Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Dąb Kościuszki - OP45C6
pod którym odpoczywał Naczelnik w drodze do Połańca
Owner: pierow
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 158 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Time required: 0:05 h    Distance to travel: 0.05 km
Date hidden: 11-12-2011
Date created: 11-12-2011
Date published: 11-12-2011
Last modification: 13-02-2014
30x Found
1x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
4 visitors
19 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

      W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Skrzynki zapraszają wszystkich geokeszerów do ich podjęcia. No i spotkanie w Połańcu, „Poświąteczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk.  Dąb Kościuszki jest pierwszym dzisiejszym polecanym miejscem.

      W miejscowości Ruszcza położonej przy drodze krajowej nr 79, Kraków-Sandomierz zachowało się kilka wspaniałych okazów dębów szypułkowych. Noszą one status pomników przyrody. Jeden z tych dębów, rosnący w pobliżu dworku, nosi nazwę „Kościuszko”. Jego obwód wynosi 870 cm, a wiek ocenia się na około 500 lat. Należy do najstarszych i najgrubszych drzew w Polsce. W maju 1794 roku Tadeusz Kościuszko wraz z siedmiotysięcznym korpusem wojsk powstańczych szedł w kierunku Połańca. Posuwał się wzdłuż Wisły, od strony Pacanowa. Według przekazu, 4 maja 1794 roku zatrzymał się w ruszczańskim dworze. Nad dworskim stawem, w cieniu majestatycznego drzewa odpoczywał Naczelnik powstania. Obok drzewa znajduje się głaz z pamiątkową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Gdzie jest kesz?

Kesz mikro został zamontowany pomiędzy Dębem Kościuszki a głazem. Przyciśnięty granitową kostką i zamaskowany liśćmi. W keszu logbook, ołówek, znaczek EP (Elektrownia Połaniec, dawniej Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki).

Polecam podejść do znajdującego się w parku dworku szlacheckiego z przełomu XVIII i XIX w. Dworek został wybudowany na planie mocno wydłużonego prostokąta i jest nakryty dwuspadowym dachem. Ostatnim właścicielem dworku był Stanisław Knothe, z pochodzenia Niemiec. Knothe był również właścicielem kopali w Sosnowcu oraz posiadaczem wielkiego majątku ziemskiego w Ruszczy i okolicach. Mieszkał tu wraz z rodziną. Dworek jest, oględnie mówiąc, w stanie opłakanym, ale warto go zobaczyć. 

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Spotkanie geokeszerów w Połańcu „Poświateczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk. Dąb Kościuszki jest pierwszym dzisiejszym polecanym miejscem.

W miejscowości Ruszcza położonej przy drodze krajowej nr 79, Kraków-Sandomierz zachowało się kilka wspaniałych okazów dębów szypułkowych. Noszą one status pomników przyrody. Jeden z tych dębów, rosnący w pobliżu dworku, nosi nazwę „Kościuszko”. Jego obwód wynosi 870 cm, a wiek ocenia się na około 500 lat. Należy do najstarszych i najgrubszych drzew w Polsce. To pod tym drzewem, po ogłoszeniu Uniwersału Połanieckiego, gdy zatrzymał się na krótko w Ruszczy w miejscowym dworze, miał odpoczywać Tadeusz Kościuszko. W maju 1794 roku Tadeusz Kościuszko wraz z siedmiotysięcznym korpusem wojsk powstańczych szedł w kierunku Połańca. Posuwał się wzdłuż Wisły, od strony Pacanowa. Według przekazu, 4 maja 1794 roku zatrzymał się w ruszczańskim dworze. Nad dworskim stawem, w cieniu majestatycznego drzewa odpoczywał Naczelnik powstania. Obok drzewa znajduje się głaz z pamiątkową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

 

Gdzie jest kesz?

 

Kesz mikro został zamontowany pomiędzy Dębem Kościuszki a głazem. Przyciśniety granitową kostką i zamaskowany liśćmi. W keszu logbook, ołówek, znaczek EP (Elektrownia Połaniec).

 

Polecam podejść do znajdującego się w parku dworku szlacheckiego z przełomu XVIII i XIX w. Dworek został wybudowany na palnie mocno wydłużonego prostokąta i jest nakryty dwuspadowym dachem. Ostatnim właścicielem dworku był Stanisław Knothe, z pochodzenia Niemiec. Knothe był również właścicielem kopali w Sosnowcu oraz posiadaczem wielkiego majątku ziemskiego w Ruszczy i okolicach. Mieszkał tu wraz z rodziną. Dworek jest, oględnie mówiąc, w stanie opłakanym, ale warto go zobaczyć. 

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Dworek Knothego w Ruszczy
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dąb Kościuszki
Głaz przy drzewie
"Zwiedzanie" dworku
Log entries: Found 30x Not found 1x Note 1x All entries Show deletions