Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Marynarze - (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP45A2
Właściciel: rredan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 64 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-12-2011
Data utworzenia: 07-12-2011
Data opublikowania: 07-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 12-05-2016
350x znaleziona
10x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 6 obserwatorów
178 odwiedzających
209 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Sformowana w połowie stycznia Armia Wielkopolska posiadała wszystkie rodzaje wojsk lądowych, łącznie z lotnictwem. W Powstaniu Wielkopolskim walczyli również marynarze.

15 listopada 1918 roku dowództwo Rzeszy wydało rozkaz o sformowaniu Służby Straży i Bezpieczeństwa (Wach- und Sicherheitsdienst), formacji milicyjnej. Radzie Robotników i Żołnierzy udało się przeforsować wprowadzenie parytetu narodowościowego w trakcie formowania oddziałów SSiB. Dzięki różnym wybiegom, m. in. kierowaniu do Służby Polaków o niemieckobrzmiących nazwiskach udało się doprowadzić do utworzenia niemal całkowicie polskiej, legalnej  i uzbrojonej formacji o charakterze wojskowym.

W Zielonej Kawiarni na ul. Wrocławskiej zapadła decyzja o sformowaniu przez bosmana Adama Białoszyńskiego 4 kompanii SSiB. Oddział słynął nie tylko z determinacji i patriotyzmu ale również z kłopotów z dyscypliną. Jego członkowie kierowali się bowiem własnymi zasadami. W Poznaniu wsławili się m. in. trzykrotnym szturmem koszarów 6. pułku grenadierów. Uchronili również pozostawione bez straży niemieckie magazyny z mieniem o wartości 25 mln marek. Zapasy te wysłano później - jeszcze w czasie walk na froncie wielkopolskim  - na pomoc obrońcom Lwowa. Marynarze stacjonowali w koszarach 47. pułku piechoty przy Bukowskiej, które sami zdobyli. Dokonania "Czwartej Marynarskiej" wykraczają daleko poza stolicę Wielkopolski.
Jeden z marynarzy, 20-letni Mariusz Wachtel pojechał nazajutrz po wybuchu Powstania do Gniezna, gdzie zagrzewał do walki i dowodził operacją zajęcia i późniejszym zabezpieczeniem koszar dragonów. Poległ pod Rynarzewem razem z 12 innymi marynarzami. W czasie tej bitwy ciężko ranny został sam Białoszewski, a kompania zdobyła pociąg pancerny. Jeszcze jeden, wyładowany amunicją w czasie walk o Strzelno w pojedynkę zdobył inny, również dwudziestoletni, "wilk morski" - Henryk Kaczmarek.
Po zwycięstwie w Wielkopolsce marynarze z "czwórki" walczyli jeszcze w Powstaniach Śląskich i Bitwie Warszawskiej.

Imię Adama Białoszewskiego nosi Poznański Klub Morski LOK: www.pkmlok.pl.

Przy okazji kłopotów z dyscypliną warto wspomnieć o trzystu najbardziej krnąbrnych ochotników, którzy weszli w skład dowodzonego batalionu pod komendą Feliksa Józefowicza. Ich umundurowanie wyróżniała trupia główka umieszczana na otoku rogatywki. Oddział znany jest jako (Poznański, Ochotniczy) Batalion Śmierci. Walczył później na Froncie Litewsko-Białoruskim, a we wrześniu 1919 został rozwiązany.

Potrzebna może okazać się pęseta do wyciągnięcia logbooka. Weź coś do pisania. Uwaga! Część znalazców miała tutaj przygody z 220V, proszę mieć się na baczności...

Skrzynka należy do cyklu (Nie)zapomniane zwycięstwo: finał i pozostałe etapy.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kamienica