Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamczysko Turskie - OP45CE
Leśny rezerwat przyrody w Tursku Małym-Koloni
Właściciel: pierow
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 173 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 11-12-2011
Data utworzenia: 11-12-2011
Data opublikowania: 11-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-10-2012
12x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 3 obserwatorów
5 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Skrzynki zapraszają wszystkich geokeszerów do ich podjęcia. No i spotkanie w Połańcu, „Poświąteczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk. Rezerwat Zamczysko Turskie jest już czwartym dzisiejszym polecanym miejscem.

Rezerwat przyrody ożywionej „Zamczysko Turskie” jest jednym z dwóch rezerwatów na terenie powiatu staszowskiego. Rezerwat leśny został utworzony w 1979 r. Zajmuje powierzchnię 2,45 ha. Teren rezerwatu obejmuje niewielkie, pagórkowate wzniesienie, porośnięte drzewostanem lipowo-grabowo-wiązowym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to wyspowe stanowisko grądu położone wśród rozległych mieszanych borów sosnowo-dębowych. Na terenie rezerwatu dominują lasy nad niewielką, trawiastą polaną śródleśną. W rezerwacie stwierdzono występowanie 9 gatunków drzew, 11 gatunków krzewów, 75 gatunków roślin zielnych oraz 11 gatunków mszaków. W rezerwacie rośnie kilkanaście okazów zdrowych, około 170-letnich lip drobnolistnych, 120-150-letnich grabów i wiązów górskich. Spotykany jest również w mniejszych ilościach dąb szypułkowy, brzoza brodawkowata, sosna oraz sporadycznie buk. Ze składników flory rosnących w niższych partiach lasu na uwagę zasługuje podagrycznik właściwy, zdrojówka rudawkowata, starzec gajowy, kuklik pospolity, czyściec leśny.

Rezerwat przedstawia również cenne wartości historyczne, ze względu na obecność pozostałości po ziemnych wałach obronnych, usytuowanych na północ od wsi Tursko Małe. Wały te związane są ze wczesnym osadnictwem na tych terenach, sięgającym XVI wieku.

Jak szukać skrzynki?

Do Rezerwatu Zamczysko Turskie można dotrzeć od parkingu leśnego przed Strużkami, przy drodze krajowej Kraków-Sandomierz. Poprowadzi droga leśna. Można samochodem, ale trzeba się liczyć z utrudnieniami typu błoto, piach, gałęzie. Jeśli już, to lepiej rowerem. Dobrze jest rozpocząć zwiedzanie rezerwatu z parkingu przy OSP Tursko Małe przy drodze Połaniec-Niekurza. Dalej rowerem lub pieszo. A najlepiej i najbliżej jest z parkingu przy boisku sportowym w Tursku Małym-Kolonii. Granica rezerwatu jest tuż przy parkingu. Wchodzimy do prawem chronionym rezerwatu przyrody i dobrze jest przypomnieć sobie kilka zasad tam obowiązujących. Pomoże w tym tablica informacyjna. Na szczęście nie jest to ścisły rezerwat, gdyż keszowanie w nim byłoby niemożliwe. Udajemy się na najwyższe wzniesienie, podziwiając stare drzewa i ... szukamy mikropojemnika.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Poczytaj
W rezerwacie
Widok z najwyższego wzniesienia
Jeszcze nie zamaskowany
W tym po lewej
Wpisy do logu: znaleziona 12x nieznaleziona 2x komentarz 1x Wszystkie wpisy