., sukcesywnie rozbudowywanej w latach 50- tych i 80-tych XIX, huty Pokój. W 1904 roku, na zakończenie pierwszego etapu budowy zbudowano w samym środku osiedla dom towarowy, od którego osiedle zaczerpnęło nazwę. Dom Towarowy "Kaufhaus" był w tamtych czasach fenomenem na skalę europejską. Na trzech kondygnacjach budynku znajdowała się przestrzeń handlowa. Był wyposażony m.in. w windy i ubojnię. Dom Towarowy samoistnie wyznaczył centrum osiedla, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców. Około 1906 roku powstała druga część osiedla. Budynki mieszkalne na osiedlu to typowe familoki. W latach 80. XX wieku zapadła decyzja o rozbiórce Kaufhausu, w rezultacie połowa najstarszej części osiedla przestała istnieć. Od 2005 r. podejmowane są starania, aby przywrócić osiedlu dawny blask.

 

Skrzynka

Współrzędne nie prowadzą do skrzynki, a jedynie wskazują opisany powyżej dom towarowy „Kaufhaus”. Aby odnaleźć skrzynkę należy udać się na tył familoka nr 4 przy ulicy stanowiącej rozwiązanie krzyżówki. Podpowiedź lub ostatecznie spojler zwieńczy poszukiwania.

Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty.

 

Krzyżówka

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
dawniej
dziś
za cegłą
Log entries: Found 53x Not found 0x Note 2x All entries